Artykuły

Radom. Powstała Fundacja im. Marii Fołtyn

Założyciele chcą podtrzymywać pamięć o urodzonej w Radomiu światowej sławy artystce, wspierać działalność kulturalną i artystyczną, a także organizować kursy i szkolenia dla uzdolnionej młodzieży. W przyszłości chcą powołać do życia konkurs wokalny im. Marii Fołtyn.

- Możemy już oficjalnie ogłosić, że Fundacja im. Marii Fołtyn z siedzibą w Radomiu została zarejestrowana. Zaczynamy działać - mówi Mateusz Strzelecki, prezes Fundacji. Sam na swoim koncie ma liczne osiągnięcia w dziedzinie muzyki: to absolwent Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu, Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Uniwersytetu Sztuk w Berlinie, a teraz doktorant Akademii Muzycznej w Łodzi i nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. I pierwszy radomianin z prestiżowym stypendium Fulbrighta. Do zarządu fundacji wszedł też pianista Krystian Krauz, w Radzie Fundacji zasiadają: Piotr Różański i Monika Świostek - solistka opery narodowej w Warszawie, także nauczycielka z radomskiego "muzyka".

- Ogólnie można powiedzieć, że jesteśmy środowiskiem skupionym wokół Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu, który Maria Fołtyn wspierała i uczyniła spadkobiercą pamiątek po swojej karierze: obrazów, zdjęć, dokumentów, rysunków. Dzięki finansowemu wsparciu, które szkoła otrzymała, zakupiono pomoce dydaktyczne i instrumenty, które użytkuje teraz utalentowana radomska młodzież - mówi Mateusz Strzelecki - Mając na uwadze hojne wsparcie udzielane przez Marię Fołtyn, nadrzędnym celem naszej fundacji jest promocja i upowszechnianie wiedzy o jej działalności artystycznej tej bez wątpienia wybitnej artystki i ambasadorki polskiej kultury. Warto tu zaznaczyć, że nasza fundacja jest pierwszą na świecie fundacją im. Marii Fołtyn. Naszą działalność zainaugurujemy oficjalnie koncertem, który odbędzie się 13 września w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu - mówi Mateusz Strzelecki.

Jak można przeczytać na profilu Fundacji na Facebooku, fundacja będzie też prowadzić działalność kulturalno-oświatową w zakresie wspierania i promocji inicjatyw w obszarze wszystkich dziedzin kultury i sztuki, wspierać rozwój artystów, w szczególności młodzieży szkolnej oraz studentów. Zamierza też m.in. promować imprezy kulturalne i działalność polskich i zagranicznych artystów, prowadzić szkolenia i warsztaty dla artystów i młodzieży kształcącej się muzycznie, prowadzić działalność wydawniczą, organizować koncerty, występy. Już teraz fundacja współorganizowała wraz z Zespołem Szkół Muzycznych w Radomiu Letnią Akademię Wokalno-Aktorską, która na przełomie lipca i sierpnia odbyła się w Wisełce.

- Wspólnie ze szkołą doprowadziliśmy do zorganizowania kolejnej edycji Letniej Akademii Wokalno-Aktorskiej i objęliśmy ją patronatem. Młodzi adepci sztuki już po raz siódmy mieli możliwość doskonalenia swoich umiejętności w nadmorskiej otulinie Wolińskiego Parku Narodowego. A motywem przewodnim tegorocznych warsztatów była twórczość wokalna Stanisława Moniuszki, co znakomicie korespondowało z trwającymi obecnie obchodami Roku Moniuszkowskiego. Młodzież z całej Polski pracowała pod czujnym okiem doświadczonych pedagogów. Zajęcia prowadzili Monika Świostek, dr hab. Rafał Majzner - tenor, wieloletni solista Opery Wrocławskiej, Iwan Żukow - pianista korepetytor oraz Przemysław Bosek - aktor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Zwieńczeniem intensywnie spędzonego czasu był koncert, który zgromadził ponad 150 słuchaczy. Pozytywne opinie uczestników i władz lokalnych spowodowały, że już niebawem zaczynamy przygotowania do kolejnej, ósmej edycji! - mówi prezes fundacji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji