Artykuły

Kraków. Amerykańskie anioły na scenie

Dramat o nowojorskich homoseksualistach w obliczu epidemii AIDS. Jedna z najsłynniejszych historii wystawianych na Broadwayu. Oficjalna premiera "Aniołów w Ameryce" Małgorzaty Bogajewskiej jutro w Teatrze Ludowym (dzień wcześniej pokaz inaugurujący Festiwal Boska Komedia).

Nie robią niczego złego. Chcą po prostu znaleźć miłość. Tyle że czasy nie sprzyjają. A tym bardziej panujące nastroje - radykalne i zero-jedynkowe. "Anioły w Ameryce", sztukę Tony'ego Kushnera, którą wystawiano na całym świecie, m.in. na Broadwayu, sam autor nazwał "gejowską fantazją na motywach narodowych". - Nasze "Anioły" to opowieść o tym, jaka jest cena prawdy, wolności i indywidualizmu, która okazuje się boleśnie aktualna szczególnie dziś, szczególnie w Polsce. To pełna ironii i zjadliwego humoru historia o "demokracji" z czasów administracji ultraprawicowego prezydenta Ronalda Reagana, nazwana też arcydziełem epoki chaosu. Jest jednak przede wszystidm opowieścią o miłości - "miłości w czasach zarazy" - mówi Małgorzata Bogajewska, dyrektorka Teatru Ludowego i reżyserka spektaklu.

Ostatnie polskie "Anioły w Ameryce" wystawił na deskach Teatru Rozmaitości (dziś TR Warszawa) w 2007 r. Krzysztof Warlikowski. W rolach głównych reżyser obsadził wtedy m.in. Andrzeja Chyrę, Magdalenę Cielecką, Jacka Poniedziałka i Macieja Stuhra. Krytycy pisali wówczas, że to dobry czas na dyskusję o homoseksualizmie i radykalizującym się społeczeństwie. I bardzo chwalili koncepcję Warlikowskiego. Spektakl wrócił na afisz po ponad dekadzie (w styczniu 2018 r.), tyle że już na scenę Nowego Teatru. Tematy, nad którymi pochylono się przy okazji premiery, nadal były aktualne.

Przed Teatrem Ludowym spore wyzwanie. "Anioły w Ameryce" to sztuka trudna, ale też pełna ironii, przez którą łatwo można polec. Chyba że za reżyserię bierze się Małgorzata Bogajewska. "Gejowska fantazja" okiem kobiety zawsze będzie ciekawym doświadczeniem.

Premiera "Aniołów w Ameryce" jutro o godz. 18 na Dużej Scenie Teatru Ludowego (os. Teatralne 34). Kolejne spektakle: 8, 20, 21 grudnia oraz 9-12 stycznia. Bilety w cenie 40 zł (ulgowy) i 50 zł (normalny).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji