Artykuły

Kraków. Cykl wspomnień o Piotrze Skrzyneckim

Z okazji przypadających w tym roku 90. urodzin Piotra Skrzyneckiego - legendarnej postaci krakowskiej kultury, założyciela Piwnicy Pod Baranami, Krakowskie Forum Kultury zainicjowało cykl wspomnień "Każdy ma swoją opowieść o Piotrze S."

12 września 2020 roku Piotr Skrzynecki świętowałby 90. rocznicę swoich urodzin. Przez wiele lat był stałym elementem pejzażu Krakowa z powodu życia, jakie prowadził. Opowieści o Piotrze Skrzyneckim obrosły setkami zabawnych anegdot i miejskich legend. Ale czy tak naprawdę znamy Piotra S. i wiemy kim był?

Każdy, kto zetknął się ze Skrzyneckim ma swoją opowieść o tej barwnej postaci w czarnym kapeluszu z piórkiem.

Piotr Skrzynecki był twórcą, szefem i konferansjerem Piwnicy pod Baranami, barwnym przedstawicielem krakowskiej cyganerii artystycznej II połowy XX wieku, niezwykłym animatorem wydarzeń artystycznych.

To jego erudycja i intelekt oraz wyczucie literatury i dramaturgii przez pół wieku ściągały do Piwnicy tłumy. Był magnesem przyciągającym artystów i naukowców, ludzi z nizin społecznych i intelektualnych elit. Bon vivant, któremu obojętne były kariera i pieniądze. Człowiekiem całkowicie wolnym.

"Zadzwonił, że musimy się koniecznie spotkać. Spóźnił się, bo pośpiech poniża człowieka. Kapelusz z piórkiem, długi, ciemny płaszcz, zapewne dar od Ruth Buczyńskiej, piękny kaszmirowy szalik od Krysi Zachwatowicz i pana Andrzeja Wajdy. Zbliżał się powoli, jakby się ociągał, rozkołysanym tanecznym krokiem.

Przystanął, spojrzał w niebo, uśmiechnął się. Obejmował, przytulał i wąchał kwiaty - czyżby znów z najpiękniejszymi różami biegł za nim przez Rynek kwiaciarz Jasiek spod Panny Maryjej kościoła? Przysiadł nieśmiało na brzegu fotela w ogródku Da Pietro, restauracji nazwanej tak na jego cześć. Głowa wtulona w uniesione ramiona, odchylona trochę w bok, trochę do tyłu, filuterne spojrzenie roześmianych, fiołkowych oczu. Tajemniczy, stłumiony głos, śmiech." - wspomina Skrzyneckiego Ola Maurer.

Opowieści o Piotrze Skrzyneckim będą publikowane we wtorki na stronie internetowej Krakowskiego Forum Kultury, już teraz można tam znaleźć wspomnienia Joanny Olczak-Ronikier i Oli Maurer. W kolejnych odsłonach zobaczymy Piotra Skrzyneckiego oczami Leszka Wójtowicza, Sebastiana Kudasa, Doroty Ślęzak, Miki Obłońskiego, Jana Nowickiego i Michała Półtoraka.

Cykl powstał przy współpracy KFK i Piwnicy Pod Baranami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji