Artykuły

Gdańsk. "Księżniczka czardasza" od sylwestra na Scenie NOT

Jedna z najbardziej znanych i lubianych operetek Imre Kálmána trafia na trójmiejską scenę. "Księżniczkę czardasza" postanowili wystawić gdańscy artyści Anna Fedyniak-Kołodziej wraz z z mężem Grzegorzem Piotrem Kołodziejem, którzy do projektu zaprosili cenionych solistów oraz tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca Jantar.

Spektakl poprowadzi Sylwia Janiak-Kobylińska. Premiera 31 grudnia na Scenie Teatralnej NOT, kolejne grania 1, 3, 9 i 10 stycznia oraz 20, 21 i 25 lutego.

Nad całością przedsięwzięcia czuwa Anna Fedyniak-Kołodziej (muzyk, pedagog, dyrektor przedszkola, prezes fundacji Kultura. Teraz!) i Grzegorz Piotr Kołodziej (artysta śpiewak, logopeda, adiunkt Uniwersytetu Gdańskiego), twórcy, reżyserzy i pomysłodawcy spektaklu.

- Chcieliśmy z żoną, aby do Gdańska wróciła operetka, żeby nie trzeba było jechać do Wiednia, by poczuć klimat operetki i bawić się przy hitach muzyki operetkowej. Pomysł zrodził się pięć lat temu, ale do pewnych decyzji trzeba dojrzeć. Obsadę zbudowaliśmy wokół Barbary Lewickiej, która wykona tytułową partię. Nieprzypadkowo do współpracy zaprosiliśmy trójmiejskich artystów, bo zależy nam na tym, by przy okazji pokazać wszystkim, że można stworzyć dobry teatr operetkowy po Gdańsku i dla Gdańska - mówi Grzegorz Piotr Kołodziej.

Libretto najsłynniejszej operetki Imre Kálmána, autorstwa Leo Steina i Béli Jenbacha, to historia miłosna Sylvy (artystki variétés) i Edwina (księcia Lippert-Weylersheima). Wiele tu zwrotów akcji, intryg, przebieranek, bo związek księcia z szansonistką odebrany jest przez arystokrację jako mezalians. Oczywiście wszystko kończy się szczęśliwie, a pary, które ostatecznie się wyklarują, padają sobie w objęcia.

Przedstawione w komediowy sposób perypetie Sylvy, Edwina, hrabiego Boni, hrabianki Stasi i innych dzięki Imre Kálmánowi pełne są węgierskich rytmów, tytułowego czardasza czy walca, które wykonają tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca Jantar Uniwersytetu Gdańskiego Jantar. W wesoły, beztroski klimat zabawy z lat 20. i 30. XX wieku wprowadzić ma muzyka w nowej aranżacji Kamila Cieślika, zaś 20-osobową orkiestrę poprowadzi utalentowana dyrygentka Sylwia Janiak-Kobylińska.

Główną partię Sylvy wykreuje wspomniana sopranistka Barbara Lewicka. Partie Edwina zaśpiewa Przemek Radziszewski (finalista The Voice Of Poland 2014), zaś partie hrabianki Stasi wykona Magdalena Chmielecka. W roli hrabiego Boni zaprezentuje się Grzegorz Piotr Kołodziej, zaś w roli jego przyjaciela hrabiego Feriego zobaczymy Marcina Milocha. W roli księcia Leopolda Maria von Lippert-Weylersheim ujrzymy Macieja Konopińskiego, zaś jego małżonkę Anhildę zagra Anna Kociarz (oboje są na co dzień aktorami Teatru Wybrzeże).

- Przearanżowaliśmy muzykę z symfonicznej, orkiestrowej na band z lat 30. Kamil Cieślik zadbał przy tym, by żaden temat ani motyw nie umknął. Dzięki temu przesunęliśmy akcję o kilkanaście lat, bo Imre Kálmán ukończył swoje dzieło w 1915 roku. Orkiestrę poprowadzi również związana z Gdańskiem i Akademią Muzyczną w Gdańsku Sylwia Janiak-Kobylińska - dodaje Grzegorz Piotr Kołodziej.

Bilety na "Księżniczkę czardasza" kosztują 110-150 zł na premierę, która zagrana zostanie w sylwestra, oraz na spektakl popremierowy 1 stycznia. Podczas spektaklu sylwestrowego i noworocznego w przerwie między aktami dla każdego widza przewidziana jest lampka szampana. Na kolejne spektakle (3, 9 i 10 stycznia oraz 20, 21 i 25 lutego) ceny biletów wyniosą od 70 do 110 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji