Artykuły

Warszawa. Poseł Mieszkowski pyta min. Glińskiego: Co z artystami?

Epidemia koronawirusa. Pandemia i związane z nią ograniczenia od początku uderzają w kulturę i ludzi z nią związanych. - Jak wyglądają plany wsparcia tego środowiska? - pyta ministra kultury w swojej interpelacji poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieczkowski.

- Sytuacja artystów jest tragiczna. Byt wielu z nich jest uzależniony od tego czy teatry grają, czy są organizowane koncerty, działają muzea, galerie, więc stracili źródło dochodów. Dodatkowo sporo osób nie pracuje na etacie - mówi Mieszkowski.

W przeszłości był on m.in. przez dziesięć lat dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu, a także dziennikarzem i krytykiem teatralnym.

Sejm nie pomógł artystom

Wyjaśnia, że ustawa o statusie artysty, która zakładała wsparcie przedstawicieli tego zawodu m.in. w zakresie ubezpieczeń społecznych, nie weszła pod obrady sejmu: Nawet nie weszła pod obrady komisji. Przez to artyści pozbawieni są teraz osłon socjalnych, a przecież mają rodziny, dzieci, opłaty.

Podkreśla, że wielu z nich już jest w tragicznej sytuacji finansowej: - A przecież po pandemii nie zmieni się to z dnia na dzień o 180 stopni i ludzie nie ruszą tłumnie do sal koncertowych czy muzeów.

Epidemia koronawirusa. Artyści pod ścianą

Poseł skierował w tej sprawie interpelację do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego z pytaniem o plan wsparcia środowiska artystów i ludzi kultury w tej trudnej sytuacji.

- Od chwili wejście w życie specustawy związanej z pandemią minister Gliński powinien być strategiem mającym na uwadze dobro ludzi i instytucji kultury. Powinien zacząć działać w chwili, gdy dowiedział się o zamykaniu kin, teatrów czy muzeów - mówi Mieszkowski. - Wiem, że przygotowuje jakieś kwoty osłonowe, ale na jakim to jest etapie i co tak naprawdę szykuje?

Poseł uważa, że minister już teraz powinien coś powiedzieć artystom: - Muszą wiedzieć, na co mogą liczyć i jakie są działania ministerstwa. Znaleźli się pod ścianą i naprawdę każdy dzień się liczy.

**

Treść interpelacji Krzysztofa Mieszkowskiego publikujemy w całości poniżej.

Poseł do ministra

"Szanowny Panie Ministrze,

kroki podjęte w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 i narastaniu liczby zarażonych, choć w pełni uzasadnione, z dnia na dzień odebrały artystom źródło dochodów. Odwołane spektakle, koncerty, wydarzenia kulturalne, zamknięte muzea i galerie, kina, filharmonie - brak perspektyw zarobkowych uniemożliwia dziś artystom i pracownikom związanym ze sztuką godne funkcjonowanie. Lwia bowiem ich część prowadzi własną działalność gospodarczą lub zatrudniona jest na umowach cywilnoprawnych. W dobie epidemii koronawirusa, dobie zamkniętych instytucji kultury, oznacza to dla większości z nich nawet całkowite pozbawienie zarobków.

Karol Pęcherz przed księgarnią Tajne Komplety, która oferuje 'Bony na trudne czasy'

Czytaj także:

Żeby przetrwać pandemię, restauracje, kawiarnie i księgarnie oferują "bony na przyszłość"

Poważne straty finansowe, jakie każdego dnia ponoszą artyści, instytucje kultury oraz ich pracownicy w wyniku wybuchu w Polsce epidemii wirusa SARS-CoV-2, wymagają podjęcia natychmiastowych, zdecydowanych i kompleksowych działań. Dlatego też cieszą sygnały wsparcia artystów ze strony rządu w ramach projektu "tarczy antykryzysowej". Są one jednak na ten moment za mało jasne i klarowne. Przedłużająca się sytuacja niepewności finansowej oraz braku twardych deklaracji, co do niezbędnej już dziś, "ludziom kultury", pomocy, pozostawia artystów oraz wszystkich pracowników branży kultury zatrudnionych na mocy umów cywilnoprawnych w bardzo trudnej sytuacji. Zapewnienie płynności finansowej i bezpieczeństwa w obliczu epidemii to konieczność.

W związku z zapowiedziami pomocy artystom i instytucjom kultury, chciałbym zadać Panu Ministrowi następujące pytania:

1) Jaka część środków z projektu "tarczy antykryzysowej" przeznaczona zostanie na zapowiadane wsparcie artystów i osób zatrudnionych w branży kulturalnej?

2) Jakie jest dokładne planowane przeznaczenie tych środków? W jaki sposób i kto będzie się mógł o nie ubiegać?

3) Czy w planowaniu form wsparcia uwzględnione zostały zapomogi dla artystów od wynagrodzeń wynikających z umów cywilnoprawnych niezrealizowanych z powodu epidemii koronawirusa?

4) Czy przewiduje się rekompensaty dochodów od odwołanych spektakli i zajęć edukacyjnych określonych na podstawie umów zlecenia i umów o dzieło?

5) O jakiej wysokości zapomogi z Funduszu Promocji Kultury w obliczu stanu epidemii w Polsce będą mogli zabiegać artyści?

6) Jakie działania podjęte zostaną, by wspomóc funkcjonowanie publicznych instytucji kultury po epidemii? Jaką kwotę zamierza się na to przeznaczyć?"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji