Artykuły

Manifest młodości

Spektakl przygotowany przez Jakuba Skrzywanka w krakowskim Teatrze Nowym Proxima - "To my jesteśmy przyszłością!" - jest niepokornym głosem młodego pokolenia. To efekt wielomiesięcznych warsztatów z młodzieżą, które reżyser prowadził w ramach Laboratorium Nowego Teatru, platformy, która daje szansę początkującym twórcom na zrealizowanie własnych projektów artystycznych - pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.

Na podstawie wywiadów z czworgiem uczestników zajęć i ich improwizacji Skrzywanek przygotował scenariusz, który odnosi się do rytuału inicjacji w dorosłość. Lektor z offu mówi o kolejnych jej etapach po francusku, językiem dyplomacji. Narracja spaja kolejne sceny, a zarazem świat dorosłych ze światem tych, którzy do niego pretendują.

Przez środek sceny biegnie obiekt niczym pępowina, połączony z podwieszonym większym elementem, przypominającym łożysko. W środku znajdują się aktorzy, rozrywając kokon na cztery części, wychodzą z bezpiecznego wnętrza. Uwolnieni z rodzicielskich więzów, zaczynają mówić swoim głosem, poruszając problemy, które ich dotyczą: o seksualizacji młodzieży, braku tolerancji dla niekanonicznego wyglądu, o stosunku do wiary, orientacji seksualnej czy o rodzicach. Wątków jest zbyt dużo, odbiorca może mieć problem w odnalezieniu klucza do zrozumienia przekazu, a może tylko towarzyszy im zbyt wiele krzyku, który momentami zagłusza sens wypowiadanych słów. Ale czy umysł młodego człowieka nie jest właśnie pełnym pytań i interpretacji rzeczywistości chaosem?

Młodzi aktorzy mówią swoim językiem, prostym i trafnym, wprost do kamery, która stoi pod tylną ścianą sceny. Powiększony obraz rzutowany na ścianę daje efekt bezpośredniego zwracania się do publiczności, co wzmacnia przekaz. Młody staje się osobą, której należy słuchać.

Świat widziany oczami człowieka wchodzącego w dorosłość przestaje być czarno-biały, dotychczasowe prawdy i zależności, którymi się kierował, zostają poddane pod wątpliwość. Dom nie jest już idylliczną ostoją, dostrzega się wyraźniej postawy bliskich, pojawiają się konflikty. Dojrzewające ciało z dziecinnej obojętności zaczyna przeradzać się w obiekt seksualnych fantazji, nie zawsze jest to przyjemne. Rodzą się spory pomiędzy myśleniem konserwatywnym a postępowym. Widzimy, jaki wpływ na późniejsze życie i obrany na nie scenariusz ma czas dorastania.

Warto wysłuchać myśli kłębiących się w młodzieńczych głowach i powtórzyć za tytułem: "to oni są przyszłością". Spektakl Skrzywanka jest potrzebnym głosem młodości, bo często jest ona marginalizowana i nie traktowana poważnie przez dorosłych. Reżyser dał się jej wykrzyczeć, pokazał świat osób wchodzących w dorosłość jako pełen sprzeczności, polemizujący z otoczeniem oraz samym sobą.

Jakub Skrzywanek

"To my jesteśmy przyszłością!"

reżyseria: Jakub Skrzywanek

Teatr Nowy Proxima w Krakowie, premiera 19 październik 2019

występują: Patrycja Andrychowicz, Jessica Flakowicz, Agnieszka Wójcik, Eryk Kübler

Paweł Kluszczyński - technolog chemik, na co dzień związany z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, współpracuje z "Dziennikiem Teatralnym", autor bloga "ijestemspelniony.pl".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji