Artykuły

Chorzów. "Moniuszko pod strzechy" w skansenie

Trzy koncerty i premiera spektaklu składają się na cykl wydarzeń pt. "Moniuszko pod strzechy" odbywający się we wrześniowe niedziele w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".

- Ten projekt to strzał w dziesiątkę z wielu powodów. W tym roku świętujemy dwusetną rocznicę urodzin ojca opery narodowej, a jeśli popatrzymy na miejsce, w którym się znajdujemy - park etnograficzny XIX-wiecznej wsi polskiej - to właśnie w takim otoczeniu mogłaby być prezentowana lwia część repertuaru Moniuszki, bo w takiej scenerii się rozgrywa - powiedział dyrektor artystyczny przedsięwzięcia dr hab. Wacław Golonka z Akademii Muzycznej w Krakowie.

22 września odbędzie się premierowe widowisko muzyczne pt. "Krótkie słabości, czyli Moniuszko i srebrna góra". Tekst autorstwa Tomasza Lerskiego reżyseruje Janusz Kukuła, związany z Teatrem Polskiego Radia, a wystąpią: Dariusz Niebudek, Adam Baumann i Aleksandra Hofman.

- Cieszę się na tę inicjatywę i czuję się zaszczycony, że dane jest mi grać Moniuszkę - monument, symbol, ale też człowieka, do którego czuję ogromną sympatię. Ponoć był serdeczny, życzliwy, uśmiechnięty, ale też przeżywał trudności. Miał dziesięcioro dzieci i trudno mu było utrzymać tak liczną rodzinę. Wokół tego prozaicznego problemu osnuta jest opowieść Tomasza Lerskiego, którą można określić jako komedię - powiedział Dariusz Niebudek. Wiosną tego roku aktor grał już Moniuszkę podczas pikniku kulturalnego "3 x Moniuszko - Mistrz, Muzyka, Miasto" w Bytomiu.

Pierwszy koncert w ramach chorzowskiego cyklu "Moniuszko pod strzechy" dała 8 września Maria Pomianowska z zespołem. 15 września odbędzie się koncert pt. "Moniuszko - mistrz pieśni i miniatury fortepianowej". Wystąpią: Katarzyna Ćwiek, Marcin Wolak i Paweł Kubica, a 29 września koncert "Jazz Moniuszko" zagra Włodek Pawlik. Ten legendarny jazzman - jego album "Night in Calisia" zdobyła w 2014 r. nagrodę Grammy - nagrał już płytę z improwizacjami jazzowymi na temat twórczości Moniuszki.

- Dla muzyka tej klasy każdy temat jest dobry do improwizacji, ale twórczość Moniuszki daje pole do popisu, jak choćby słynna Prząśniczka, czy tańce z jego oper - podkreślił Wacław Golonka.

Honorowy patronat nad festiwalem objęli : marszałek Senatu Stanisław Karczewski, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt dofinansowano ze środków resortu kultury w ramach programu "Moniuszko 2019 - Promesa", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, a także ze środków budżetu woj. śląskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji