Artykuły

Katowice. Dla kogo Cegła z "Gazety"?

Co roku Cegłę dostają osoby zasłużone dla budowania śląskiej tożsamości. W lutym 2019 roku nagrodę wręczono po raz trzynasty. Czytelnicy przyznali ją Mirosławowi Neinertowi, aktorowi, reżyserowi, założycielowi i dyrektorowi teatru Korez w Katowicach, konferansjerowi, szefowi Letniego Ogrodu Teatralnego i Katowickiego Karnawału Komedii.

Historia Cegły z "Gazety" zaczyna się w 2005 roku. Ważyły się wówczas losy familoka, w którym urodził się Horst Eckert, znany na całym świecie jako Janosch - autor bajek dla dzieci o Misiu i Tygrysku oraz kultowej powieści dla dorosłych "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny".

Zaczęło się od cegły z familoka Janoscha

Rodzinny dom Janoscha przy ul. Piekarskiej w Zabrzu miał wówczas zniknąć, bo stał w miejscu, w którym miała powstać Drogowa Trasa Średnicowa. Zanim familok zburzono, na miejsce wybrał się nasz dziennikarz Bartosz Wieliński, dziś zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", który z muru budynku wykuł wiele cegieł, po czym przywiózł je do redakcji. Taki oto był początek plebiscytu Cegła z "Gazety" - Nagroda im. Janoscha. Ostateczny kształt statuetkom, które trafiają w ręce laureatów, nadaje od 2006 roku śląski artysta - Jerzy Becela z Pszczyny.

Co roku Cegłę dostają osoby zasłużone dla budowania śląskiej tożsamości, z których wszyscy możemy być dumni i którymi możemy się chwalić w Polsce.

W lutym 2019 roku nagrodę wręczyliśmy po raz trzynasty. Czytelnicy przyznali ją Mirosławowi Neinertowi [na zdjęciu], aktorowi, reżyserowi, założycielowi i dyrektorowi teatru Korez w Katowicach, konferansjerowi, szefowi Letniego Ogrodu Teatralnego i Katowickiego Karnawału Komedii.

Bogata lista nagrodzonych Cegłą z "Gazety"

W latach poprzednich Cegłę otrzymali: aktorka Grażyna Bułka, raper Miuosh, czyli Miłosz Borycki, autorka biografii Janoscha - Angela Bajorek, muzycy: Irek Dudek, Artur Rojek i Józef Skrzek, architekci Tomasz Konior i Robert Konieczny, reżyser Kazimierz Kutz, kardiochirurg Marian Zembala, malarz Erwin Sówka oraz aktor i reżyser Robert Talarczyk.

Oddajemy zatem głos Wam, naszym Czytelnikom. To Wy możecie zaproponować swoich kandydatów. Rozejrzyjcie się wokół siebie i wybierzcie osoby, z których dokonań jesteście dumni, które szanujecie, lubicie, podziwiacie. Takie, które dodają Śląskowi uroku. Jeśli możecie, uzasadnijcie swój wybór w kilku słowach.

Na propozycje do 14. edycji nagrody czekamy tylko do 10 stycznia. Można je przysyłać mailowo na adres plebiscyt@katowice.agora.pl lub tradycyjną pocztą: "Gazeta Wyborcza", ul. Słowackiego 13, 40-094 Katowice, z dopiskiem "Cegła 2019". Spośród wszystkich zgłoszonych przez Czytelników propozycji redakcja zaproponuje kapitule Cegły (dotychczasowi nagrodzeni i jej honorowi członkowie: prof. Marek Szczepański, dramaturg Ingmar Villqist oraz każdorazowo rektor Uniwersytetu Śląskiego) dwadzieścia nazwisk, spośród których kapituła wybierze sześć osób najbardziej ich zdaniem zasłużonych dla budowania śląskiej tożsamości.

Listę nominowanych przedstawimy w "Gazecie Wyborczej" w piątek, 17 stycznia. I wtedy znów do akcji wkroczą Czytelnicy - na kuponach i mailowo będzie można głosować na swojego faworyta do północy 28 stycznia. Wyniki ogłosimy 31 stycznia podczas uroczystej gali. Partnerem plebiscytu jest Miasto Katowice

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji