Artykuły

Łódź. Teatry przenoszą się do internetu

Jak radzi sobie kultura w cieniu koronawirusa? - Forma transmisji internetowej odpada, bo śpiewacy, muzycy i tancerze nie mogą się z sobą kontaktować. Niektóre osoby są w kwarantannie. Nie powinniśmy wpadać w panikę, ale zdrowy rozsądek nie zaszkodzi.

Były dyrektor La Scali zmarł na koronawirusa, a miał dopiero 62 lata! - mówi Dariusz Stachura, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.

Z powodu koronawirusa teatry i muzea są zamknięte - to efekt wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego. W Łodzi streamingu spektakli nie będzie, ale można brać udział w warsztatach na YouTube, oglądać nagrane przez aktorów filmy i uczestniczyć w kolektywnym pisaniu komedii na Facebooku. Twórcy Impro Ataku! wejdą w interakcję z widzami na czacie.

Z Facebooka Teatru Pinokio (i domowego balkonu) przemawia do widzów aktor Łukasz Bzura. - Przenosimy swoją działalność do sieci. Zbliża się nasz jubileusz 75-lecia, chcielibyśmy więc i sobie, i wam przypomnieć o naszych korzeniach. Będziemy czytać w odcinkach powieść Collodiego "Pinokio". To też gest solidarności z naszymi przyjaciółmi we Włoszech - mówi. - Będziemy oswajać wasze lęki za pomocą fragmentów współczesnej literatury terapeutycznej, m.in. "Wielkiej księgi uczuć" Grzegorza Kasdepke. Dbajmy o siebie, bądźmy razem, trzymajmy się!

Ciekawy pomysł ma Teatr Powszechny w Łodzi. Komediopisanie online, z udziałem internautów. 20 marca teatr uruchomi specjalną grupę na Facebooku, która posłuży jako giełda pomysłów. Wszystkie przemyślenia i dyskusje w formę sztuki komediowej ubierze dramaturg, a efekt ma zostać zaprezentowany na scenie Powszechnego z okazji 75-lecia teatru.

"To będzie komedia wszystkich łodzian!" - zachęcają organizatorzy. "Do udziału zapraszamy wszystkich - niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. Piszcie o wszystkim! Cenne będą zarówno Wasze wszystkie przemyślenia, cytaty, obrazy, utwory muzyczne, jak i GIF-y czy dowcipy. Niech to będzie mapa naszych myśli, które ułożą się w tekst".

- Chciałabym, abyśmy dzięki teatrowi przekłuli ten narastający balon i oderwali ludzi od ciągłego myślenia o zagrożeniu. Dzięki poczuciu humoru patrzymy na życie z innej perspektywy. Ironia i dystans pomagają złapać równowagę, gdy stajemy się nadmiernymi pesymistami, a w obecnej sytuacji bardzo potrzebujemy być razem i wspierać się. Jestem w trakcie rozmów z dramaturgami, którzy mogliby się podjąć współpracy przy tej specjalnej edycji Komediopisania - mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi.

Do internetu przeprowadzi się pomoc domowa Nadia - bohaterka "teatralnego serialu" Powszechnego. Z Nadią będzie się można spotkać na Facebooku i You Tube Powszechnego - w przygotowaniu stand-up. Przypomniane zostaną też realizacje Teatru Telewizji, które powstały na podstawie tekstów napisanych na zamówienie Powszechnego i Polskiego Centrum Komedii (m.in. sztuki Juliusza Machulskiego "Next-ex" i "Brancz").

Propozycje online mają też muzea i inne instytucje kultury w Łodzi w ramach akcji Kultura w Twoim domu.

W poniedziałek, 16 marca, Muzeum Tradycji Niepodległościowych zaprasza na "Zwiedzanie na ekranie" - prezentację nowej wystawy w Oddziale Martyrologii Radogoszcz.

Centrum Dialogu opublikuje we wtorek, 17 marca, nagranie koncertu jazzowego Tubis Trio "Sygnowano Bajgelman" (na stronie centrumdialogu.com/publikacje/audio można też wysłuchać fragmentów książki "Drzewo życia" Chavy Rosenfarb; czyta Kamila Salwerowicz).

W czwartek znany plakacista Michał Batory będzie oprowadzał online po swoich wystawach.

Streaming? Niekoniecznie. Ale może internetowa telewizja

Oddolne akcje łódzkich instytucji kultury zbiera Urząd Miasta Łodzi.

- Mobilizujemy siły. Będziemy szerzyć kulturę w internecie - zapowiada Monika Kamieńska z wydziału kultury UMŁ. - Zapraszamy na naszą facebookową stronę Łódź pełna kultury oraz na kanał You Tube Kocham Łódź. Aktorzy miejskich teatrów pracują w domach nad materiałami, które będziemy zbierać i udostępniać łodzianom. Instytucje kulturalne chętnie współpracują, zgłaszają się do nas z propozycjami webinarów i innych atrakcji, na przykład muzealnych spacerów wirtualnych. Mamy nadzieję, że w tych trudnych czasach okaże się, że nie dzielą nas mury. Kultura łączy!

Wydział kultury bierze też pod uwagę możliwość udostępniania płatnych spektakli łódzkich teatrów online.

Opera wiedeńska i MET dały widzom możliwość bezpłatnego oglądania zarejestrowanych spektakli. W Łodzi na ten moment tego nie będzie.

- Streaming można zrobić tylko jeśli ma się dobre nagrania. My takich niestety nie mamy - mówi Dariusz Stachura, dyrektor Teatry Wielkiego w Łodzi.

- Forma transmisji internetowej odpada, bo śpiewacy, muzycy i tancerze nie mogą się z sobą kontaktować. Niektóre osoby są w kwarantannie. Nie powinniśmy wpadać w panikę, ale zdrowy rozsądek nie zaszkodzi. Były dyrektor La Scali zmarł na koronawirusa, a miał dopiero 62 lata!

Stachura podkreśla, że stara się o uruchomienie telewizji internetowej. Być może TWŁ udostępni nagrania archiwalne, jeśli będą odpowiedniej jakości.

Warsztaty i minikoncerty online

- Niestety, nie możemy pokazywać spektakli online, bo nie pozwalają nam na to licencje - mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi. - Ale robimy, co możemy. Nasi artyści prowadzą bardzo fajne warsztaty, będziemy je upubliczniać w internecie. W piątki zaprosimy widzów na minikoncerty online.

"O-Twórz Teatr" to cykliczne wirtualne warsztaty teatralne. Współpracujący z Muzycznym edukatorzy nagrają instruktażowe filmy z ćwiczeniami emisyjnymi, impostacyjnymi, aktorskimi i muzycznymi. Będzie można w nich uczestniczyć z domu - zostaną opublikowane na facebookowym teatralnym fanpage'u i stronie internetowej.

20-minutowe rejestracje koncertów pod hasłem "Dusza śpiewa" udostępniane będą w piątki o godz. 20. Pierwszy - już 20 marca - To będzie spotkanie z najpiękniejszymi musicalowymi operetkowymi duetami. Zaśpiewają Emilia Klimczak i Paweł Erdman - informuje Anna Korzon-Wnukowska z Muzycznego.

Teatr bez dotykania

W kropce są organizatorzy akcji Dotknij Teatru. Łódzka edycja teatralnego pospolitego ruszenia miała się rozpocząć 27 marca w Arlekinie. Wiadomo już, że inauguracji nie będzie.

- Zastanawiamy się, jak najlepiej wykorzystać media społecznościowe, które skupiają osoby zainteresowane akcją - mówi Anna Ciszowska, jedna z pomysłodawczyń i koordynatorka Dotknij Teatru. - Skupimy się na edukacji teatralnej online. Będziemy promować wydarzenia i udostępniać materiały archiwalne. W programie Dotknij Teatru jest na przykład wydarzenie "Teatr Kantora", możemy więc dać widzom link do "Umarłej klasy". Mam nadzieję, że materiały do wykorzystania dostaniemy też od Agaty Dudy-Gracz, która będzie gościem tegorocznej akcji.

Ciszowska apeluje o umiar: - Nie przyzwyczajajmy odbiorcy, że teatr jest w sieci. To jednak sztuka bardzo bezpośrednia. Nie możemy doprowadzić do tego, żeby po wygaśnięciu zagrożenia epidemią ludzie nie mieli już po co uczestniczyć w Dotknij Teatru na żywo. To natomiast dobry czas, żeby zapoznać się z klasyką.

Ciszowska obmyśla też strategię działania Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych, którego jest dyrektorem. Mariola Wiktor poproszona została o przygotowanie cyklu wykładów o Fellinim - będą udostępniane na FB. - Zaprosimy naszych przyjaciół w międzynarodowe podróże kulturalne. Będziemy polecać internetowe wycieczki po muzeach, nowości muzyczne i sposoby na domową zabawę z dziećmi. Miałam wczoraj naradę z zespołem, wszyscy są chętni do działania - dodaje Ciszowska.

Aktorzy związani z nieistniejącym już łódzkim Teatrem Zamiast zapraszają na "głęboko offowy" internetowy serial "Być jak Dobiesław". W tytułowej roli zabawnego nieudacznika - Jakub Firewicz, któremu partnerują Damian Kulec i Marta Jarczewska, do których dołączy Justyna Ducka. Pierwszy odcinek - "Tinder Love Story" - można obejrzeć tutaj.

"Youtube'a nam nie zamkną!" - pisze na Facebooku Damian Kulec.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji