Artykuły

Warszawa. Singer, tancbuda i czulent

W zabitych deskami oknach kamienic przy Próżnej pojawią się kolorowe szyldy, a przed Teatrem Żydowskim stanie tancbuda. Od dziś [5 września] dzięki festiwalowi Warszawa Singera odżyje żydowska Warszawa.

Festiwal trwać będzie przez cały tydzień, ale kulminacyjnym momentem będzie tradycyjnie już weekend na Próżnej. W piątek [8 września] Adam Makowicz zagra koncert fortepianowy, w sobotę usłyszymy recital Urszuli Dudziak, a w niedzielę koncert kantorów i muzyki klezmerskiej. Wtedy też ożyje Próżna i okolice. - Chcieliśmy odtworzyć klimat przedwojennej Warszawy, wprowadzić przez ten tydzień inny rytm na ulice - mówi Gołda Tencer, pomysłodawczyni festiwalu. Już od dziś można zacząć wczuwać się w klimat minionego świata dzięki wystawie w Zachęcie "I ciągle widzę ich twarze" to wyjątkowy archiwalny zbiór fotografii polskich Żydów.

Zobaczyć

Drugim po wystawie w Zachęcie miejscem prezentacji sztuk pięknych są zrujnowane kamienice przy Próżnej. Zobaczymy tam prace Joanny Rajkowskiej, Artura Żmijewskiego i Piotra Lachmana. Krystyna Piotrowska, kuratorka projektu "Ulica Próżna 2006", opowiada, że chciała pokazać dzieła tych twórców, którzy zajmują się tematem pamięci, relacji polsko-żydowskich. - Wykorzystują najnowsze media. Będzie wiele filmów, a także projekt z użyciem telefonów komórkowych - zdradza Krystyna Piotrowska. Aby wejść do "instalacji telefonicznej", należy wysłać SMS-a pod numer telefonu, który dostaniemy na Próżnej. Kiedy będziemy zbliżać się do celu, nasz telefon zadzwoni i usłyszymy w nim opowieść o miejscu, w którym właśnie jesteśmy.

Odbędą się też tradycyjne spacery z przewodnikami - po ulicy Próżnej, synagodze, po Warszawie śladami Singera. Dla miłośników teatru przygotowano występy kabaretów żydowskich i spektakl z Nowego Jorku "Tango getta". Będą też spotkania z Hanną Krall i Romą Ligocką.

Posmakować

Po "Szabat szalom", czyli piątkowymi powitaniu szabatu, organizatorzy zapraszają na tradycyjny poczęstunek. - W stulitrowym garze przygotujemy czulent, będzie chałka i wino - zachęca Janusz Tencer. W ramach spotkań "Kuchnia mamy Soni" rodzeństwo Gołda i Janusz Tencer będą opowiadać o tych smakach, dla nich smakach z dzieciństwa. Oprócz przepisów podzielą się też wspomnieniami o życiu w przedwojennej Łodzi.

Dotknąć

Dla zainteresowanych muzyką klezmerską klarnecista Giora Feidman poprowadzi warsztaty. Będzie można poznać podstawy języka polskich Żydów, jidysz, kaligrafii hebrajskiego, pójść z dziećmi na zajęcia z wycinanek, warsztaty ceramiczne, czy zatańczyć w tancbudzie. - Każdy wie coś o muzyce żydowskiej, ale mało kto pamięta, jak była ona różnorodna. W tancbudzie chcemy pokazać plebejskie zabawy - mówi Janusz Tencer. Przed Teatrem Żydowskim stanie namiot, w środku będzie można usiąść na drewnianych ławach przy długich stołach, napić się piwa, zjeść żydowskie jedzenie, posłuchać piosenek czy po prostu potańczyć.

* * *

Projekt "Ulica Próżna 2006" - inauguracja dziś o godz. 20 w kamienicy przy Próżnej 7/9. Wystawę "I ciągle widzę ich twarze" można oglądać w galerii Zachęta od jutra do 3 października. Weekendowe atrakcje na Próżnej rozpoczynają się w piątek o godzinie 16, a w sobotę i niedzielę o 11. Na większość imprez wstęp jest wolny.

Na zdjęciu: klarnecista Giora Feidman.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji