Artykuły

Tarnów. Grand Prix dla "Aktu równoległego"

XXIII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia przechodzi do historii. W minioną niedzielę poznaliśmy najlepsze spektakle festiwalu, zarówno te wskazane w plebiscycie przez publiczność, jak i te docenione przez profesjonalne jury.

Statuetkę Talii otrzymał Teatr Ludowy w Krakowie za spektakl "Akt równoległy" [na zdjęciu]. Nagrody indywidualne dostali m.in. twórcy spektaklu "Księżniczka na opak wywrócona".

Galą w Centrum Sztuki Mościce i prezentacją spektaklu towarzyszącego pt. "Kogut w rosole" Teatru STU w Krakowie, zakończył się XXIII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia. Spektakle prezentowane w tegorocznym konkursie były przedstawieniami wyreżyserowanymi przez aktorów zawodowych, którzy postanowili przesiąść się na fotel reżysera.

Najpierw poznaliśmy wyniki plebiscytu publiczności. Do urn wrzucono łącznie 2249 kuponów z ocenami w skali od 1 do 5 dla każdego z konkursowych przedstawień; ważne były tylko 1952 kupony.

Spektakl "Księżniczka na opak wywrócona" w reżyserii Marcina Hycnara i w wykonaniu aktorów Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie, uzyskał średnią ocen 4,80, tym samym zdobywając nagrodę publiczności.

Kolejne miejsca zajęły spektakle "Pomoc domowa" (4,75) oraz "Pozytywni" (4,68). Wyniki te publiczność przyjęła gromkimi brawami. Zaskoczenia nie krył Marcin Hycnar.

- Proszę mi wierzyć, kiedy się o tym dowiedziałem, byłem bardzo zaskoczony. Jestem szalenie szczęśliwy, dziękuję państwu za tę nagrodę. Kiedy ponad dwa lata temu obejmowałem stanowisko dyrektora artystycznego w tarnowskim teatrze, mówiłem głośno o tym, że chcielibyśmy robić teatr dla ludzi. Pozwolę sobie mniemać, że kolejna nagroda publiczności dla tarnowskiego zespołu i spektaklu, i jednocześnie druga z rzędu, to potwierdzenie słusznie obranej drogi, i że to znajduje uznanie w wyborach publiczności - mówił Marcin Hycnar, reżyser, dyrektor artystyczny tarnowskiego teatru.

Protokół jury zawodowego odczytał Andrzej Pacuła, przewodniczący jury, w którym pracowały także Inka Dowlasz, Anna Rokita oraz Dorota Buchwald. Nagrody indywidualne po 3 tys. złotych każda, otrzymali Marcin Hycnar za reżyserię spektaklu "Księżniczka na opak wywrócona", Matylda Baczyńska za podwójną rolę Flory i Laury w spektaklu "Księżniczka na opak wywrócona" oraz Anna Hop za ruch sceniczny w spektaklu "Księżniczka na opak wywrócona" w reżyserii Marcina Hycnara z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Jedną z nagród indywidualnych zadedykowano pamięci Jana Kobuszewskiego, z intencją by ta nagroda znalazła się w regulaminie kolejnych edycji festiwalu. Nagrodę tę w wysokości 3 tys. złotych, otrzymał Jan Wieczorkowski za rolę Sąsiada Harolda w "Czarnej komedii" Petera Shaffera w reżyserii Tomasza Sapryka z Agencji Produkcyjnej PALMA z Warszawy. Wyróżnienia przyznano spektaklowi "Pozytywni" w reżyserii Krzysztofa Czeczota z Fundacji Garnizon Sztuki w Warszawie, za podjęcie ważnych społecznie tematów, które nie powinny być przemilczane także w komedii oraz spektaklowi "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, za stworzenie ciekaw przestrzeni scenicznej do rozmowy o samotności i pustce.

Grand Prix XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia - statuetkę Talii oraz 15 tys. złotych, otrzymał spektakl "Akt równoległy" w reżyserii Tadeusza Łomnickiego z Teatru Ludowego w Krakowie.

- Bardzo mnie cieszy odbieranie tak pięknej nagrody w tak cudnym mieście, a to nie pierwsze Grand Prix Talii dla Teatru Ludowego i mam nadzieję, że nie ostatnie. Jestem bardzo szczęśliwy i dziękuję za zapraszanie naszego teatru na festiwal. Dziękuję także w imieniu zespołu. Dziękuję za wspaniałe przyjęcie w Tarnowie - mówił odbierający nagrodę Jerzy Maciej Fedorowicz, zastępca dyrektora Teatru Ludowego w Krakowie.

Co urzekło jurorów w "Akcie równoległym"?

- Farsa jako gatunek wymaga precyzji. Doceniliśmy szlachetność grania, doceniliśmy wyjątkowo smakowite pomysły reżyserskie. Udało się tu osiągnąć to, co w komedii jest wspaniałe, czyli właśnie ta szlachetność grania, żart, który tu nie jest dociśnięty, wyżyłowany, jest z klasą podany. Widownia świetnie reagowała, i nas też to bawiło - mówi Anna Rokita, aktorka Teatru Bagatela, członek festiwalowego jury.

Nagroda "Ale Aktor" przyznawana przez krakowski oddział Związku Artystów Scen Polskich dla młodego aktora za najciekawszą kreację komediową, trafiła do Łukasza Borkowskiego za rolę Piotra w spektaklu "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza z Teatru Dramatycznego w Białymstoku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji