Artykuły

Gdynia. Nominowani do Galiona - nagrody artystycznej

Nominacje za działalność animacyjną, za kreację artystyczną, nagroda dla mecenasa kultury i za całokształt twórczości. Kto jest nominowany?

Nowy rok trwa już trzy miesiące, chociaż jego najbliższe tygodnie są niepewne. Nie przeszkadza to jednak w dalszym podsumowaniu działań minionych. Władze Gdyni ogłosili nominowanych do miejskiej nagrody artystycznej - Galiona Gdyńskiego, który przyznany zostanie po raz 25. To laur dla przedstawicieli środowisk twórczych, wręczony zostanie na uroczystej gali, która w tym roku odbędzie się 20 kwietnia w Konsulacie Kultury.

Na razie organizatorki i organizatorzy tego przedsięwzięcia ogłosili listę nominowanych twórczyń i twórców. Wybrała ją kapituła, która obradowała w składzie: przewodniczący Marek Stępa, Karolina Grabowicz-Matyjas, Włodzimierz Grzechnik, Ewa Ignaczak, Leszek Kopeć, Karin Moder, Maja Wagner, Kamil Wicik.

Kreacja artystyczna

W kategorii "Kreacja Artystyczna" nominowane są dwie artystki indywidualne oraz grupa. To Joanna Duda, Barbara Leszczyńska i Teatr Komedii Valldal. Tej pierwszej nie trzeba specjalnie nikomu przedstawiać. Jest pianistką, kompozytorką, producentką, znana jest ze swojej współpracy z kwintetem Wojtka Mazolewskiego, z którym zwiedziła cały świat od Japonii po Stany Zjednoczone i Amerykę Południową. Ma na koncie dziesiątki płyt autorskich jak i z udziałem gościnnym, jest autorką muzyki do licznych spektakli oraz jest członkinią sekcji muzycznej stowarzyszenia Halo Kultura. Nominowana jest za swoją ostatnią płytę "Keen".

Barbara Leszczyńska jest artystką wizualną, doktorantką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jej grafika pt. "Escape into the thick night" znajduje się w kolekcji stałej China Printmaking Museum w Shenzen. Motywem dominującym w jej twórczości są fantastyczne stwory, uosabiające abstrakcyjne emocje. Uczestniczka licznych wystaw i wydarzeń artystycznych nominowana za wybitne osiągnięcia artystyczne i projekty społeczne.

Ostatnim nominowanym w tej kategorii, za "odwagę i bezkompromisowość spektakli", jest Teatr Komedii Valldal. Powstał w 2014 roku w Gdyni i od tego czasu działa prężnie na polu kultury realizując spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Charakteryzuje je absurdalny humor, dbałość o oprawę muzyczną i wizualną oraz wykorzystanie wielu środków wyrazu. Ważną częścią działalności teatru są całoroczne warsztaty artystyczne, które przygotowują do realizacji familijnych widowisk muzycznych. Teatr tworzy ponad 140 artystów i artystek od 6. roku życia.

Animacja kultury

Za działalność na polu animacji kultury nominowano trzy kobiety: Dianę Lenart, Joannę Rutkowską i Emilię Smentek. Lenart od lat jest bardzo aktywna na gdyńskiej scenie kulturalnej. Jest inicjatorką i organizatorką festiwalu Open House Gdynia, jest członkinią i jedną z twórczyń stowarzyszenia Halo Kultura, która zrzesza artystki i artystów, aktywistki i aktywistów działających w przestrzeni gdyńskich hal targowych. Nominowana jest za organizację festiwalu Open House Gdynia. Joanna Rutkowska nominowana jest za swoją działalność muzyczną, a dokładniej: za otwarcie sceny Szkoły Muzycznej dla gdynian. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego. Jest nauczycielką w Szkole Muzycznej I i II st. w Gdyni, w której pełniła funkcję wicedyrektorki a obecnie dyrektorki i organizowała koncerty uczniów szkoły uświetniające ważne wydarzenia kulturalne w Gdyni. W 2019 r. otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni za nowoczesne zarządzanie szkołą.

Ostatnią nominowaną w tej kategorii jest niezależna księgarka Emilia Smentek, organizatorka spotkań filozoficznych. Od lat związana z gdyńską księgarnią Vademecum. Buduje w niej atmosferę otwartego dialogu a książka jest dla niej środkiem do poznania drugiej osoby. Jest prezeską Fundacji Vademecum, która otworzyła Akademię Małego Filozofa, gdzie dzieci i młodzież spotykają się podczas warsztatów filozoficznych, a od 2017 roku realizuje projekt "Wszystko jest filozofią".

Całokształt pracy i mecenat kultury

Galiona za całokształt pracy artystycznej odbierze muzyk Krzysztof Duda. Poza tym, że jest oczywiście gdynianinem, jest kompozytorem i organistą. Skomponował muzykę do takich programów telewizyjnych jak Sonda, Halo komputer czy Laboratorium. Pod koniec minionego roku ukazała się jego płyta "Dudaskalia" wydana z okazji 35-lecia pracy twórczej. W planie ma kolejne wydawnictwa i dalszą działalność artystyczną.

Z kolei tytuł Mecenasa Kultury otrzyma galeria handlowa Klif, która chętnie włącza się w działalność kulturalną. Często można tam oglądać wystawy współorganizowane przez Muzeum Miasta Gdyni. Ponadto Klif dostosowuje swoją ofertę do wszystkich klientów oferując wiele aktywności - od warsztatów dla dzieci i dorosłych, po konsultacje modowe i spotkania biznesowe. Klif angażuje się również w życie lokalnej społeczności przez promocję kultury i akcje społeczne, takie jak konkurs "Z miłości do Gdyni", który nagrodził najbardziej aktywnych Gdynian.

Galion Gdyński

Nominacje w kategorii Kreacja Artystyczna:

Joanna Duda

Barbara Leszczyńska

Teatr Komedii Valldal

Nominacje w kategorii Animacja Kultury:

Diana Lenart

Joanna Rutkowska

Emilia Smentek

Nagroda w kategorii Mecenat Kultury:

Galeria Klif Orłowo

Nagroda za Całokształt Twórczości:

Krzysztof Duda

---

Na zdjęciu: "Wikingowie. Musical nieletni", Teatr Komedii Valldal

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji