Artykuły

Hity nadchodzącego sezonu

Aktorzy i reżyserzy wracają z urlopów, nowy sezon teatralny za pasem. Co ciekawego zobaczymy na polskich scenach? Oto niektóre propozycje na najbliższe miesiące - zapowiadają Agnieszka Michalak i Jacek Wakar W Dzienniku.

Który z autorów najwięcej mówi o współczesności? Z zapowiedzi repertuarowych wynika, że William Szekspir. Jego dramaty zdominują najbliższe miesiące na scenach. Poza tym reżyserzy pełnymi garściami sięgać będą do literatury współczesnej. I choć zobaczymy spektakle uznanych mistrzów - Krystiana Lupy i Jerzego Jarockiego, to wszystko wskazuje, że najbliższy sezon znów zdominują młodzi reżyserzy, o których głośno było w ostatnich miesiącach. Trwa ofensywa młodych. Wśród nich na czoło wysuwa się Maja Kleczewska, która debiutuje w Warszawie, i to w Teatrze Narodowym. Wystawi tam "Fedrę" Racine'a. W roli tytułowej zobaczymy Danutę Stenkę. Kleczewska ma też propozycję kolejnej realizacji w krakowskim Starym Teatrze (po "Śnie nocy letniej" Szekspira) oraz dokończenia "Medei" Eurypidesa w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Jan Klata wraca do wrocławskiego Teatru Współczesnego, gdzie powstały jego głośne "Lochy Watykanu" i "Nakręcana pomarańcza". Bierze na warsztat własny scenariusz. O "Transferze" będzie głośno, bo traktuje on o wypędzeniach i trudnych stosunkach Polaków i Niemców. Premiera we Wrocławiu w listopadzie, w Berlinie miesiąc później.

We Współczesnym nowy spektakl przygotowuje też wsławiony adaptacjami "Księdza Marka" Słowackiego i "Wesela" Wyspiańskiego Michał Zadara. To "Kartoteka Tadeusz Różewicz" (premiera w grudniu). Tytuł mówi sam za siebie. Wszyscy, którzy cenią "Made in Poland" (legnicki spektakl objechał już Polskę), nie ominą nowego przedstawienia Przemysława Wojcieszka "Osobisty Jezus" przygotowanego w Teatrze Modrzejewskiej. Niewykluczone też, że Wojcieszek zrealizuje swój kolejny tekst "Jesteś mój, grubasku" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu. Nie jest to pewne, bo w Wałbrzychu czekają na dotacje. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, znów o tej scenie będzie się mówić w całej Polsce. Dyrektor Piotr Kruszczyński planuje bowiem wyreżyserować "Trzy siostry" Czechowa. Kolejny spektakl po entuzjastycznie przyjętej "Iwonie, księżniczce Burgunda" przygotuje też tam Artur Tyszkiewicz. W grę wchodzi coś ze światowej klasyki.

Młodych reżyserów ciągnie do Warszawy Agata Duda-Gracz (autorka głośnych spektakli w Krakowie i Kaliszu) pokaże "Prze(d)stawienie" wg "Merlina" Dorsta. Spektakl jest przewrotną reinterpretacją legendy o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu. W rolach głównych Dorota Pomykała, Monika Niemczyk i Wojciech Zieliński. Premiera 9 września. W Studio zobaczymy też adaptację powieści Janusza Andermana "Gra na zwłokę" w inscenizacji Lecha Raczaka oraz inspirowany "Ameryką" Kafki spektakl Zbigniewa Brzozy.

Po sukcesie "Tytusa Andronikusa" w Wybrzeżu, w Warszawie swych sił spróbuje też Monika Pęcikiewicz. W Montowni przygotuje swobodną adaptację innego dramatu Szekspira "Sen nocy letniej". "Otello" w inscenizacji Jacka Głomba pojawi się we wrześniu w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Spektakl pokazywany na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku, w październiku trafi na Festiwal Światło Księżyca w Santa Barbara w USA. Maura zagra Przemek Bluszcz. Dawno niegrane w Polsce "Poskromienie złośnicy" Szekspira przygotuje w łódzkim Teatrze Jaracza Katarzyna Deszcz. Na tej scenie czekają nas jeszcze premiery "Pierścienia obrony" Zujewa i "Szwaczek" Pawia Sali.

Nowe teatralne porządki

Po sezonie poświęconym projektowi TR/PL do TR Warszawa wracają jego reżyserskie gwiazdy. Już we wrześniu, gościnnie na malej scenie Teatru Wielkiego, długo oczekiwana premiera "Giovanniego" w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Podstawą scenariusza jest nie tyle libretto słynnej opery Mozarta, co mit Don Juana w ogóle. W rolach głównych Andrzej Chyra, Danuta Stenka, Maja Ostaszewska. Podobne nadzieje towarzyszą nowej inscenizacji Krzysztofa Warlikowskiego, który przygotuje "Anioły w Ameryce" Kustnera. To pierwszy spektakl artysty w polskim teatrze dramatycznym od czasu wspaniałego "Kruma". Nowe porządki zapanują w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Dyrekcję objął tam Adam Orzechowski. Były szef Teatru Polskiego w Bydgoszczy chce budować repertuar na rzadko grywanej klasyce i polskich prapremierach współczesnych sztuk ze świata. Pierwszą premierą, w listopadzie, będzie "Księżna D'Amalfi" Webstera w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, dotychczas w Gdańsku niewystawiana. W tym roku w Wybrzeżu mają pojawić się nowe dramaty Sarah Ruhl ("Posprzątane") i Allana Ayckbourna ("Private Fears in Public Places"). Zmiany szykują się też w warszawskim Teatrze Powszechnym. Nowym szefem artystycznym został młody reżyser Remigiusz Brzyk. Zapowiada on otwarcie teatru na eksperymenty i więcej tematyki społecznej. Na afiszu pojawią się "Nadobnisie i koczkodany" Witkacego w inscenizacji Łukasza Kosa (listopad) oraz "Miarka za miarkę" Szekspira przygotowana przez Annę Augustynowicz (grudzień). W roli głównej Mariusz Benoit. Najbliższe miesiące przyniosą nowe przedstawienia Pawła Miśkiewicza i Marka Fiedora. Pierwszy przygotowuje "Przedtem/Potem" Rolanda Schimmelpheniga w krakowskim Starym Teatrze (październik). Drugi w Teatrze Kochanowskiego w Opolu zrealizuje "Baala" Brechta (listopad).

Po świetnej "Norymberdze" Tomczyka w Studio Dramatu Teatru Narodowego kolejny spektakl na narodowej scenie przygotowuje Agnieszka Glińska. Będzie to "Poduszyciel" Irlandczyka Martina McDonagha. Zagrają m.in. Piotr Machalica i Krzysztof Stelmaszyk. Ta sama sztuka pod tytułem "Pan Poduszka" znajdzie się na afiszu Teatru Bogusławskiego w Kaliszu. Spektakl przygotowuje utalentowany młody reżyser Wiktor Rubin. Potem w Kaliszu mają pracować obiecujący twórcy młodego pokolenia - Piotr Kruszczyński (prapremiera "Pływania synchronicznego" Czecha Davida Drabka), Małgorzata Bogajewska i Paweł Kamza. A na początek sztuka Erica Emmanuela Schmita "Libertyn" o Diderocie w reżysera Roberta Czechowskiego. McDonagh zagości także w warszawskim Ateneum - ze sztuką "Czaszka z Connemary". Spektakl reżyseruje Kazimierz Kutz, w rolach głównych zobaczymy Teresę Budzisz-Krzyżanowską i Jana Kociniaka. Także w Ateneum Barbara Sass sięga po "Zbrodnię i karę" Dostojewskiego. Raskolnikowa zagra Bartosz Opania, Porfirego Piotr Fronczewski. W Teatrze Słowackiego na pierwszy ogień, w połowie września, pójdzie "Nocny azyl" - międzynarodowy projekt z udziałem aktorów z Polski, Niemiec i Słowenii. Kolejne premiery to "Pułapka" Różewicza (30 września), "Słoneczny pokój" Petera Assmusena (scenarzysta Larsa von Triera) w reżyserii Mariusza Wojciechowskiego, specjalisty od intymnego teatru największych emocji. Józef Opalski przygotuje nową sztukę Anny Burzyńskiej, której równoprawnym bohaterem będą tanga Astora Piazzolli.

Mistrzowie trzymają się mocno

Na deser czas na mistrzów. Jerzy Jarocki wystawi w Narodowym "Miłość na Krymie" Mrożka. W roli Zachedrynskiego Jan Frycz. W obsadzie również Jerzy Radziwiłowicz i Janusz Gajos. Stanisław Różewicz zrealizuje natomiast dramat swego brata Tadeusza "Stara kobieta wysiaduje". W tytułowej partii Anna Chodakowska.

A 23 września długo oczekiwana premiera "Na szczytach panuje cisza" Thomasa Bernharda. Spektakl w stołecznym Teatrze Dramatycznym reżyseruje Krystian Lupa. To trzeci po "Wymazywaniu" i "Niedokończonym utworze na aktora" spektakl artysty z udziałem Mai Komorowskiej. Towarzyszą jej m.in. Władysław Kowalski i Mirosława Dubrawska.

***

Najbardziej oczekiwane premiery

Stenka w roli Fedry

Klasyczną tragedię Jeana Racine'a wystawi w Teatrze Narodowym Maja Kleczewska. Tytutową postać zagra Danuta Stenka, jedyna aktorka, którą Kleczewska od początku widziała w roli Fedry.

Wojcieszek wraca do Legnicy

Po sukcesie "Made in Poland" miody dramaturg i reżyser realizuje w legnickim Teatrze Modrzejewskiej "Osobistego Jezusa". To historia Ryśka, który po kilku latach za kratkami powraca do rodzinnego miasta i próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Podobieństwa z "Made in Poland" zapewne zamierzone.

Gwiazdy u pani Brook

Natasha Brook, żona wielkiego maga teatru Petera Brooka, reżyseruje w warszawskiej Polonii u Krystyny Jandy "Trzy siostry" Czechowa. W obsadzie same gwiazdy, m.in. Piotr Adamczyk. Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka.

Beckett z Majem i Opalskim

Wydarzeniem mogą stać się "Trzy jednoaktówki Samuela Becketta" w krakowskim Teatrze Słowackiego. Reżyseruje Antoni Libera, który pojawi się na scenie. Obsada jest niecodzienna. Obok znakomitej Dominiki Bednarczyk zagraią pisarz Bronisław Maj oraz reżyser Józef Opalski.

Święto Krystyny Feldman

Poznański Teatr Nowy postanowi uczcić swą legendarną aktorkę. Spektakl "Stulecie Krystyny Feldman" na podstawie opowieści biograficznej "Krystyna Feldman albo festiwal tysiąca i jednego epizodu" spisanej przez Tadeusza Żukowskiego przygotuje Robert Gliński.

Musicalowy Pan Kleks

Warszawski Teatr Muzyczny Roma zwraca się ku młodszej publiczności. Wojciech Kępczyński przygotowuje musical "Akademia Pana Kleksa" wg Jana Brzechwy. W rolach głównych sprawdzeni w poprzednich produkcjach Romy Wojciech Paszkowski. Robert Rozmus i Malwina Kusior.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji