Artykuły

Co działo się na teatralnych scenach w 2019 roku

Na scenie - podobnie jak w filmie i literaturze - w mijającym roku silnie wybrzmiewały głosy kobiet. I nie chodzi tu tylko o odniesienia do feministycznych postulatów, ale również o próby odczytania na nowo klasyki - pisze Aleksandra Suława w Dzienniku Polskim.

Są tacy, którzy to zjawisko opisują nawet dosadniej: - Ten sezon to sezon kobiet - mówił podczas festiwalu Boska Komedia selekcjoner przeglądu, Tomasz Domagała. - Może jest tak, że gdy inne głosy milkną lub tracą na znaczeniu, to właśnie kobiety przejmują inicjatywę?

Owo "przejęcie sceny" przez aktorki i reżyserki wykorzystywane było na najróżniejsze sposoby. W mijającym roku sporo widzieliśmy spektakli analizujących społeczną roli kobiet i jej przemiany na przestrzeni dziejów. "Diabły" (reż. Agnieszka Błońska, Teatr Powszechny w Warszawie) stanowiły odpowiedź na katolicką naukę, zgodnie z którą - cytując św. Tomasza - "kobiety są błędem natury", przedstawienie "28 dni" (reż. Kamila Siwińska, Teatr Polski w Poznaniu) koncentrowało się na jednym z ostatnich fizjologicznych tabu, czyli miesiączce, a "Cząstki Kobiety" [na zdjęciu] (Kornel Mundruczó, TR Warszawa, premiera pod koniec 2018 r., zwycięzca tegorocznej Boskiej Komedii) z niecodziennej perspektywy ukazywały próbę wyjścia poza obyczajowe schematy.

Twórcy chętnie sięgali też po zabieg polegający na przepisaniu klasycznych dzieł na feministyczna modłę. Posłużyli się nim Paweł Świątek ("Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwona", Teatr im. Juliusza Słowackiego) i Agnieszka Glińska ("Panny z Wilka" Stary Teatr w Krakowie). Ta ostatnia z efektem wartym owacji na stojąco.

A co poza kobiecymi głosami było słychać na teatralnych scenach? Szeroko komentowano "Capri - wyspa uciekinierów" (reż. Krystian Lupa, Teatr Powszechny w Warszawie) i "Mein Kampf" (reż. Jakub Skrzywanek, również Teatr Powszechny).

W teatrze AD 2019 ważne było nie tylko to co działo się na scenie, ale i poza nią. Chodzi oczywiście o dziewczyny z Teatru Bagatela mówiące głośno o molestowaniu i mobbingu, którego miał dopuszczać się dyrektor placówki. Skandal ten odbił się echem szerszym niż jakakolwiek premiera, a jego konsekwencje pewnie jeszcze długo będziemy obserwować.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji