Artykuły

Ruda Śląska. Krakowski Salon Poezji z Osiecką w MCK

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zaprasza 3 listopada o godz. 12 na spotkanie z cyklu "Krakowski Salon Poezji". W programie poezja Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Agnieszki Bielanik-Witomskiej.

AGNIESZKA OSIECKA - poetka, prozaik, autorka spektakli teatralnych i telewizyjnych, reżyser filmowy, dziennikarka, przede wszystkim jednak autorka ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek.

W latach 1952-1956 studiowała na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego, a w latach 1957-1962 na Wydziale Reżyserii Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. W latach 1954-1972 związana była ze Studenckim Teatrem Satyryków; była członkiem rady artystycznej tego teatru i tam także debiutowała jako autorka tekstów piosenek; napisała ich dla tej sceny 166. W latach 1954-1957 publikowała swoje teksty, eseje i reportaże w "Głosie Wybrzeża", "Nowej Kulturze", "Sztandarze Młodych" i "Po prostu". Później pisała również w "Literaturze", "Kulturze" i "Polsce". Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od 1963 przez 7 lat prowadziła z Janem Borkowskim w Polskim Radiu Radiowe Studio Piosenki, które wydało ponad 500 piosenek i pozwoliło na wypromowanie wielu wielkich gwiazd polskiej estrady. W 1966 na IV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Osiecka zdobyła nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki za piosenkę Na całych jeziorach - ty i drugą nagrodę w koncercie "Premiery" za piosenkę Dookoła noc się stała. W tym samym roku Polskie Nagrania "Muza" wydały płytę długogrającą Piosenki Agnieszki Osieckiej, na której znalazły się obie nagrodzone piosenki.

W latach 1994-1996 współpracowała z Teatrem Atelier w Sopocie, dla którego napisała swoje ostatnie sztuki i songi uznane przez krytykę za najdoskonalsze w jej artystycznym dorobku. Od 1997 jest patronką tego teatru. Co roku odbywają się w nim półfinałowe koncerty konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej pod nazwą Pamiętajmy o Osieckiej. Prócz tego jej imieniem nazwano studio Programu III Polskiego Radia, gdzie odbywają się prestiżowe koncerty polskich i zagranicznych gwiazd.

Zmarła 7 marca 1997 wskutek choroby nowotworowej w warszawskim szpitalu. Uroczystości pogrzebowe Agnieszki Osieckiej odbyły się 17 marca 1997 w kościele św. Karola Boromeusza. Została pochowana na warszawskich Powązkach - kwatera wpr 284b. Dorobkiem Agnieszki Osieckiej zajmuje się Fundacja "Okularnicy" im. Agnieszki Osieckiej, założona przez córkę poetki Agatę Passent. Obecnie wydaje 14-tomowy Wielki śpiewnik Agnieszki Osieckiej. W 1997 na XXXIV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Magda Umer przedstawiła wyreżyserowany przez siebie koncert "Zielono mi", składający się z piosenek Agnieszki Osieckiej, w którym wystąpiły gwiazdy polskiej sceny muzycznej.

/Źródło: Wikipedia /

Więcej: www.okularnicy.org.pl

***

AGNIESZKA BIELANIK-WITOMSKA - piosenkarka, aktorka scen muzycznych. Debiutowała w Teatrze Muzycznym w Gliwicach, współpracowała z chorzowskim Teatrem Rozrywki, koncertowała z kabaretem "Pod Egidą" Jana Pietrzaka. Od 2008 roku tworzy własne programy muzyczne.

***

BILETY w cenie: 8 zł (miejsca nienumerowane)

REZERWACJA BILETÓW tel.: 32 2486 240 lub 512 024 062, e-mail: bilety@mckrudasl.pl

KUP BILET ON-LINE na: www.mckrudasl.pl

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY im. Henryka Bisty

ul. Piotra Niedurnego 69

41-709 RUDA ŚLĄSKA

Tel. 32 248 62 40

www.mckrudasl.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji