Artykuły

Kraków. Stary Teatr żegna Andrzeja Buszewicza

Stary Teatr ze smutkiem informuje o śmierci Andrzeja Buszewicza, wybitnego aktora i reżysera, związanego z tą sceną od 1960 roku, gdzie stworzył blisko sto niezapomnianych kreacji. Uroczystości pogrzebowe aktora odbędą się w piątek, 23 sierpnia o godz. 11:30 w kaplicy św. Barbary na cmentarzu parafialnym w Miechowie.

Andrzej Buszewicz - artysta uosabiający najszlachetniejsze tradycje aktorskiego powołania - talent i perfekcyjne rzemiosło. Począwszy od debiutu w roli Staszka w "Romansie z wodewilu" autorstwa i reżyserii Władysława Krzemińskiego zagrał na scenie Starego Teatru niemal sto ról, współtworząc najwyższą, legendarną dziś rangę zespołu artystycznego przy placu Szczepańskim. Jego złożone, nasycone silnym rysem charakterystyczności aktorstwo spełniało się pod kierunkiem reżyserów o bardzo zróżnicowanych drogach teatralnych poszukiwań.

W roku 2004 obchodził jubileusz pięćdziesięciolecia pracy twórczej, którą rozpoczął, jeszcze przed studiami, jako adept w lalkowym teatrze "Baj Pomorski" w Toruniu. Absolwent Wydziałów: Lalkarskiego i Aktorskiego krakowskiej PWST, przez kilka dziesięcioleci wykładał podstawy sztuki aktorskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie przez dwie kadencje pełnił funkcję dziekana Wydziału Aktorsko-Wokalnego. W 1999 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Jego pierwsze lata na scenie przyniosły w znacznej mierze role w repertuarze współczesnym w przedstawieniach: Lidii Zamkow (Starzec z gór w "Indyku" Mrożka, Prochor w "Cichym Donie" Szołochowa), Jerzego Jarockiego (Murzyński czarownik w "Orfeuszu w wężowej skórze" Williamsa, Młody w "Wyszedł z domu" i Prosty technik w "Mojej córeczce" Różewicza, Chuck we "Wszystko w ogrodzie" Albee'go, Semen w "Zmierzchu" Babla, Lokaj Fierdusieńko w "Szewcach" Witkacego, Nadzorca w "Procesie" Kafki), Zygmunta Hübnera (Gimnastyk w "Sposobie bycia" Brandysa, Policjant w "Wariatce z Chaillot" Giraudoux, Tragarz, żołnierz w jednoaktówkach "Lokatorzy" Ionesco, Bamberger w "Czarnej komedii" Shaffera). Konrad Swinarski obsadził go w inscenizacji "Nie-boskiej komedii" Krasińskiego i pięknej w swym ludzkim rysie roli Kaprala w Mickiewiczowskich "Dziadach".

Pełen wachlarz aktorskich możliwości ukazał artysta w przedstawieniach Andrzeja Wajdy. Począwszy od wielokrotnie opisywanej tragicznej postaci gen. Wincentego Krasińskiego w "Nocy listopadowej" Wyspiańskiego, poprzez aktorskie arcydzieło - nasyconą humorem, liryczną i wzruszającą rolę Aleksandra Rolewskiego w "Z biegiem lat, z biegiem dni..." , Poloniusa w "Tragicznej historii Hamleta księcia Danii" Szekspira, aż po kreację Cześnika w "Zemście" Fredry. Niuanse jego aktorskich możliwości, gdzie siła prawdy psychologicznej miesza się z formalnym dystansem, naturalna vis komika z ironiczną groteską, ostrość środków wyrazu z precyzją szczegółu, wykorzystał artysta w inscenizacjach reżyserów kolejnych generacji: Macieja Prusa (Sędzia w "Panu Puntilli i jego słudze Mattim" Brechta), Krystiana Lupy (Mikołaj Iwanowicz w "Mistrzu i Małgorzacie" wg Bułhakowa), Mikołaja Grabowskiego (Prymas w "Wyzwoleniu" Wyspiańskiego), Tadeusza Bradeckiego (Książe Sancho, Grillo-Monaldi, Bankier Moro w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" wg Potockiego, Escalus w "Miarce za miarkę" Szekspira).

*

Andrzej Buszewicz

ur. 29.08.1934, Łódź, zm. 19.08.2019, Kraków

Absolwent Wydziału Lalkarskiego Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie /1960/, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie /1962/

1.10.1960 - 30.09.2003 Stary Teatr, Kraków

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji