Artykuły

Łódź. Eugeniusz Bodo na dużym ekranie

W tym roku mija 120 lat od narodzin Eugeniusza Bodo, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów okresów międzywojennego. Z tej okazji Muzeum Kinematografii zaprasza do wspólnego świętowania.

Z okazji 120. Urodzin Eugeniusza Bodo, Muzeum Kinematografii (pl. Zwycięstwa 1) zaprasza w sobotę o godz. 16 na pokaz filmu "Piętro wyżej" z 1937 roku, w reżyserii Leona Trystana. Bodo wcielił się w nim w rolę Henryka Pączka, spikera radiowego, który rozpoczyna poszukiwania pięknej bratanicy swojego największego wroga. Bodo uczestniczył również w powstawaniu scenariusza i pełnił funkcję kierownika artystycznego projektu.

28 grudnia to wyjątkowy dzień dla kinematografii. W 1895 odbył się pierwszy publiczny pokaz filmów braci Lumiere (m.in. "Polewacz polany" i "Wyjście robotników z fabryki Lumiere w Lyonie"), a już cztery lata później na świat przyszedł jeden z największych polskich amantów wszech czasów - Eugeniusz Bodo, a właściwie Bohdan Eugene Junod.

Pochodzący z polsko-szwajcarskiej rodziny artysta w swojej karierze zagrał w kilkudziesięciu filmach, część z nich również wyreżyserował. Pisywał scenariusze, a także występował na deskach polskich teatrów. Doskonale znane są piosenki wykonywane przez Eugeniusza Bodo, takie jak: "Umówiłem się z nią na 9" z muzyką Henryka Warsa, czy "Już taki jestem zimny drań". Od lat są nucone przez kolejne pokolenia miłośników muzyki. Niejednokrotnie, jego utwory na nowo interpretują dziś czołowi polscy artyści, jak choćby Jacek Bończyk i Anna Maria Jopek.

Historia życia znanego aktora miała tragiczny finał. W czasie II wojny światowej został zatrzymany przez Rosjan, a potem uwięziony w łagrze, gdzie zmarł. Pochowano go w zbiorowej mogile.

Udział w seansie jest bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji