Artykuły

Lublin. 22-lecie Akademii Praktyk Teatralnych

Pięć dni, 16 spektakli, osiem koncertów, a do tego konferencje i sympozja - tak zapowiada się Festiwal XX(+2)-lecia Akademii Praktyk Teatralnych. Początek w środę 2 października.

- Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń w 40-letniej historii Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice". Zwołujemy naszych absolwentów, którzy teraz rozsiani są po całej Polsce oraz świecie i mają niebagatelne sukcesy. Niektórzy z nich odgrywają ważną role w mainstreamie, ale przede wszystkim są czołową siłą teatralną w tzw. teatrze eksperymentalnym albo poszukującym - mówi Włodzimierz Staniewski, założyciel, reżyser i dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice". W festiwalu weźmie udział ponad 200 gości.

"Sceny z Maskami"

Wydarzenie otworzy w środę spektakl "Sceny z Maskami" studentów Rose Bruford College na podstawie II aktu "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego. Jeszcze tego samego dnia na uczestników czeka m.in. "Przemiana" teatru Marebito na podstawie noweli Franza Kafki czy spektakl cyrkowy "Miasto, którego nie było" kolektywu Kejos.

W sumie w programie znalazło się 16 przedstawień tworzonych lub współtworzonych przez absolwentów Akademii Praktyk Teatralnych. Ostatnim spektaklem festiwalu będzie "Wesele Wyspiański-Malczewski-Konieczny" teatru Gardzienice w reż. Włodzimierza Staniewskiego. Będzie to wersja specjalna przygotowana na okoliczność zjazdu absolwentów APT.

- Wesele wydawało się sprawą zamkniętą, ale ma ono to do siebie, że jak jest grane w różnych miejscach, to przybiera zupełnie odmienną formę i kształt. Tak to już jest z przedstawieniami opartymi na rdzennym obrzędzie. Ma ono swoje stałe rytualne punkty, ale cały anturaż może się zmieniać w zależności od okoliczności grania - tłumaczy Staniewski.

Konferencje i koncerty

Wydarzeniu towarzyszy międzynarodowa konferencja naukowo-artystyczna "Pedagogika poprawiona. XX-lecie Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice". Prelegenci będą dyskutować m.in. o roli nauczyciela i ucznia, pedagogice teatralnej APT, człowieku teatru w rozdarciu czy utworach literackich i dziełach sztuki jako materiale do pracy teatralnej i animacji kultury w APT.

- Konferencja ma wnieść trochę świeżego powiewu. Będzie prowokacyjna w stosunku do oficjalnej pedagogiki teatralnej, która jest dziadostwem. Opiera się ona ciągle na modelu sowiecko-niemieckim. Co prawda koledzy mocno walczą, żeby ją trochę odświeżyć, ale ciągle jest to stary wzór - dodaje dyrektor OPT "Gardzienice".

Program uzupełnią koncerty. Wystąpią m.in.: Magdalena Pamuła, Justyna Jary, Karolina Skrzyńska i Karolina Cicha. Dopełnieniem festiwalu będzie wystawa plastyczna i multimedialna: "22 lata Akademii Praktyk Teatralnych" w salach wystawowych Pałacu oraz w alejach parkowych.

Historia APT

Akademia Praktyk Teatralnych "Gardzienice" powstała z inicjatywy Włodzimierza Staniewskiego we wrześniu 1997 r. i działa na podstawie sformułowanych przez niego założeń programowych.

Kursy odbywają się w rocznym lub dwuletnim cyklu. Sesje Akademii trwają cztery-pięć dni każdego miesiąca, odbywają się w Gardzienicach i w Lublinie, a także - przy okazji festiwali, sympozjów i wypraw - w innych miejscach Polski i zagranicy.

Po roku nauki studenci przygotowują i prezentują w ramach repertuaru Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice" swój spektakl finalny. Opiekę artystyczną nad tą pracą sprawuje Włodzimierz Staniewski lub osoba ze ścisłej konstelacji Teatru Gardzienice.

Festiwal w dniach 2-6 października w Gardzienicach. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji