Artykuły

Łódź. "Więc to już?" premierowo u Arlekina

Autorski spektakl wykorzystujący środki teatru lalek i ruchu "Więc to już?" to projekt realizowany przez Marynię Janus, w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem i animacją kultury w 2019 r. Premiera 13 grudnia.

Jak to jest być starym?

A gdyby dało się tego spróbować, sprawdzić się na chwilę, żeby zrozumieć swoich dziadków, zrzędliwą babcię w autobusie i narzekające staruszki siedzące w przychodni?

Czego najbardziej boimy się w przemijaniu?

Samotność, ból, słabość, utrata radości życia. Skraj życia to powolna destrukcja ciała, gaśnięcie, rozsypywanie się, rezygnacja. Boimy się tego, choć jest nieodłącznym elementem życia. Materialność starości i śmierci w dojmujący sposób można przedstawić stosując animanty - lalki i przedmioty codziennego użytku. Martwe - walczą o życie na scenie, by zwrócić na siebie uwagę. Dzięki nim, z ich perspektywy przyglądamy się starości i, choć trochę, oswajamy ją. Może nawet patrzymy z czułością.

***

"Więc to już?"

13 grudnia 2019, godz. 19.00

Koncepcja, scenariusz, scenografia, lalki: Marynia Janus

Występują: Marynia Janus, Bartosz Gajda

Muzyka: Bartosz Gajda

Partnerzy: Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla, Bałucki Ośrodek Kultury - O.T. Wyspa Kultury

Plakat: Anna Zadęcka-Zięba

Rezerwacja bezpłatnych wejściówek obowiązkowa (ze względu na ich niewielką liczbę) - przez stronę wydarzenia lub mailowo: maryniajanus[at]gmail.com

***

Twórcy

Marynia Janus - wieloboistka teatralna: lalkarka, aktorka, producentka teatralna, pedagog teatru, teatrolog.

Absolwentka kierunku aktorskiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, studiowała też na Staatliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. Absolwentka podyplomowych studiów pedagogika teatru prowadzonych przez Instytut Teatralny oraz Uniwersytet Warszawski oraz kulturoznawstwa, spec. produkcja teatralna na Uniwersytecie Łódzkim, doktorantka w Katedrze Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego. Stała współpracowniczka Fundacji Tworzenia i Promowania Sztuki "Ależ Gustawie!".

Jako aktorka współpracowała z Olsztyńskim Teatrem Lalek, Teatrem Szkolnym im. J. Wilkowskiego w Białymstoku, Fundacją Tworzenia i Promowania Sztuki "Ależ Gustawie!", występowała w etiudach studenckich PWSFTviT, współpracowała ze Studiem Piosenki przy Domu Literatury. Pracuje nad autorskimi spektaklami i akcjami performatywnymi. Jako niedoszła inżynier szuka stale lepszych rozwiązań nie tylko technicznych problemów. Rozdarta między sceną a lasem.

Bartosz Gajda - - aktor, śpiewak, muzyk - zawsze brzmi dobrze!

Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, wydział wokalno - aktorski, klasa śpiewu (bas-baryton) pod kierunkiem prof. Stanisława Heimbergera oraz Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. H. Wieniawskiego w Łodzi, klasa fortepianu. Studiował także kulturoznawstwo, spec. produkcja teatralna na Uniwersytecie Łódzkim. Prowadzi własną działalność gospodarczą

Jako aktor współpracował z teatrami: Teatrem Wielkim w Łodzi; Teatrem Muzycznym w Łodzi; Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi; Operą na Zamku w Szczecinie; Operą Wrocławską, Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz z Filharmonią Łódzką. Obecnie - freelancer - występuje jako aktor na scenie i w filmie. Zajmuje się pisaniem scenariuszy i muzyki do przedstawień, produkcją teatralną, publikacją nagrań dźwiękowych, rejestracją dźwięku do przedstawień i aranżacjami utworów.

W "Więc to już" - aktor, kompozytor i wykonawca muzyki. Wsparcie ds. literacko-dramaturgicznych. Trzecie oko i lustro dla Maryni. Współprowadzi otwarte próby warsztatowe rozsiewając jak zawsze swój urok i energię. Podpora nie tylko ze względu na gabaryty.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji