Artykuły

Słupsk. Premiera w Nowym, "Hanna i Hannelore" w Rondzie

W Nowym Teatrze premiera sztuki dla młodzieży "Pasztety, do boju!" na podstawie bestsellerowej książki francuskiej pisarki, w Rondzie ponownie będzie można zobaczyć spektakl o powojennej historii Słupska.

"Pasztety, do boju!"

W sobotę, 14 grudnia, w Nowym Teatrze premiera spektaklu "Pasztety, do boju!", który poruszy tematy hejtu i jego wpływu na życie współczesnych nastolatek.

Trzy wyjątkowe nastolatki, Mireille, Astrid i Hakima, w corocznym plebiscycie na "Największego paszteta" wygrywają miejsca na podium. "Plebiscyt" organizuje Mało - największy łobuz w szkole, a głosowanie odbywa się na Facebooku. Dziewczyny nie załamują się, lecz postanawiają nosić z dumą krzywdzący tytuł. Spektakl powstał na podstawie książki "Pasztety, do boju!" autorstwa Clementine'a Beauvais, która we Francji stała się bestsellerem i zdobyła szereg nagród, w tym tytuł Najlepszej Młodzieżowej Książki Roku 2015 oraz prestiżową Prix Sorcieres. Powieść została przeniesiona na scenę teatralną, ale trwają także prace nad ekranizacją.

Tytułowe "pasztety" udowodnią, że dzięki sile przyjaźni i odrobinie ironicznego dystansu można przeciwstawić się największym hejterom.

Spektaklowi będą towarzyszyć specjalne działania edukacyjne, dotyczące rówieśniczej przemocy słownej. Sztuka powstaje we współpracy z gminą Postomino. "Pasztety..." będzie można zobaczyć w sobotę, 14 grudnia, o godz. 18, w niedzielę, 15 grudnia, o godz. 11 a także w poniedziałek, 16 grudnia, o godz. 9 i 12.

"Hanna i Hannelore"

Spektakl "Hanna i Hannelore" będzie można ponownie zobaczyć. Tym razem w OT Rondo. Przedstawienie w sobotę, 14 grudnia, o godz. 19.

Dopiero w 1945 roku Słupsk znalazł się w granicach Polski. Z tym stanem rzeczy wiązała się konieczność jego zasiedlenia. Według danych z pierwszego przeprowadzonego po wojnie spisu ludności, Słupsk liczył 33115 osób, w tym 32 026 osób ludności napływowej. O problemach ówczesnych ludzi spróbuje opowiedzieć projekt "Hanna i Hannelore".

Słupski Ośrodek Kultury we współpracy z Muzeum Pomorza Środkowego i przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski oraz miasta Słupska zrealizował projekt, który ma obrazować powojenną rzeczywistość Słupska. W ramach projektu "Hanna i Hannelore" powstał multimedialny spektakl teatralny, który będzie można zobaczyć w sobotę, 14 grudnia, o godz. 19 w Ośrodku Teatralnym Rondo przy ul. Niedziałkowskiego. Jego reżyserią zajął się Stanisław Miedziewski, który pracował na podstawie scenariusza Bożeny Konarowskiej.

Przedstawienie oparte jest na scenariuszu, w którym główne role odgrywają postaci Polki i Niemki, żyjących w rzeczywistości pierwszych kilku lat powojennych. Spektakl opowiada o trudnych relacjach polsko-niemieckich, o losach ludzi, dla których Słupsk stał się nowym domem, oraz tych, którzy musieli go opuścić. W tytułowe role wcieliły się Anna Rau i Ilona Zaremba. Muzykę skomponował Andrzej Szczucki, zaś kostiumy i scenografię opracowała Aleksandra Chrzan. Wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy. Rezerwacje można złożyć w OT Rondo na ul. Niedziałkowskiego. Liczba miejsc ograniczona.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji