Artykuły

Teatr TV. Prapremiera "Bezkrólewia" Wojciecha Tomczyka

27 kwietnia w Teatrze Telewizji Polskiej odbędzie się prapremiera "Bezkrólewia" Wojciecha Tomczyka w reżyserii Jerzego Machowskiego. Tomczyk miesza romantyczny patos z farsą i tworzy w ten sposób obraz świata, w którym przyszło nam żyć.

"Bezkrólewie" to dramat współczesny, którego bohaterowie przynależą do dwóch różnych światów. Z jednej strony są to młody Kolo oraz jego starsi koledzy Gostek i Glans - którzy opuścili stolicę po śmierci króla, z drugiej zaś młoda Justyna, jej ojciec Józef i matka Zofia. Trzech wędrowców w drodze do granicy państwa zatrzymuje się u spokojnie żyjącej rodziny. Ich niespodziewane przybycie oraz wiadomość o bezkrólewiu wprowadza chaos i niepokój... W tym podzielonym świecie pojawia się też miłość, która przezwycięża wszelkie podziały.

W sztuce Wojciecha Tomczyka można się doszukiwać związków z dramaturgią Samuela Becketta, Witolda Gombrowicza czy Sławomira Mrożka.

Sam Autor przyznaje, że od wielu lat chciał zmierzyć się z utworem nawiązującego do tradycji teatru staropolskiego. Tradycji teatru opowiadającego w lekkiej, wręcz frywolnej formie o najważniejszych dla Polaków sprawach. Sztuki, w której możemy rozpoznać siebie, takimi jakimi jesteśmy. Usłyszeć ze sceny co nam - jako wspólnocie przytrafiło się w ostatnich kilku dekadach. Śmiać się z samych siebie.

Tomczyk miesza romantyczny patos z farsą i tworzy w ten sposób obraz świata, w którym przyszło nam żyć. Warto nadmienić, że napisana w roku 2011 sztuka była do tej pory nieobecna w teatrze. Prapremiera w Teatrze Telewizji będzie debiutem reżyserskim na telewizyjnej scenie Jerzego Machowskiego.

***

Wojciech Tomczyk - dramatopisarz, scenarzysta, producent filmowy i telewizyjny. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie (1983) oraz Studium Scenariuszowego PWSFTViT w Łodzi (1986). Autor wielu scenariuszy filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali oraz sztuk teatralnych. W teatrze zadebiutował sztuką Wampir, za którą otrzymał Grand Prix III Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu (2003) oraz wyróżnienie w X Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2004). Laureat m.in. Nagrody Specjalnej Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej S.A. za twórczość scenariopisarską i dramaturgiczną (2006) oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru (2007). W 2018 r. przyznano mu Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala. Na Festiwalu "Dwa Teatry" w 2007 r. zdobył Grand Prix za sztukę "Norymberga", a w 2018 r. nagrodę za oryginalny polski tekst dramatyczny za "Marszałka". W Teatrze Telewizji doczekały się realizacji: "Wampir", "INKA - 1946", "Dolina Nicości" (wg powieści Bronisława Wildsteina), "Komedia romantyczna", "Zaręczyny", "Brakeout", "Marszałek", "Imperium".

--

Jerzy Machowski, ur. 1991 w Warszawie, autor adaptacji, reżyser teatralny, radiowy i telewizyjny. Absolwent wrocławskiej AST (2019). Uczestniczył w warsztatach prowadzonych przez: Krzysztofa Zanussiego, Jacqueline Sobieszewski, Maję Kleczewską, Janusza Gajosa i organizowanych przez Teatr Narodowy w Warszawie ,Ośrodek Praktyk Teatralnych w Gardzienicach i Cricotekę w Krakowie.

Laureat nagrody Don Kichot za debiut reżyserski w Teatrze Polskiego Radia (2018), "za umiejętność zadawania pytań, które znają wszyscy i za odpowiedzi, które zna tylko On".

W Teatrze Polskiego Radia zrealizował: "Sen" wg Z. Krasińskiego, "Horsztyńskiego" J. Słowackiego, "Grażynę" A. Mickiewicza, "Miłość-czystą u kąpieli morskich" C. K. Norwida i "Trzy rozprawy krótkie" wg M. Reja.

Jako reżyser teatralny debiutował w Teatrze Miejskim w Gliwicach w lutym 2017 roku "Niezwykłym lotem pilota Pirxa" wg St. Lema. Ponadto zrealizował m. in. "Szary domek" K. Szestak (Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, 2017) i "Kopciuszka" (Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, 2018), "Śpiewnik domowy" St. Moniuszki (Fundacja Lakmé-Art/Teatr Dramatyczny w Warszawie, 2019).

Inscenizuje również koncerty muzyki współczesnej. Przygotował sceniczne prawykonania dwóch kantat Ignacego Zalewskiego: "Missa sine nomine" (Festiwal Kody/Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, 2017) i "Stabat Mater" (Festiwal Nowe Epifanie/Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego w Warszawie, 2018).

Był stypendystą prezydenta m. st. Warszawy i marszałka województwa mazowieckiego.

Prywatnie jest miłośnikiem kolei oraz przewodnikiem po Warszawie.

Prapremierowa realizacja "Bezkrólewia" Wojciecha Tomczyka jest jego debiutem w Teatrze Telewizji.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji