Artykuły

Poznań. Głos Ukrainek w spektaklu "Ja, kobieta"

2 grudnia w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbędzie się premiera spektaklu "Ja, kobieta/Ja, żinka", zrealizowany z dziesięcioma ukraińskimi kobietami, pod opieką artystyczną Teatru Biuro Podróży. Wstęp wolny.

Spektakl "Ja, kobieta/Ja, żinka" to efekt pracy Teatru Biuro Podróży ze dziesięcioma ukraińskimi kobietami. Bohaterki są w różnym wieku, na różnych życiowych etapach, z różnym doświadczeniem. Łączy je jedno - są kobietami. Odważnymi kobietami.

Przedstawienie "Ja, kobieta/Ja, żinka" to efekt pracy ze dziesięcioma ukraińskimi kobietami w ramach projektu teatralnego Teatru Biuro Podróży "Na imię mam...".

Dwumiesięczna praca, przyjaźnie zawarte w trakcie, wzajemne wsparcie i rzucenie się w wir teatralnej przygody doprowadziły do powstania spektaklu, w którym dziewczyny uczą się odwagi w wypowiadaniu potrzeb, nazywania sytuacji, oswajania lęków. A przede wszystkim chcą pokazać poznańskiej widowni jak ważne dla nich jest to, że mają głos tu i teraz.

Anna, Andriana, Yana, Lera, Maryna, Olha, Oresta, Nastia, Natalia, Roksolana, są w różnym wieku, na różnych życiowych etapach, z różnym doświadczeniem. Łączy je jedno - są kobietami. Odważnymi kobietami.

- Jest to działanie nie tylko "feministyczne", ale również mające na celu asymilację Ukrainek w naszym społeczeństwie. To bardzo istotne, ponieważ szacuje się, że nawet co dziesiąta osoba zamieszkująca aglomerację poznańską pochodzi z Ukrainy - mówi Marta Strzałko z Teatru Biuro Podróży, pomysłodawczyni polsko-ukraińskich inicjatywy. - Z naszych doświadczeń wynika, że działania na polu kultury są bardzo skutecznym narzędziem uruchamiającym mechanizmy zrozumienia i współpracy. Przełamują opór i lęki, zmniejszają dystans. Czuliśmy potrzebę utworzenia platformy wspólnej pracy, dyskusji, wymiany poglądów, aby pomóc w zwiększeniu poziomu świadomości, tolerancji i empatii u obu stron: polskiej i ukraińskiej. Zawarte podczas współpracy przyjaźnie potwierdzają, że są skuteczne.

To trzecia inicjatywa Teatru Biuro Podróży kierowana i realizowana z Ukraińcami i Ukrainkami mieszkającymi w Poznaniu. W 2017 roku przygotowano spektakl "Swój Nieswój - rozważania o emigracji" będący efektem kilkumiesięcznej współpracy artystycznej z grupą młodych osób, zaś w 2018 odbył się projekt "Razem w mieście".

Teatralny projekt "Na imię mam..." został zrealizowany dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania.

Marta Strzałko - od 29 lat związana z Teatrem Biuro Podróży. Z wykształcenia filolog szwedzki (UAM), aktorka, tłumaczka, współautorka wielu scenariuszy do spektakli Teatru Biuro Podróży, pedagog. W 2008 roku otrzymała od Ministra Kultury Medal Gloria Artis. Autorka i koordynatorka działań merytorycznych poprzednich projektów polsko-ukraińskich "Swój - nieswój- rozważania o emigracji" i "Razem w mieście". Pomysłodawczyni wszystkich projektów polsko-ukraińskich realizowanych w TBP.

--

Yurij Chebotarov, aktor ukraiński obecnie mieszkający i tworzący w Poznaniu. Absolwent wydziału teatralnego Uniwersytetu Artystycznego w Charkowie. Współpracuje z Teatrem Biuro Podróży od 2006 roku. Aktor i pedagog przy projektach teatralnych "Swój - nieswój- rozważania o emigracji" i "Razem w mieście". Autor monodramu "Majdnięty", powstałego w oparciu o własne doświadczenia z ponad dwumiesięcznego pobytu na Majdanie w 2014 roku.

--

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu ponad trzydziestu jeden lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własną metodę pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny. Teatr przygotował liczne widowiska plenerowe oraz spektakle salowe, a także tworzył rozmaite projekty artystyczne i edukacyjne w Polsce i na świecie. Jest organizatorem Festiwalu na Wolnym Powietrzu w Poznaniu oraz odbywającego się w latach 1997-2014 Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Maski". Spektakle teatru zaprezentowane zostały na sześciu kontynentach. Teatr Biuro Podróży był uczestnikiem największych światowych festiwali teatralnych oraz laureatem zaszczytnych nagród, w tym w 2018 roku Herald Archangel Award - najbardziej prestiżowej nagrody przyznawanej na festiwalach Fringe w Edynburgu.

***

"Ja, kobieta/Ja, żinka" - spektakl pod opieką artystyczną Teatru Biuro Podróży

Premiera: 02/12/2019, godz. 20:00, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, sala wielka

Wstęp wolny.

Zespół: Olha Hrygorash, Valeriia Kolomaiko, Andriana Myroniuk, Roksolana Myroniuk, Anastasiia Radkovska, Natalia Shapoval, Oresta Skop, Anna Slatova, Yana Titus, Maryna Yavorska

Opieka artystyczna:

Marta Strzałko, Yurii Chebotarov (Teatr Biuro Podróży)

Obsługa techniczna: Bartosz Borowski

Szczegóły:

https://www.facebook.com/Teatr-Biuro-Podróży-1523558481244708

https://www.facebook.com/events/1145982872275520

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji