Artykuły

Szczecin. "Piknik pod Wiszącą Skałą" we Współczesnym - od soboty

Spektakl "Piknik pod Wiszącą Skałą" zagości na scenie szczecińskiego Teatru Współczesnego. Polska prapremiera adaptacji powieści Joan Lindsay odbędzie się w sobotę.

- "Piknik pod Wiszącą Skałą" jest przede wszystkim o kobiecości i o czułości w kobiecości. To, co było dla nas bardzo ważne, poza tajemnicą i aurą mistyczną, która pojawia się w powieści i w filmie, to próba rozszerzenia kontekstu tego materiału - powiedziała dziennikarzom reżyserka spektaklu Mira Mańka. Dodała, że twórcy pracowali nad bohaterkami "głębiej", tak, aby były "możliwie mało stereotypowe", opowiadały natomiast o tym, "z czym muszą się mierzyć i z czym my się w pewnym sensie też mierzymy".

W historii grupy uczennic z prywatnej australijskiej szkoły, które w 1900 r., w dzień św. Walentego zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach podczas wycieczki na tytułową Wiszącą Skałę, autora adaptacji Marcina Miętusa urzekła - jak wskazał - "idea niedopowiedzenia, nie domknięcia całej historii i tego, że tak naprawdę nie dowiadujemy się, co się stało z dziewczynami".

- Używamy tej mitycznej skały w pewnym symbolu. A sami chyba mierzymy się z taką przestrzenią w sobie, która potrzebuje wypełnienia i albo jest przestrzenią mistyczną, religijną, albo po prostu jakąś energią, która decyduje o tym, jakimi jesteśmy ludźmi - i chyba tutaj tę "Wiszącą Skałę" najbardziej upatruję - powiedziała Mira Mańka. Zaznaczyła, że tak, jak w przypadku dziewcząt, które skała "przyciągnęła, zawołała", w każdym człowieku jest także "coś, co nas woła i do czegoś nas doprowadza".

Powieść pisarki Joan Lindsay wydana została w 1967 r. i uznana przez wielu krytyków za jedno z najlepszych dzieł australijskiej literatury. W 1975 r. premierę miała filmowa adaptacja powieści w reżyserii Petera Weira.

Za scenografię i kostiumy w szczecińskim spektaklu odpowiada Anna Rogóż, za choreografię - Katarzyna Sikora, a za muzykę Michał Lazar. W przedstawieniu zagrają Adrianna Janowska-Moniuszko (Miranda), Barbara Lewandowska (Marion), Magdalena Wrani-Stachowska (Edyta), a także gościnnie Katarzyna Zarychta (Irma) i Anna Berek (Sara).

Prapremiera spektaklu na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie odbędzie się w sobotę o godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji