Artykuły

Kraków. Hamlet, czyli ostatni samotnik przyzwoitości

Współczesny polski Hamlet to - zdaniem Szydłowskiego - Hamlet czasów postprawdy, ostatni samotnik przyzwoitości.

Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Słowackiego, sięga po Szekspirowskiego "Hamleta". Klasyczny dramat odczyta poprzez świat idei Wyspiańskiego zawarty w "Studium o Hamlecie". - Hamlet prowokuje do bardzo osobistej wypowiedzi. Kim jest dzisiaj? Jaką ma wrażliwość? Wobec jakiego świata się buntuje i przed jakim ucieka? Dlaczego ten świat za wszelką cenę chce go dopaść? - zastanawia się reżyser. I zwraca uwagę, że świat zewnętrzny narzuca bohaterowi pewne reguły komunikacji. - Hamlet mówi światu "nie", chce zachować swoją odrębność, wrażliwość, swoją Wittenbergę. On nieustannie broni swojej Wittenbergi. My, twórcy, zastanawiamy się, czym jest jego Wittenberga oraz jak w świecie barbarzyńskim, pełnym błota i pomówień, zachować w sobie resztki człowieczeństwa - wyjaśnia Szydłowski.

Podążam za Wyspiańskim

Przewodnikiem po świecie Hamleta będzie Stanisław Wyspiański, zamknięty w swojej błękitnej pracowni, czyli nieograniczonym świecie wyobraźni.

- Podążam za Wyspiańskim, który pisał "Studium o Hamlecie" przez kilka tygodni w stanie chorobowym, próbował przebić się do swojego świata, rozczytać siebie poprzez "Hamleta". Wyspiański umierał na Polskę małostkową, egocentryczną, zaklętą w sloganach narodowości. Sięgał do "Hamleta", bo widział w nim zmagania polskiego inteligenta, który stawał przeciwko światu kłamstw, triumfalnego rechotu, grotesce, która z kategorii estetycznej stała się kategorią opisu realnego świata - dodaje reżyser.

Obsada, scenografia, muzyka

W rolach głównych: Hanna Bieluszko, Agnieszka Judycka (Ofelia), Tomasz Augustynowicz, Andrzej Grabowski (Poloniusz), Maciej Jackowski, Mateusz Janicki, Marcin Kalisz (Hamlet), Krzysztof Piątkowski, Wojciech Skibiński, Dominik Stroka i Jerzy Światłoń. Tekst i dramaturgię opracował Piotr Augustyniak, scenografię i kostiumy przygotowała Małgorzata Szydłowska, muzykę Dominik Strycharski, choreografię Dominika Knapik, multimedia Dawid Kozłowski, a reżyserią świateł zajął się Marcin Chlanda.

Premiera "Hamleta" 9 listopada o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Słowackiego (plac św. Ducha 1). Pozostałe spektakle 8, 10, 13 i 14 listopada. Bilety w cenie 50 zł (ulgowy) - 70 zł (normalny) dostępne na stronie teatrwkrakowie.pl oraz w kasie teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji