Artykuły

Bytom. "Manhattan" w Rozbarku i "Młody Duch Tańca" w Operze Śląskiej

W niedzielę w Teatrze Rozbark pierwsza premiera rozpoczynającego się właśnie sezonu - "Manhattan". Z kolei w Operze Śląskiej odbędzie się prezentacja polsko-japońskiego projektu "Młody Duch Tańca".

"Manhattan" nawiązuje treścią do amerykańskiego Projektu Manhattan, który miał na celu konstrukcję pierwszej bomby atomowej. Miała ona przynieść wielkie zniszczenia i jednocześnie zakończyć wojnę. Jej zrzucenie na Hiroszimę było przerażającym przykładem działań człowieka demonstrującym, że sposobem na pojednanie jest zwiększenie przemocy. Sam "Projekt Manhattan" zaś wywołał początkową falę euforii, potem zaś poczucie niepokoju nad siłą sprawczą przemocy, do jakiej człowiek jest w stanie się posunąć.

Twórczynie spektaklu, Daniela Komędera-Miśkiewicz i Dominika Wiak, mając na uwadze ten fakt z przeszłości, szukały inspiracji w przeciwległych doświadczeniach: brutalności i kruchości, cierpieniu i pięknie. I zdały sobie sprawę, że dziś coraz trudniej wyznaczyć linię między rzeczywistościami wojny i pokoju. W przedstawieniu podejmują szereg pytań, na które nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Czy zawsze da się powiedzieć, kto atakuje i kto jest ofiarą? Czy wojnę da się zakończyć w inny sposób niż eskalacją przemocy?

Premiera odbywa się w ramach programu rezydencyjnego "Młodzi na scenę", który Rozbark uruchomił w 2018 r. Program ma na celu wsparcie artystów reprezentujących teatr tańca i ruchu w przygotowaniu premierowego spektaklu. Przeznaczony jest dla artystów indywidualnych oraz zespołów bez stałego dostępu do sceny.

Polsko-japońska przyjaźń

Jeśli chodzi o spektakl baletowy "Młody Duch Tańca" [na zdjęciu], który zagości w Operze Śląskiej, to miał on swoją prapremierę w 2017 roku. W zeszłym roku został po raz pierwszy pokazany w Japonii, jako część obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prezentacja go w Bytomiu to ostatni etap podsumowujący trzyletnią współpracę polsko-japońską. Podczas spektaklu młodym tancerzom będzie towarzyszyć czterdziestoosobowa Koncertowa Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie pod kierownictwem Janusza Cieplińskiego. Na scenie pojawi się ponad 50 młodych tancerzy z Polski i Japonii, którzy w swym dorobku mają już wiele osiągnięć artystycznych oraz są posiadaczami prestiżowych nagród. Zobaczymy m.in. zwycięzcę oraz finalistów konkursu "Młody Tancerz Roku" 2019, jak i również finalistów prestiżowych konkursów Prix de Lausanne czy YAGP (Youth American Grand Prix).

Pomysłodawcą i reżyserem jest Wiesław Dudek, polski tancerz i pedagog, a z drugiej strony - balerina, ikona japońskiego baletu, pierwsza solistka K-ballet company (Kumakawa Ballet Company) - Shoko Nakamura.

Ważną częścią tego projektu jest popularyzacja polskich tańców ludowych i narodowych w Japonii. Oprócz tego, na scenie zostaną zaprezentowane tańce w różnych technikach - od klasycznej, po stepowanie do muzyki polskich kompozytorów i autorstwa polskich choreografów. Nie zabraknie też projekcji multimedialnych.

Początek spektaklu w Operze Śląskiej - o godz. 17. Bilety: 5-40 zł. Początek w Teatrze Rozbark - o godz. 19. Bilety: 25-35 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji