Artykuły

Warszawa. Stanisław Leszczyński uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Zastępca dyrektora NIFC, dyrektor artystyczny festiwalu "Chopin i jego Europa" Stanisław Leszczyński otrzymał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Odznaczenie wręczyła wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka podczas środowego koncertu na festiwalu "Chopin i jego Europa".

W komunikacie ministerstwa kultury przesłanym PAP, podkreślono, że "Stanisław Leszczyński na przestrzeni ostatnich 40 lat wniósł ogromny wkład w kształtowanie życia kulturalnego w naszym kraju, konsekwentnie realizując szeroko zakrojone plany i odnosząc sukcesy zarówno w przestrzeni organizacji, zarządzania i programowania wydarzeń muzycznych, jak i w przestrzeni działalności edukacyjnej".

Podano, że Leszczyński "całe swoje życie dedykował muzyce, a przede wszystkim promocji muzyki polskiej, prezentacji jej piękna i wartości w świecie". Przypomniano, że "zapraszając do współpracy najwybitniejszych muzyków i konsekwentnie promując młodych polskich artystów realizuje projekty artystyczne na najwyższym poziomie, a dzięki wydawnictwom fonograficznym pozostawia trwały ślad niezwykle istotny dla zachowania, pielęgnacji i upowszechniania polskiej literatury muzycznej - a tym samym ważnej części naszego dziedzictwa kulturowego".

Stanisław Leszczyński jest teoretykiem muzyki, krytykiem, publicystą, menadżerem i pedagogiem. W latach 1979-81 był szefem działu muzyki klasycznej w Przedsiębiorstwie Państwowym Polskie Nagrania, a w latach 1988-91 - konsultantem programowym Filharmonii Narodowej. Był również dyrektorem Nagrań Muzycznych Polskiego Radia od 1991 do 1994 r. Jest współtwórcą i pierwszym dyrektorem Studia koncertowego S-1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Jak przypomniano w komunikacie MKiDN, był on "pomysłodawcą, redaktorem i wydawcą płyt z muzyką polską (między innymi: Jarzębskiego, Dobrzyńskiego, Chopina, Moniuszki, Szymanowskiego, Pendereckiego, Lutosławskiego, z udziałem artystów tej miary co Artur Rubinstein, Martha Argerich, Fou Ts'ong, Stanisław Skrowaczewski, Jerzy Maksymiuk, Marylin Horne, Orkiestra XVIII wieku i inni". Za propagowanie kultury polskiej został nagrodzony jako pierwszy Paszportem "Polityki". Czterokrotnie był redaktorem Kroniki Płytowej Konkursu Chopinowskiego. Od 1984 r. jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 1998-2003 pracował jako zastępca dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, a od marca 2004 r. jest zastępcą dyrektora ds. Edukacji Muzycznej, Nagrań i Koncertów w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie.

Leszczyński jest twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa, za który w 2015 r. otrzymał Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida przyznawaną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego; oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Konkursu Chopina na Instrumentach Historycznych. Leszczyński jest założycielem serii wydawnictw fonograficznych NIFC, które, jak przypomniało ministerstwo kultury, "zawierają na chwilę obecną ponad 100 tytułów, m.in.: +The Real Chopin+ - wielokrotnie nagradzana przez międzynarodową krytykę i bardzo wysoko ceniona seria Dzieł wszystkich Fryderyka Chopina na instrumentach historycznych; Biała Seria - Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina na instrumentach współczesnych; Błękitna Seria - portrety najwybitniejszych osobowości Konkursów Chopinowskich, a także m.in. serie prezentujące muzykę czasów Chopina, wybitnych młodych polskich artystów u progu karier".

Do tej pory Leszczyński został odznaczony srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególny wkład w jubileusz 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji