Artykuły

Zielona Góra. Złote dukaty i nagrody kulturalne marszałka

W sejmiku lubuskim wręczono doroczne nagrody kulturalne marszałka i Złote Dukaty, nagrody za promocję i wspieranie kultury. Poznajcie tegorocznych laureatów. Jednym z nich jest Ernest Nita, aktor Lubuskiego Teatru.

Nagroda Kulturalna Marszałka Województwa Lubuskiego przyznawana jest dorocznie artystom za ważne osiągnięcia w różnych dziedzinach sztuki, literaturze, teatrze, muzyce i plastyce. W tym roku wyróżnienia trafiły do czterech laureatów. W piątek, 20 grudnia podczas piątkowej sesji sejmiku nagrody odebrali:

1. Zdzisław Bazylewicz - zasłużony zielonogórski malarz, grafik i rzeźbiarz, absolwent ASP w Krakowie. W Zielonej Górze mieszka od 1984 r. Autor kilkudziesięciu wystaw. Jedna z jego rzeźb stoi przy moście granicznym w Gubinku.

2. Roland Hellman - niemiecki fotograf, wydawca, autor albumów i książek o regionie. Przez wiele lat mieszkał w Verden, mieście partnerskim Zielonej Góry. W czasie stanu wojennego razem z żoną Małgorzatą zainicjował transporty humanitarne z Verden do Zielonej Góry. Z żoną Małgorzatą mieszka w Zatoniu. Wspiera lokalne stowarzyszenia.

3. Mateusz Makuch - utalentowany zielonogórski skrzypek, absolwent szkoły muzycznej w Zielonej Górze i Poznańskiej Szkoły Talentów. Studiuje na akademii w Poznaniu. Stypendysta "Młodej Polski". Ma w dorobku wiele wyróżnień, m.in nagrodę publiczności TVP Kultura oraz nagrodę specjalną International Concerto Competition MMB w kanadyjskim Calgary.

4. Ernest Nita [na zdjęciu]- aktor Teatru Lubuskiego, ulubieniec zielonogórskiej publiczności, uhonorowany nagrodą "Leona". Ma w dorobku kilkadziesiąt ról, m.in w spektaklach "Mroczna gra albo historie dla chłopców", "Związek otwarty", "Samobójca" czy "Dżama. Arabska noc". Rok temu Ernest Nita zdobył nagrodę Złotego Miedziaka na festiwalu Oblicza Teatru w Polkowicach.

Złote Dukaty natomiast przyznawane są za promocję kultury i edukacji estetycznej, wspieranie i inicjowanie wydarzeń kulturalnych.

W tym roku kulturalne dukaty odebrali:

1. Patrycja Sowińska - nauczycielka z zielonogórskiej szkoły muzycznej, absolwentka PWST we Wrocławiu, autorka programu autorskiego "W świecie teatru" dla najmłodszych dzieci z podstawówek.

2. Michał Mogiła - oboista Filharmonii Zielonogórskiej, członek tria muzycznego Reed Connection, organizator koncertów klasycznych, szef stowarzyszenia "Artyści Zdolni do Wszystkiego". Współorganizator Lubuskich Festiwali Muzycznych.

3. Chór Cantate Deo - od 10 lat działa w Sławie przy kościele pw. św. Michała Archanioła. Chór liczy ponad 20 osób, dyryguje nim Krystyna Ober-Szulęcka. Sławski chór ma w repertuarze kompozycje ludowe, religijne, klasykę, muzykę dawną, operetkową i musicalową.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji