Artykuły

Kraj. Pożegnanie z tytułem "Szaleństwo króla Jerzego" w Multikinie

W najbliższy czwartek, 7 listopada, po raz ostatni w Polsce zostanie pokazane "Szaleństwo króla Jerzego" Alana Bennetta z Markiem Gatissem w roli głównej. Nazywowkinach.pl zaprasza do sieci Multikino Polska na pożegnanie tego tytułu. Spektakl nie będzie więcej grany w kinach.

Bilety można kupić tu: www.multikino.pl/kupbilet/7559

Alan Bennett (*1934)

"The Madness of George III"

"Szaleństwo króla Jerzego"

Dramat (1991)

Przedstawienie z The Nottingham Playhouse (zarejestrowano je z udziałem publiczności 20 listopada 2018 roku)

Spektakl z cyklu "National Theatre Live"

Dramat napisany przez jednego z najbardziej lubianych brytyjskich dramaturgów Alana Bennetta (autora takich sztuk, jak "The History Boys" i "The Lady in the Van") został również zaadaptowany na scenariusz nagrodzonego BAFTĄ filmu pod tym samym tytułem (1994).

Jest rok 1786, a król Wielkiej Brytanii Jerzy III (Hanowerski) jest najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Jednak jego zachowanie staje się coraz bardziej niekonsekwentne, ponieważ coraz częściej doznaje napadów szaleństwa. Gdy w dramatycznym tempie umysł króla ulega destrukcji, ambitni politycy i spiskujący książę Walii grożą podkopaniem potęgi korony i zatarciem cienkiej granicy, jaka oddziela figurę monarchy od człowieka sprawującego tę funkcję.

Sztuka skupia się na okresie panowania Jerzego III, gdy postępująca choroba (prawdopodobnie porfiria, a nie, jak wówczas sądzono, choroba psychiczna) zaczęła uniemożliwiać mu sprawowanie władzy. Wpływ na stan króla miała też prawdopodobnie utrata zamorskich kolonii Wielkiej Brytanii i powstanie Stanów Zjednoczonych. Nie jest to jednak fresk historyczny, ale opowieść o walce o władzę, wpływy i o rozpadzie związków rodzinnych, który był z nią związany.

W tytułowej roli króla Jerzego zobaczymy Marka Gatissa, który zdobył olbrzymią popularność dzięki roli Mycrofta Holmesa w serialu "Sherlock" oraz innych licznych kreacjach w brytyjskich serialach telewizyjnych.

Przedstawienie z polskimi napisami. Czas trwania: 210 minut.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji