Artykuły

Lublin. Co nowego w Teatrze Starym

Krystyna Janda odbierze w lutym w Teatrze Starym "Gong Danutki", przyznawany wybitnym postaciom polskiego teatru i filmu. Jest to nagroda festiwalu poświęconego Danucie Szaflarskiej, którego aktora będzie gościem specjalnym. Znamy też najmocniejsze punkty programu pierwszych miesięcy przyszłego roku.

- Mamy szczęście, bo możemy powiedzieć, że byliśmy zaprzyjaźnieni z Danutą Szaflarską. To nasza legitymacja do tego, by przygotowywać festiwal poświęcony jej pamięci - mówi Michał Merczyński, dyrektor programowy lubelskiego wydarzenia. Dodaje, że Szaflarska była wielką gwiazdą polskiego kina i teatru, ale przede wszystkim wspaniałą osobą, której nie ma już z nami od dwóch lat. - Ale ona wraca pod postacią różnych znaków, które widać w miejscach, gdzie odbywają się wspomnienia o niej, czy związane z nią spektakle. A to zgaśnie światło, a to walnie coś na zapleczu... Danutka jest zawsze z nami - tłumaczy Merczyński.

Szaflarska debiutowała w 1939 roku na deskach Teatru na Pohulance w Wilnie. Brała udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka, występowała też w teatrach konspiracyjnych. W ostatnich latach kojarzono ją głównie ze współpracy z Dorotą Kędzierzawską - reżyserką filmową, z którą w 2007 roku zrobiła głośne "Pora umierać". Aktorka Grzegorza Jarzyny, fanka Doroty Masłowskiej, niedługo przed śmiercią grała na scenie i przygotowywała się do kolejnej premiery.

- Jest to osoba dla naszego teatru niezwykle ważna. Była z nami od początku, kibicowała nam jeszcze w trakcie remontu, później towarzyszyła podczas inauguracji programu. Podpowiedziała nam też, że każde wydarzenie w teatrze powinien zaczynać gong, a skoro nie ma żadnej sceny w Polsce, gdzie tak by było, to taką sceną powinien być Teatr Stary - wspomina przy okazji pierwszej edycji festiwalu Karolina Rozwód, dyrektor lubelskiej sceny.

Biała bluzka Jandy

Gościem drugiej edycji festiwalu będzie Krystyna Janda, która 8 lutego odbierze nagrodę "Gong Danutki", przyznawaną osobom, które do zawodu aktora podchodzą z niezwykłą starannością i profesjonalizmem. W ubiegłym roku dostał ją Janusz Gajos.

Krystyna Janda pokaże też w Lublinie spektakl "Biała bluzka". Monodram na podstawie opowiadania Agnieszki Osieckiej cieszył się przed laty szalonym wzięciem. Ostatni raz lubelska publiczność widziała ten spektakl w 2012 roku podczas otwarcia Teatru Starego. Aktorkę obejrzymy ponadto m.in. w filmie "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego. - To legendarny obraz z 1982 roku, który przyczynił się do zamknięcia Zespołu Filmowego X Andrzeja Wajdy, bo otrzymał zakaz rozpowszechniania. Odblokowano go dopiero po 1989 roku i od razu zdobył mnóstwo nagród na festiwalach filmowych - wyjaśnia dyrektor artystyczny.

5 lutego (105. urodziny Danuty Szaflarskiej) organizatorzy festiwalu zapraszają na premierowy koncert pianisty Marcina Maseckiego, który przygotuje instrumentalną wersję "Zakazanych piosenek". Obok niego na scenie pojawią się saksofonista Eldar Tsalikov i perkusista Jerzy Rogiewicz.

Na drugą edycję festiwalu złożą się ponadto pokazy spektakli i filmów (także spektakle telewizyjne i radiowe) z udziałem głównej bohaterki, m.in. wyreżyserowane przez Olgę Lipińską "Lato w Nohant", czy "Grupa Laokoona".

Festiwal "Śleboda/Danutka" odbędzie się w dniach 5-9 lutego 2020 roku. Bilety będą dostępne w kasie od czwartku.

Podróż do Buenos Aires

Teatr Stary zdradził też plany programowe na pierwsze miesiące nowego roku. Warto zwrócić uwagę m.in. na spektakl "Le Edad de Oro" w reżyserii Israela Galvana, choreografa i tancerza flamenco. - To absolutnie wybitny artysta, zdobywca wielu prestiżowych nagród, nie tylko w Hiszpanii, ale także w Nowym Jorku, Londynie, czy Paryżu. Choć mogła go już podziwiać publiczność na całym świecie, nigdy nie występował w Polsce. "Le Edad de Oro" to jego najbardziej znany spektakl, nawiązujący do tzw. złotego wieku flamenco - wyjaśnia Karolina Rozwód. Pokazy zaplanowano na drugą połowę lutego.

W styczniu zobaczymy "Podróż do Buenos Aires" w wykonaniu Gabrieli Muskały. Aktorka zamienia się na scenie w starą kobietę cierpiącą na Alzheimera. Ta rola przyniosła Muskale wiele nagród. - Chcieliśmy pokazać ten spektakl od samego otwarcia teatru, ale kiedy go uruchamialiśmy, przedstawienie właśnie schodziło z afisza Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Niedawno jednak postanowiono wznowić ten spektakl - dodaje dyrektor teatru.

Nowy rok przyniesie też spektakl "Lunapark. Piosenki Grzegorza Ciechowskiego" Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Przedstawienie, które powstało jako egzamin podsumowujący letnią sesję III roku Wydziału Aktorskiego, dzięki Janowi Englertowi trafiło na deski Teatru Narodowego. Wkrótce okazało się wielkim hitem.

Nowością będą styczniowe warsztaty teatralne dla młodzieży zakończone pokazem spektaklu "Dzień totalnej porażki, czyli co się zdarzyło 25 stycznia". Nawiąże on do czterech wydarzeń, które miały miejsce właśnie tego dnia.

W programie tradycyjnie już nie zabraknie koncertów (m.in. Bovska, Daniel Toledo Quartet, Marek Napiórkowski i Marek Dyjak) i spotkań (m.in. Rafał Zawierucha, Wawrzyniec Kostrzewski, Mariusz Czubaj).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji