Artykuły

Częstochowa. Fotografie Witkacego w Muzeum Częstochowskim

Na wystawę "Witkacy" czekamy w Częstochowie od marca. Jej otwarcie odbędzie się w internecie, ale potem prezentację będzie można zobaczyć na żywo.

Wernisaż tej wystawy miał się odbyć 20 marca. Niestety, z powodu epidemii koronawirusa od 12 marca wszystkie instytucje kultury zawiesiły działalność. Fotografie Stanisława Ignacego Witkiewicza ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem musiały więc czekać na "odmrożenie" kultury.

19 maja Muzeum Częstochowskie otworzyło ponownie dwa pierwsze swoje obiekty - ratusz i Galerię Dobrej Sztuki (al. NMP 47). Teraz pora na pierwszą premierową wystawę, a jest nią właśnie "Witkacy". Wernisaż - wirtualny ze względu na sytuację epidemiczną i ograniczoną liczbę zwiedzających - odbędzie się w piątek, 5 czerwca, o godz. 18 na facebookowej stronie muzeum.

Ekspozycję przygotowało Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach we współpracy z Muzeum Tatrzańskim im. Chałubińskiego w Zakopanem. Kuratorami wystawy są Danuta Janusz i Kamil Kłeczek.

Wydarzenie stanowi artystyczną gratkę, ponieważ większość osób kojarzy nazwisko Stanisława Ignacego Witkiewicza z literaturą i malarstwem. Częstochowska wystawa przypomina zaś o kolejnej pasji wszechstronnego artysty, jaką była fotografia. Witkacy zainteresował się nią jeszcze jako nastolatek, potem stworzył Firmę Portretową "S.I. Witkiewicz".

- Fotografia była dla Witkacego wyzwaniem, niewątpliwie jednak weszła w jego życie naturalnie, zainteresowanie nią przejął od ojca. Efektem wspólnych wycieczek Stanisława Witkiewicza z kilkuletnim synem w okolice Zakopanego były zdjęcia, które po wywołaniu mały Staś własnoręcznie opisywał i segregował. Pierwsze samodzielne fotografie Witkacego pochodzą z lat 1898-1899. Tematami tych fotografii były scenki rodzinne - pierwsze portrety rodziców i innych bliskich osób, pejzaże zakopiańskie, wycieczki górskie oraz lokomotywy na stacji w Zakopanem. Z roku 1903 pochodzą fotografie krajobrazów z wyprawy do rodziny ojca na Podole - pisze o wystawie Danuta Janusz z Muzeum Tatrzańskiego.

Archiwum rodziny Witkiewiczów trafiło do zakopiańskiego muzeum w latach 60. XX wieku.

Maria Witkiewicz przekazała rękopisy, listy, pamiątki, zdjęcia i klisze szklane. Archiwum fotograficzne liczy 338 płytek szklanych autorstwa Stanisława Witkiewicza, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jana Koszczyca Witkiewicza, Marii Witkiewicz oraz 100 pozytywów.

W ramach częstochowskiej prezentacji zobaczymy 68 fotografii (wybranych z ponad 250 negatywów i pozytywów) z lat 1898-1913 autorstwa nie tylko Witkiewicza, ale też Józefa Głogowskiego, mieszkającego w Zakopanem fotografa amatora i przyjaciela artysty.

- Witkacy jest zatem autorem zdjęć, ale też obiektem fotografowanym. Jak wiadomo, artysta często eksperymentował za pomocą aparatu fotograficznego z własną osobą, tworząc na kliszach swoisty "teatr min", tym cenniejsze wydaje się zatem, dzięki zdjęciom Józefa Głogowskiego, oglądanie tego zapisu od drugiej strony obiektywu. Kuratorzy wystawy Danuta Janusz i Kamil Kłeczek podzielili fotografie na kilka cykli tematycznych przedstawiających najbliższą rodzinę artysty, przyjaciół, ważne w jego życiu kobiety (w tym narzeczoną Jadwigę Janczewską), relacje z ojcem, pejzaże, jak również wspomniane już portrety Witkacego autorstwa Józefa Głogowskiego - zaznacza Anna Krakowian, kurator wystawy w Muzeum Częstochowskim.

Wystawę można zwiedzać do 6 września

Piątkowy wernisaż będzie wirtualny, ale potem wystawę w Galerii Dobrej Sztuki można będzie zwiedzać już całkowicie realnie. I to aż do 6 września włącznie.

- Od 6 czerwca do 6 września zapraszamy wszystkich zwiedzających do Galerii Dobrej Sztuki na niecodzienne spotkanie z wielkim artystą, dla którego fotografia była nie tylko formą dokumentowania otaczającej go rzeczywistości, ale przede wszystkim niezwykłym medium, wydobywającym z człowieka jego wnętrze, tworzącym swoistą relację między fotografem a portretowanym, która pozwalała wydobyć i uchwycić psychologiczny portret ludzki - zachęca Anna Krakowian.

Podczas zwiedzania obowiązuje reżim sanitarny. Goście muszą mieć maseczkę zasłaniającą nos i usta, powinni skorzystać z płynu dezynfekcyjnego. Wskazane jest używanie przez zwiedzających własnych rękawiczek jednorazowych. Osoby przebywające w obiektach muzeum (pracownicy i zwiedzający) muszą zachować między sobą dystans co najmniej dwóch metrów. Wyłączone do odwołania z użytkowania są szatnie oraz multimedia i inne urządzenia aktywowane dotykiem.

Galeria Dobrej Sztuki zaprasza do zwiedzania od wtorku do piątku od godz. 12 do 17 (ostatnie wejście przed zamknięciem o godz. 16.30), a w soboty i niedzielę od godz. 12 do 17.30 (ostatnie wejście przed zamknięciem o godz. 17). Więcej informacji: www.muzeumczestochowa.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji