Artykuły

Rekordowa liczba nominacji Polaków do operowych Oscarów

W ogłoszonych wczoraj nominacjach do International Opera Awards nie brakuje polskich akcentów - pisze Magdalena Grzybowska w portalu operalovers.pl.

Polscy artyści i krajowe produkcje niemal każdego roku pojawiają się na krótkiej liście kandydatów do nagród nazywanych w środowisku muzycznym operowymi Oscarami, a w ostatnich latach odnoszą w tym konkursie niemałe sukcesy - dwa lata temu Piotr Beczała zdobył tytuł najlepszego śpiewaka, a Mariusz Treliński najlepszego reżysera, natomiast w zeszłym roku nagrodzony został dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski i spektakl "Z domu umarłych" Krzysztofa Warlikowskiego, którego realizacją polski reżyser zadebiutował w 2018 roku w londyńskiej Royal Opera House.

Stałą współpracowniczką Warlikowskiego odpowiedzialną za scenografię i kostiumy jest Małgorzata Szczęśniak, która znalazła się wśród nominowanych do International Opera Awards 2020 w kategorii "designer". Wielokrotnie nagradzany w kraju kompozytor młodego pokolenia Dariusz Przybylski uzyskał z kolei nominację w kategorii "newcomer". Szansę na statuetkę ma również Jakub Józef Orliński, którego płyta "Facce d'amore" doceniona została w kategorii "recording (solo recital)". Kariera młodego kontratenora to pasmo wielkich sukcesów - tylko w tym sezonie śpiewak uhonorowany został tytułem Młodego Artysty Roku brytyjskiego "Gramophone", Koryfeusza Muzyki Polskiej i Paszportem Polityki. Jego druga solowa płyta "Facce d'amore" już w marcu może otrzymać również Fryderyka jako "najlepszy polski album za granicą".

W kategorii "dzieło odkryte na nowo" uwagę zwraca nominacja dla "Parii" Stanisława Moniuszki wystawionego w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Jest to kolejna, nieznana szerszej publiczności opera, która wywołała zainteresowanie jury International Opera Awards - w 2017 roku operowego Oscara zdobyła "Goplana" Władysława Żeleńskiego wystawiona w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w inscenizacji Janusza Wiśniewskiego, a w ubiegłym roku o nagrodę walczył "Manru" Ignacego Jana Paderewskiego w reżyserii Marka Weissa (koprodukcja Opery Narodowej i Teatru Wielkiego w Poznaniu).

W 2019 roku w całym kraju obchodzono dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, w związku z którą na rynku pojawiły się liczne nagrania jego utworów. W kategorii "recording (complete opera)" nagrodzona może zostać "Halka" we włoskiej wersji językowej wydana nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

International Opera Awards to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w środowisku artystów operowych, które przyznawane są od 2013 roku. Organizatorem konkursu jest czasopismo Opera Magazine, które od lat 50. publikuje aktualności z teatrów operowych i sal koncertowych. Nagrody zostały ustanowione w celu wyróżnienia najwybitniejszych dzieł i twórców operowych na świecie i popularyzowanie tego gatunku sztuki.

Uroczysta gala wręczenia nagród International Opera Awards odbędzie się 4 maja w londyńskim Sadler's Wells. Podczas ceremonii rozdania nagród wystąpią Aleksandra Kurzak (laureatka nagrody w kategorii Readers' Award z 2015 roku) i Roberto Alagna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji