Artykuły

Gdańsk. W piątek premiera "Kordiana" w reżyserii Orzechowskiego

"Kordiana" w reżyserii Adama Orzechowskiego wystawi w piątek Teatr Wybrzeże w Gdańsku. W rolę tytułowego bohatera wcieli się pięciu aktorów. Dramat Juliusza Słowackiego na gdańskiej scenie był ostatnio grany 38 lat temu.

We wtorek odbyła się próba medialna spektaklu.

- Jest taka potrzeba, abyśmy my - widzowie oraz twórcy - konfrontowali się ciągle z naszą romantyczną literaturą. Stawiamy sobie parę pytań i próbujemy je zadać publiczności. Na przykład, co się dzieje z naszymi myślami czy też tym, co ja nazywam zainfekowaną myślą? "Kordian" jest tekstem, w którym główny bohater może być postacią zarówno pozytywną, jak i negatywną - powiedział dziennikarzom dyrektor Teatru Wybrzeże, Adam Orzechowski, który podjął się inscenizacji dzieła Słowackiego.

Orzechowski dodał, że jest osobiście ciekawy, na ile jeszcze we współczesnych Polakach "rezonują idee romantyczne". - I jakie czasami spustoszenie w nas czynią - zaznaczył.

- Dobra literatura romantyczna ma to do siebie, że tam ciągle znajdujemy Polskę i Polaków. I niestety, ciągle się nie zmieniamy i musimy nadal "boksować się" z tą literaturą. Literatura romantyczna zaczyna dialogować i być ważna w odpowiednim momencie historii - uważa reżyser.

Rolę tytułowego bohatera sztuki Słowackiego odegra aż pięciu aktorów: Piotr Biedroń, Michał Jaros, Marcin Miodek, Grzegorz Otrębski i Paweł Pogorzałek.

- To jest oczywiście pomysł inscenizacyjny. Kordian jest bardzo egotycznym bohaterem, równie dobrze mógłby z tego powstać monodram. Sztuka Słowackiego od początku była uznawana za tekst niesceniczny. I każdy z reżyserów, który przenosił "Kordiana" na deski teatru, starał się dopasować go do własnych potrzeb i oczekiwań - ocenił Orzechowski.

W spektaklu "Kordian" wykorzystano także fragmenty innych utworów Słowackiego: "Horsztyńskiego", "Księdza Marka", "Lambro", "Piasta Dantyszka herbu Leliwa poema o piekle", część wiersza "Wielcyśmy byli i śmieszniśmy byli..." oraz fragment, napisanego w ub. roku, dramatu gdańskiego twórcy Stefana Chwina "Wieczór z panią terror".

Za scenografię, kostiumy, światło odpowiada Magdalena Gajewska, a autorem muzyki jest Marcin Nenko.

Adam Orzechowski jest absolwentem Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. W latach 2000-05 był dyrektorem Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Od 2006 r. kieruje gdańskim Teatrem Wybrzeże. Na tej scenie wyreżyserował m.in. "Farsę z Walworth" Endy Walsha, "Intymne lęki" Alana Ayckbourna, "Babę Chanel" Nikołaja Kolady, "Fazę Delta" i "Broniewskiego" Radosława Paczochy, "Tresowane dusze" Gabrieli Zapolskiej, "Mary Page Marlowe" Tracy Lettsa oraz "Damy i Huzary albo Play Fredro".

Ostatni raz "Kordian" w gdańskim Teatrze Wybrzeże był grany 38 lat temu. W listopadzie 1982 r. utwór Słowackiego wystawił Krzysztof Babicki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji