Artykuły

Radom. Konkurs dla młodych reżyserów

Teatr Powszechny w Radomiu zaprasza młodych reżyserów teatralnych do konkursu na najlepszy spektakl na podstawie tekstu Gombrowicza. Zwycięzca będzie miał możliwość realizacji autorskiego spektaklu. Jego premiera odbędzie się podczas inauguracji XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego

Teatr w Radomiu już po raz drugi organizuje konkurs na koncepcję wystawienia adaptacji scenicznej wybranego tekstu Witolda Gombrowicza. Zgodnie z zapowiedzią, ta reżyserska rywalizacja weszła już na stałe do formuły Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Teatr zastrzega, że konkurs adresowany jest do absolwentów wydziałów reżyserii szkół teatralnych, którzy dyplom w zawodzie reżysera uzyskali nie później niż pięć lat temu. których staż w zawodzie reżysera jest nie dłuższy niż 5 lat od uzyskania dyplomu.

Sukces pierwszej edycji

Ubiegłą edycję wygrała Alina Moś-Kerger i jej "Ferdydurke", które później brało udział w kilku teatralnych konkursach. Przedstawienie zostało dostrzeżone i docenione przez krytyków teatralnych w całej Polsce. Po premierze sztuka została uhonorowana aktorską nagrodą zespołową na XIII Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim, a także na obu scenach festiwali: 44. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Żywa" oraz 39. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Z Opola radomska ekipa wyjechała z 10 tys. zł i nagrodą za reżyserię dla Moś-Kerger. Spektakl cały czas jest w repertuarze Teatru Powszechnego w Radomiu i jest regularnie wystawiany.

Druga edycja dotyczy adaptacji scenicznych dzieł Witolda Gombrowicza. Do udziału w konkursie można zgłaszać nigdzie wcześniej nieprezentowane koncepcje przedstawień, wykorzystujące dowolne formy teatralne: spektakle dramatyczne, muzyczne, lalkowe i inne oraz różne kombinacje tych form.

Główną nagrodą w konkursie jest sceniczna realizacja zwycięskiej koncepcji w Teatrze Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu. Premiera przedstawienia powstałego w oparciu o wybrany projekt odbędzie się na scenie kameralnej lub na scenie Kotłownia w dniu inauguracji XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Spektakl też automatycznie zostanie włączony do konkursu na najlepszą inscenizację utworu Witolda Gombrowicza i wejdzie do repertuaru Teatru Powszechnego w Radomiu.

Trzy etapy oceniania

Ocena nadesłanych prac będzie przebiegać w czterech etapach. Wstępną selekcję przeprowadzi jury, w skład którego wchodzą: dyrektor Teatru Powszechnego, kierownik literacki, konsultant programowy, kierownik techniczny, artyści ściśle współpracujący z teatrem. W drugim etapie odbędą się wstępne rozmowy z wybranymi reżyserami na temat ewentualnej realizacji, w tym na temat kosztów z tym związanych; autorzy wskazanych scenariuszy po konsultacji z dyrekcją powinni zaproponować optymalną obsadę. Finalnego wyboru koncepcji dokona dyrektor po konsultacjach z aktorami i współpracownikami.

Składane oferty powinny być adekwatne do proponowanych przez organizatora warunków scenicznych - należy zwrócić uwagę na projektowaną wielkość obsady, wielkość i jakość użytych środków oraz możliwości techniczne - wielkość przestrzeni (małe i średnie formy). Przed złożeniem projektu teatr zaprasza do siebie w celu zapoznania się z warunkami technicznymi i możliwościami inscenizacyjnymi obydwu scen. Wszystkie materiały potrzebne do opracowania koncepcji (opis wyposażenia oraz plany techniczne scen) można zobaczyć na stronie http://www.teatr.radom.pl/plany-scen.

Wymagania i harmonogram konkursu

Każde zgłoszenie powinno zawierać: oryginalny scenariusz będący adaptacją prozy Witolda Gombrowicza, krótką eksplikację reżyserską uwzględniającą założenia interpretacyjne i inscenizacyjne (w tym światło i dźwięk) - maksymalnie pięć stron znormalizowanego maszynopisu, tj. ok. 9 tys. znaków), koncepcję scenograficzną zawierającą szkice scenografii i kostiumów (dodatkowo 2-3 kompletne projekty kostiumów z dołączonymi próbkami materiałów) oraz krótkie próbki muzyki (jeśli jest przewidywana w spektaklu). Konieczny jest też szacowany kosztorys realizacji (wraz z honorariami dla reżysera i pozostałych twórców), krótkie CV wszystkich proponowanych realizatorów wraz z wykazem ich dotychczasowych prac teatralnych oraz dane kontaktowe.

Zgłoszenia należy nadsyłać na adres: Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego, Plac Jagielloński 15, z dopiskiem: "MFG - konkurs reżyserski" do 30 kwietnia 2020 roku. Spotkania z wybranymi reżyserami zostały zaplanowane na maj 2020 r., rozstrzygnięcie konkursu do 15 czerwca 2020 r.

Osoba do kontaktu: Jolanta Korłub-Ogonkowska, tel. 534 199 010, jolantakorlub@teatr.radom.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji