Artykuły

Wrocław. Nominowani do Wrocławskich Nagród Teatralnych i Muzycznych

Wrocławska Nagroda Teatralna i Wrocławska Nagroda Muzyczna zostaną wręczone najlepszym twórcom minionego sezonu. Poznamy ich 2 grudnia.

Pracę artystów teatralnych i muzycznych ocenia kapituła. W jej skład wchodzą dziennikarze, krytycy teatralni i muzyczni oraz przedstawiciele Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Nagrody są wymierne: laureaci dostaną po 10 tysięcy złotych oraz pamiątkowe grafiki ufundowane przez miasto Wrocław. Bardzo ważny jest jednak niematerialny wymiar tego wyróżnienia, bo w ten sposób Wrocław kibicuje swoim artystom i docenia ich pracę.

- Niemal dla wszystkich artystów uznanie publiczności jest bardzo ważne. To przecież świat emocji i ich wyrażania. Nagrody są jakby bardziej racjonalnym, zdystansowanym, przemyślanym już wyrazem zachwytu, tego samego, który w pierwszej reakcji na świetne dzieło sztuki wyraża się w owacji publiczności - mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego.

I dodaje, że kandydatów zgłaszają członkowie kapituły, skupiając uwagę tylko na wydarzeniach we Wrocławiu. W wyniku dyskusji tworzą trzy listy nominowanych, jedną teatralną i dwie muzyczne (muzyka poważna i rozrywkowa). Laureaci wybierani są w ostatnim etapie poprzez głosowanie.

Nagrody są przyznawane za dokonania artystyczne minionego sezonu, czyli za okres od 1 września roku poprzedzającego do 31 sierpnia roku bieżącego.

- Czasem dla kapituły staje się to pretekstem do powiedzenia czegoś więcej i przypomnienia dokonań z długich lat - podkreśla Jerzy Pietraszek.

Nagroda pomaga także młodym artystom w późniejszej karierze.

- Szczególnie wtedy (a tak już bywało), gdy jednocześnie uznanie przychodzi ze strony innych gremiów: "Gazety Wyborczej" z nagrodą Warto, zresztą też fundowanej przez prezydenta Wrocławia, czy od niedawna Emocji Radia Wrocław Kultura. Dla artystów u początku kariery znaczenie ma również grono twórców, wśród których się znaleźli, artystów z ogromnym dorobkiem, bo laureatami nagrody muzycznej i eatralnej po wielokroć byli wielcy: Giovanni Antonini, Paul McCreesh, Krystian Lupa, Maciej Tomaszewski, Wojciech Kościelniak, Konrad Imiela - wylicza Jerzy Pietraszek.

Tłumaczy, że nagroda nie wpłynęła na przebieg ich kariery. Ma jednak zupełnie inną wartość.

- To nagroda przyznawana przez wrocławian za dokonania artystyczne we Wrocławiu i wyraz uznania ze strony własnej, najbliższej publiczności. I dla kapituły, i dla laureatów właśnie ta wrocławskość ma wielkie znaczenie - wyjaśnia dyrektor.

Idea nagrody narodziła się w 2000 roku. Autorką pomysłu jest Nina Domaszewicz-Czajka, przez lata prowadząca projekty muzyczne w wydziale kultury.

Wrocławska Nagroda Teatralna - nominowani

2 grudnia o godzinie 19 w Narodowym Forum Muzyki nagrody wręczy Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W tym roku do Wrocławskiej Nagrody Teatralnej zostali nominowani:

* Małgorzata Sikorska-Miszczuk (autorka sztuki) i Marcin Liber (reżyser spektaklu) za pomysłowe i atrakcyjne zmierzenie się z zagrożeniami dzisiejszego świata w przedstawieniu "Motyl" we Wrocławskim Teatrze Lalek;

* Krzysztof Kopka i Jakub Tabisz za projekt "Teatr na faktach" w Instytucie Grotowskiego, czyli przegląd spektakli dotykających istotnych, drażliwych problemów współczesności;

* Wojciech Kościelniak za adaptację i reżyserię spektaklu "Blaszany bębenek" w Teatrze Muzycznym Capitol - kapituła uważa, że w efektowny sposób przybliża on trudną historię Europy Środkowej;

* aktorka Agata Kucińska za wybitne kreacje: Oskara Matzeratha w "Blaszanym bębenku" w Teatrze Muzycznym Capitol i Rutki w "Motylu" we Wrocławskim Teatrze Lalek;

* Teatr Układ Formalny za społecznie zaangażowany, artystycznie różnorodny repertuar skierowany nie tylko do młodego widza.

Nominowani do Wrocławskiej Nagrody Muzyczna

Wyróżnienie jest przyznawane w dwóch kategoriach: za najlepsze wydarzenie minionego sezonu w muzyce poważnej i w muzyce rozrywkowej.

W tej pierwszej zostali nominowani:

* Zespół Baletowy Opery Wrocławskiej za bardzo wysoki poziom artystyczny spektakli w minionym sezonie;

* Daniel Brożek, kurator cykli koncertów Canti Spazializzati oraz Dźwiękowej Sceny Survivalu, które otwierały nowy horyzont dźwiękowej współczesności;

* Andrzej Kosendiak za płytę z utworami Marcina Józefa Żebrowskiego i konsekwentne, mądre promowanie muzyki staropolskiej cyklem nagrań z Wrocław Baroque Ensemble;

* Marcin Markowicz za prawykonanie Koncertu skrzypcowego Pawła Mykietyna w twórczym dialogu z NFM Filharmonią Wrocławską pod batutą Jacka Kaspszyka.

O wyróżnienie w kategorii muzyka rozrywkowa walczą:

* EABS za koncepcję i brzmienie "Slavic Spirits" - płyty poświęconej szeroko pojętej mitologii słowiańskiej i demonologii polskiej, dzięki której zespół zabiera słuchaczy w podróż w wyobraźni do lasów i na pola oraz na mglistą, świętą górę Ślężę;

* Evorevo za niezwykle spójną lirycznie i muzycznie, bardzo osobistą płytę "Dwubiegunowa" zrealizowaną przez tuzy wrocławskiej sceny rockowej i elektronicznej;

* SHE-la za nowoczesną, multimedialną formę przedstawienia muzyki w wersji scenicznej;

* Wojciech Siwek, osobowość bez której nie istniałoby wrocławskie życie jazzowe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji