Artykuły

Tadeusz Janiszewski o Lechu Raczaku: Był rewolucjonistą teatru

Lech Raczak był prawdziwym rewolucjonistą teatru otwartego, poszukującego; to, co robił, było doceniane nie tylko w Polsce - mówi PAP aktor i reżyser Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu Tadeusz Janiszewski.

Reżyser i współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia zmarł nagle w piątek w Poznaniu w wieku 74 lat.

- Raczak był prawdziwym rewolucjonistą teatru otwartego, poszukującego. Trafił do historii jako współtwórca całego ruchu młodego teatru, który poszukiwał nowego języka teatralnego, poszukiwał formy, jednocześnie nie zapominał o tym świecie, który jest wokół nas. Dzielił się z widzem tym, co najważniejsze, dawał całemu młodemu pokoleniu siłę do przetrwania bardzo nawet ciemnych chwil systemu, który panował w Polsce - zwłaszcza czasu stanu wojennego - powiedział w sobotę PAP Janiszewski.

- Leszek był bardzo aktywnym człowiekiem, mądrym, inteligentnym. Wiedział mnóstwo o teatrze. W latach 60. ub. wieku studiował dokładnie metody Jerzego Grotowskiego, Teatru Laboratorium. Napisał pracę magisterską na ten temat, chciał się przenosić do Wrocławia - Poznań był dla niego czasem za mały, może zbyt duszny - dodał.

Tadeusz Janiszewski podkreślił, że na uwagę zasługuje działalność Raczaka także już po jego rozstaniu się z Teatrem Ósmego Dnia.

- Leszek zaczął rozwijać swój poszukujący teatr w kraju i w Europie. Tam również wprowadzał nowe widzenie teatru, kształtował nową wrażliwość widza - wskazał.

Według Janiszewskiego dokonania Raczaka zostały docenione nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. - Można powiedzieć, że teatr światowy chętnie przyjął je do swojej historii - podkreślił.

Lech Raczak urodził się w 1946 roku. Był reżyserem, dramaturgiem, autorem scenariuszy teatralnych i teatrologiem. W 1964 roku był współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia, w latach 70. i 80. był kierownikiem artystycznym i reżyserem przedstawień tego zespołu. Wraz z nim zapoczątkował w Polsce, jak podkreślają poświęcone Raczakowi teksty, okres teatralnej kontestacji - artystyczny protest przeciw nadużyciom władzy, skostniałym strukturom społecznym i stereotypowi w sztuce.

Był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Współpracował jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce i we Włoszech oraz z licznymi teatrami dramatycznymi.

W 2018 r. Raczak został laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji