Artykuły

Poznań. VII Ofensywa Teatralna w Scenie Roboczej w marcu

Ofensywa Teatralna VII: Remake to powrót tego wydarzenia na poznańską mapę kulturalną po trzech latach nieobecności. W dniach 6-8 marca w Scenie Roboczej odbędą się spektakle teatrów Krzyk i Brama oraz Wojciecha Tremiszewskiego, a także warsztaty teatralne i impro.

Tym razem wszystko dzieje się w Scenie Roboczej (ul. Grunwaldzka 22)

SPEKTAKLE

07.03. sobota

18:00 - 18:15 - otwarcie wystawy i festiwalu

18:15 - 19:00 - Teatr Krzyk "Hej, Ty"

19:15 - 20:00 - Teatr Brama "Zabawa"

20:15 - 21:00 - Wojciech Tremiszewski - "Adama Mickiewicza liryczna próba odnalezienia się w branży rozrywkowej"

Po spektaklach wspólna kolacja z widzami

BILETY:

Bilet na jeden spektakl - 15 zł

Karnet na całość - 30 zł

W miarę możliwości prosimy o wcześniejszy zakup przez serwis bilety24.pl - liczba miejsc w sali jest ograniczona.

Kontakt w przypadku pytań dotyczących biletów/karnetów: ofensywa@smartness.pl

WARSZTATY:

06.03. piątek 19:00 - 22:00

07.03. sobota 10:00 - 14:00

08.03. niedziela 10:00 - 14:00

Otwarte warsztaty teatralne są bezpłatne (piątek-niedziela) - będą prowadzone przez członków Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej (wstępnie Teatr Krzyk, Teatr Kingdom of Curvy Fork, Teatr Spotkań Wielu) zapisy drogą mailową na adres ofensywa@smartness.pl - w treści maila prosimy o dane kontaktowe (imię, nazwisko i najlepiej numer telefonu) oraz dni warsztatowe jakimi jesteś zainteresowany (jeżeli chcecie przyjść jako grupa - wypiszcie wszystkie osoby). Zgłoszenia na warsztaty teatralne przyjmowane są do 05 marca 2020 r.

Warsztaty impro z Wojciechem Tremiszewskim (tylko niedziela) - uwaga: liczba miejsc ograniczona - obowiązują zapisy drogą mailową na adres ofensywa@smartness.pl - w treści maila prosimy o dane kontaktowe (imię, nazwisko, numer telefonu) oraz koniecznie informację, że jesteś zainteresowany warsztatami im pro. Zgłoszenia na warsztaty im pro przyjmowane są do 28 lutego 2020 r.

WYSTAWA:

Wydarzenie towarzyszącym naszemu festiwalowi jest wystawa, w przerwach pomiędzy spektaklami będzie możliwość obejrzenia prac studentów poznańskich uczelni (UAP, UAM, Da Vinci) oraz pierwsza oficjalna prezentacja memów związanych z profilem Jurek, Tadek i ziomki z Teatru w formie drukowanej.

***

OPIS ARTYSTÓW I SPEKTAKLI:

Wojciech Tremiszewski - aktor, improwizator, autor. Członek niegdysiejszego Kabaretu LIMO, Warren ze "SPADKOBIERCÓW", improwizator w min. W Gorącej Wodzie Kompani, Peleton, W Trzech Osobach, a ostatnio także Solo Impro (jego solowe improwizowanie można oglądać na youtubowym "Kanale Termosa").

Tytuł: Adama Mickiewicza liryczna próba odnalezienia się w branży rozrywkowej

Opis: Adam Mickiewicz patrzy z niebios na dół, na swoich rodaków XXI wieku i uznaje, że brak w narodzie ducha. A może po prostu tęskni za gorączką tworzenia i blichtrem popularności. Tak czy owak dogaduje się z Bogiem i schodzi na ziemski padół, by ponownie spróbować swych sił jako drogowskaz duchowy Polaków. Tym razem nie zamierza być tylko Poetą! Tym razem spróbuje swych sił jako Komik!

Adam zdaje sobie sprawę, że poezja uległa przedawnieniu, więc porzuca trzynastozgłoskowca. Zatrudnia Menadżera i za jego poradą bierze się za modny stand-up comedy. Będzie go uprawiał w klubach i w telewizji, nagra reklamę, wystąpi w talk show, talent show i w ogóle show. A między tym wszystkim będzie królował na bankietach z innymi celebrytami.

Czy jesteśmy gotowi na Wieszcza Reaktywację?! Jak Mickiewicz poradzi sobie z twardymi regułami showbiznesu? Jak zabrzmi jego stand-up o ziomkach z epoki romantyzmu? Czy będzie grał pod publikę, czy wzniesie się ponad nią?

Godzinny monodram o wieszczu narodowym - lekki, śmieszny, acz nieco też ckliwy i ze szczyptą rozdzierania duszy w stylu nowoczesno - romantycznym. Rodacy mówią, że jest to rozrywka inteligentna.

Tekst, reżyseria i wykonanie: Wojciech Tremiszewski

//////////////////

Teatr Krzyk - Kim jesteśmy? Nie możemy na to pytanie odpowiedzieć w pełni, gdyż to co dzisiaj wygłoszone jest z całą mocą, w niedalekiej przyszłości bywa już niepełnym brzmieniem. Jedno słowo zapisane ma wymiar mocniejszy i trwalszy niż sto słów wypowiedzianych.

Pewnikiem jest to, że istniejemy od 2002 roku w ciągłym niepokoju duszy, jako że postulowana przez nas niezależność to nie slogan, ale postawa względem życia i świata. To nasza istotna partytura grana przez nuty rzeczywistości, w której przyszło nam żyć. Jest też pewne, że trzymamy się pojęcia grupowości.

I faktem jest, że nie powstaliśmy po to, by się podobać, ale dlatego, by z determinacją walczyć o swoje marzenia i przyszłość. Mówimy o sobie i naszym widzeniu świata: nasze wypowiedzi teatralne pojmujemy w kategoriach manifestów w obronie ludzi i idei nam bliskich. Przy czym uważamy, że w założeniach wolnościowych, które bardzo często zmuszają nas do buntu wobec ideologii jakiejkolwiek z władz (czytaj polityki, koncernów medialnych, korporacji) - musi być miejsce na odpowiedzialność.

Tytuł: "Hej, Ty"

Opis: Autorski spektakl Teatru Krzyk w reżyserii Marka Kościółka i Anny Giniewskiej zrealizowany z dwiema młodymi kobietami Aleksandrą Czubińską oraz Nikolą Palej. Co nam zostaje, kiedy świat wiruje i pędzi obok, a my wkraczamy w dorosłość? Jak zapytać siebie o siebie w świecie? Ze swoim bagażem otoczenia, rodziny, relacji i marzeń, które pojawiają się przecież w toku naszych wspólnych inicjacji ze światem. A przecież czasami tylko chwile, ułamki zdarzeń i naszych wspólnych przeżyć bywają zapamiętane i ważne. A często przecież bywa i tak, że mamy tylko siebie. Może to wystarczy?

Reżyseria, scenariusz: Marek Kościółek oraz Anna Giniewska

Występują: Aleksandra Czubińska i Nikola Palej

//////////////////

Teatr Brama - założony przez Daniela Jacewicza, istnieje od 1999 roku, początkowo od 1996 roku jako koło teatralne, później teatr przy domu kultury, tworząc dziś znany w Polsce, niezależny teatr alternatywny. Teatr działania w Goleniowie, gdzie zrealizowanych zostało wiele spektakli i projektów artystycznych. Przez wiele lat funkcjonowania Bramy udało się stworzyć w mieście tętniące życiem środowisko teatralne. Brama skupia dużą ilość niespokojnych i twórczych młodych ludzi, którzy swoją odmiennością nie mogą wpisać się do końca w ramy archetypów małego miasteczka.

Motywację działań Teatru Brama stanowi chęć zrewolucjonizowania relacji między artystami a widownią. Spektakl postrzegany jest jako okazja do spotkania i płaszczyzna dialogu społecznego, nie zaś jako jednostronny monolog artystyczny. Zespół teatru jest zróżnicowaną pod wieloma względami grupą ludzi oddanych wspólnym artystycznym celom. Aktorzy poszukują żywych i głębokich emocji, odwołując się do teatralnych tradycji reagują także na rzeczywistość życia. Jako stowarzyszenie edukacyjno - społeczno - kulturalne Teatr wykorzystuje formalne i nieformalne metody edukacji, stwarzając społeczności lokalnej możliwość podnoszenia jakości życia i urozmaicania otaczającego ją świata przez obcowanie ze sztuką.

Tytuł: "Zabawa"

Opis: "Zabawa" Sławomira Mrożka to historia trzech żądnych rozrywki "parobków", którzy wdarli się do "świetlicy" w której niestety nie ma ani spodziewanej zabawy, ani nie ma w ogóle nikogo... To co mozolnie odkrywają półgłówki publiczność spostrzega od razu - stąd pyszne efekty komiczne. A jako że parobcy nie mogą pokonać w sobie irracjonalnej potrzeby rozrywki, mielą logiczne sprzeczności. Żmudne rozpoznanie skupia się wreszcie we frustracji i wybucha zwierzęcą agresywnością. Czy zabawa będzie możliwa? Parobcy starają się ją wymyślić. Zabawa kończy się w chwili, gdy wyczerpane zostały tkwiące w śmiesznych sytuacjach możliwości kombinatoryczne.

Reżyseria i scenografia - Daniel Jacewicz

Muzyka - Zespół Dodna

Obsada:

Parobek S: Paweł Danielewicz

Parobek N: Maciej Ratajczyk

Parobek B: Marek Kościółek

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji