Artykuły

Legnica. Teatr Modrzejewskiej pokaże w sieci spektakl inspirowany "Dekameronem"

Spektakl "Nowy Dekameron", inspirowany dziełem Giovanniego Boccaccia przygotował Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. To pierwsza polska produkcja teatralna przygotowana już po ogłoszeniu pandemii. Premiera części I odbędzie się 9 maja, części II - 10 maja.

Mimo zawieszenia działalności scenicznej na czas pandemii, legnicki teatr zdecydował się na przygotowanie nowej premiery. Będzie nią spektakl "Nowy Dekameron", który w całości został stworzony w warunkach izolacji.

- Nie chcieliśmy pokazywać tylko starych realizacji, zależało nam, żeby mimo tej trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy porwać się na rzecz nową, a także żeby zespół podczas pandemii był aktywny twórczo - powiedział we wtorek dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb, który objął realizację opieką reżyserską.

Inspiracją dla spektaklu stały się nowele i pieśni wybrane z "Dekameronu" - zbioru stu opowieści Giovanniego Boccaccia. Opowiadają one o tym, jak mieszkańcy Florencji, po opuszczeniu miasta z obawy przed szerzącą się dżumą, dla wypełnienia czasu izolacji przedstawiają kolejno swoje opowieści na wywołany temat.

- Grupa młodych ludzi tworzy tam alternatywny świat, w którym opowiadają sobie różne historie, których dominującym motywem jest miłość i to też chcieliśmy w naszym spektaklu pokazać - mówił dyrektor legnickiego teatru.

Jak wyjaśnił, aktorzy samodzielnie wybrali z "Dekamerona" opowieści i dokonali ich adaptacji. Każda z nich została opracowana na nowo według autorskiej koncepcji aktora, który ją sfilmował i często też montował.

- To dowód na wszechstronność zespołu legnickiego teatru, w którym aktor jest nie tylko wykonawcą, ale także potrafi być realizatorem. Spektakl powstał w różnych konwencjach, od filmowej po teatr cieni, teledysk, animację komputerową, czy konwencję kina niemego, co też stanowi walor tego spektaklu - wskazał. W efekcie powstały 22 sekwencje, które po montażu i scaleniu tworzą "Nowy Dekameron".

W części spektaklu wykorzystano nowy przekład dzieła Boccaccia, którego dokonała specjalnie na tę okazję tłumaczka literatury włoskiej Anna Wasilewska. W pozostałych partiach korzystano ze starego przekładu Edwarda Boye z 1930 roku, często przez realizatorów uwspółcześnianego.

Za montaż spektaklu odpowiada Karol Budrewicz, za opracowanie muzyczne Łukasz Matuszyk, a opiekę scenograficzną sprawuje Małgorzata Bulanda. W spektaklu wystąpi siedemnastoosobowa obsada aktorska.

Legnicka premiera składać się będzie z dwóch części. Premiera części I odbędzie się 9 maja, części II - 10 maja. Spektakl będzie można zobaczyć na kanale youtube teatru, tylko w czasie emisji. Planowane są też czterokrotne powtórki.

Dyrektor teatru zapowiedział, że realizacja online stanie się też inspiracją do wystawienia spektaklu na scenie, po ustaniu epidemii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji