Artykuły

Internet. Teatry na świecie dzielą się spektaklami podczas epidemii

Klasyka nowojorskiej awangardy The Wooster Group, moskiewski Teatr na Tagance, National Theatre w Londynie. Przyjazd każdego z tych teatrów do Polski byłby wielkim wydarzeniem. Nie przyjadą, ale możemy zobaczyć ich spektakle za darmo i legalnie - chociaż na ekranie.

Teatry są zamknięte, ale wciąż mają kontakt ze swoimi widzami dzięki internetowi. Pisaliśmy o tym, żę polska publiczność bardzo chętnie ogląda spektakle w sieci. Ale przecież nie tylko u nas teatry mają problem z powodu pandemii koronawirusa. Ważne zagraniczne sceny też nie grają i też udostępniają swoje przedstawienia w internecie. Warto spojrzeć na tę ofertę. Podpowiadamy, co można zobaczyć w najbliższych dniach.

Teatry ze świata w internecie

The Wooster Group - nowojorska legenda amerykańskiego teatru niezależnego, pionierzy nowych mediów na scenie - pokazuje w sieci zapis "To You, The Birdie!" według "Fedry" francuskiego klasyka Racine'a. Spektakl gościł w Warszawie w 2003 r., w Teatrze Dramatycznym pokazano go pięć razy - bilety rozeszły się na pniu.

"Mityczna historia kobiety, która pod wpływem boskiej klątwy zakochała się w swoim pasierbie, a następnie oskarżyła go o gwałt, została w spektaklu zderzona z meczem badmintona. To nawiązanie do gry, jaką z ludźmi prowadzą bogowie, a zarazem metafora sformalizowanego świata dworu. Do gry odnosi się również tytuł - to francuskie powiedzonko używane przez graczy w kometkę" - pisał wtedy o spektaklu liderki grupy, Elizabeth LeCompte, Roman Pawłowski w "Wysokich Obcasach". Spektakl można oglądać na stronie grupy [link poniżej].

Chcecie czegoś nowszego? Kammerspiele z Monachium, jeden z najważniejszych dziś niemieckich teatrów, pokazuje na swojej stronie [link poniżej] nowe pozycje z repertuaru. Nie trzeba znać języka Goethego - są angielskie napisy. W środę 1 kwietnia - "Spadek" ("Die Erbe") [na zdjęciu] - spektakl trzydziestolatka Ersana Mondtaga o sądzonej przez cztery lata w Niemczech za zabójstwa prawicowej ekstremistce z neofaszystowskiej grupy NSU.

Molier z Moskwy

A dla fanów bardziej klasycznej szkoły? Słynny moskiewski Teatr na Tagance udostępnia w sieci jedną ze swoich ostatnich premier - "Tartuffe'a" według Moliera w reżyserii Jurija Murawickiego - ważnego rosyjskiego reżysera młodszego pokolenia. Artysta wcześniej wystawiał m.in. spektakl według książki Maszy Alochinej z grupy Pussy Riot. Murawicki niedawno udzielił wywiadu "Wyborczej" - opowiadał w nim o politycznych uwikłaniach rosyjskiego teatru, przemianach tamtego społeczeństwa i jego patrzenia na historię. "Za każdym razem, kiedy zaczynam pracę nad jakimś projektem, stawiam sobie dwa pytania: Dlaczego to robię? i Czy będę w stanie ponieść z tego powodu konsekwencje?. Jeżeli obie odpowiedzi są pozytywne, to w to wchodzę" - mówił Murawicki dziennikarce Wiktorii Bieliaszyn. "Tartuffe'a" będzie można obejrzeć na stronie teatru [link poniżej] 3 kwietnia o godz. 19 czasu moskiewskiego, czyli o godz. 17 naszego.

Londyn zaprasza na komedię

National Theatre w Londynie rozpoczyna transmisję spektakli w każdy czwartek o godz.19 (godz.20 polskiego czasu). Cykl rozpocznie 2 kwietnia komedia "Człowiek dwóch szefów" z Jamesem Cordenem w roli głównej - nagrodzonym nagrodą Tony. To opowieść inspirowana "Sługą dwóch panów" Goldoniego, przeniesiona w gangsterskie realia lat 60. XX w. Jak streszcza ją polski oddział British Council, "zwolniony ze swojej kapeli skiflowej Francis Henshall staje się ochroniarzem drobnego przestępcy z londyńskiego East Endu, niejakiego Roscoe'a Crabbe'a, który pojawia się w Brighton, by zgarnąć sześć tysięcy funtów od ojca swojej narzeczonej. Ale ów gangster to tak naprawdę siostra Roscoe'a udająca własnego brata, który już nie żyje, a zginął z rąk jej chłopaka, Stanleya Stubbersa...". Transmisja na kanale YouTube teatru [link poniżej].

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji