Artykuły

Gdynia. Finałowa piątka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Jakubowski, Lachman, Prześluga, Rowicki, Wojcieszek - to pięcioro autorów, których teksty znalazły się w tegorocznym finale najważniejszego polskiego konkursu dramaturgicznego.

Znana jest już finałowa piątka tegorocznej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jurorki i jurorzy wybrali najciekawsze z nadesłanych tym razem tekstów. Na liście znalazły się następujące dramaty: "Incydent" Jarosława Jakubowskiego, "Kapelusz: rys hagiografii" Michała Lachmana, "Debil" Maliny Prześlugi, "Listen to your heart" Piotra Rowickiego i "Swietłana" Przemysława Wojcieszka.

"Incydent" prezentowany był już w tym roku kilka razy w formie czytań, m.in. w Warszawie i Sopocie. To opowieść o kobiecie i mężczyźnie, którzy wspólnie przeżyli tytułowy incydent - zdarzenie, które na zawsze zmieniło ich życie. Michał Lachman, najmniej znany spośród piątki laureatów, do tej pory w środowisku teatralnym funkcjonował przede wszystkim jako autor recenzji przedstawień w łódzkich teatrach.

Malina Prześluga to wielokrotnie nagradzana autorka tekstów przeznaczonych przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Rowicki znany jest przede wszystkim jako autor kryminałów, m.in. o detektywie Żurku, ale od dawna zajmuje się także twórczością dramaturgiczną, dostawał za nią m.in. laury na konkursie "Metafory Rzeczywistości" organizowanym przez Teatr Polski w Poznaniu.

Przemysław Wojcieszek to reżyser filmowy i teatralny, autor tekstów, które z reguły sam wystawia. Od jakiegoś czasu mieszka w Niemczech i tam organizuje polski teatr alternatywny. "Swietłana" to tekst opowiadający, jak pisze sam autor: "o polskim artyście, który z powodów politycznych emigruje z PiS-owskiej Polski do stolicy Niemiec. Zgodnie ze swoimi kwalifikacjami, czy też ich brakiem, podejmuje pracę nocnego kierowcy Ubera." Spektakl na podstawie tego tekstu, w reżyserii samego autora można było zobaczyć w grudniu w Berlinie, a w styczniu we Wrocławiu. Chwilowo zszedł z afisza ze względu na zagrożenie epidemiologiczne.

Teraz czas na ostatni, finałowy etap rywalizacji o Gdańską Nagrodę Dramaturgiczną. Wszystkie pięć tekstów zostanie przedstawionych publiczności w formie performatywnych czytań podczas najbliższej edycji Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port. Impreza ma się według pierwotnych planów odbyć w terminie 17-24 maja, ale dziś trudno przewidzieć, czy to się uda. Tym bardziej że w ostatnich dniach odwołanych czy przełożonych zostało kilka innych teatralnych imprez, które zaplanowane były na maj: szczeciński Kontrapunkt, toruński Kontakt i Kaliskie Spotkania Teatralne.

Zwyciężczyni albo zwycięzca konkursu ogłoszeni zostaną podczas festiwalowej gali. Odbiorą pamiątkową statuetkę w charakterystycznym kształcie kostki oraz nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. Kapituła, która wybierze najlepszy tekst, obraduje w tym roku - na razie w formie zdalnej - w składzie: przewodniczący Jacek Kopciński, Piotr Dobrowolski, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji