Artykuły

Warszawa. Projekt "WYBORY" rezydentki Biennale Marty Romankiv

"Nieważny", choć ważny głos mogą oddać imigrantki i imigranci w ramach akcji "WYBORY", współorganizowanej przez Biennale Warszawa, w przeddzień wyborów prezydenckich w Polsce.

Projekt "WYBORY" ma na celu zachęcić imigrantów i imigrantki do symbolicznego oddania głosu w wyborach prezydenckich. Jest próbą zainicjowania niemożliwych wydarzeń i wynika z potrzeby zmiany w postrzeganiu roli i figury imigranta. Jest to symboliczne działanie, które ma na celu zebranie głosów ludzi, którzy są pominięci w dzisiejszym systemie wyborczym.

Pomysłodawczynią i autorką akcji jest Marta Romankiv, artystka urodzona we Lwowie, mieszkająca i pracująca w Polsce, rezydentka Biennale Warszawa. "Jeżeli uważasz, że niezależnie od miejsca urodzenia, narodowości czy obywatelstwa Twój głos jest ważny, weź udział w głosowaniu!" - zachęca na wydarzeniach na Facebooku w czterech językach: po polsku, angielsku, ukraińsku i rosyjsku. Swój niewliczany do wyników wyborów, ale ważny głos imigranci i imigrantki mogą wrzucić do urn ustawionych w tygodniu poprzedzającym wybory prezydenckie m.in. w Galerii Labirynt w Lublinie, Galerii Arsenał w Poznaniu, Trafostacji Sztuki w Szczecinie, CSW Łaźnia w Gdańsku oraz w lokalnych biurach ds. cudzoziemców. Pełna lista wraz z godzinami otwarcia dostępna jest na stronie: www.biennalewarszawa.pl/wybory. "Lokal wyborczy" w siedzibie Biennale Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 34/50 (MA34/50) czynny jest od poniedziałku do piątku, 22-26 czerwca 2020, w godzinach 16:00-20:00. Urny z zebranymi kartami nie będą otwarte, a głosy nie zostaną podliczone. Zamknięte urny z "nieważnymi" głosami będą pełniły rolę manifestacji dotyczącej potrzeby poszukiwań nowych rozwiązań opartych na otwartości i wspólnotowości.

Polska jest jednym ze światowych liderów w przyjmowaniu zarobkowych imigrantów. Mimo to nie zostały wdrożone żadne reformy dotyczące systemu integracyjnego. W czasie zeszłorocznych kampanii wyborczych żadna partia polityczna nie przedstawiła obszernego programu, który dotyczyłby polityki migracyjnej. Ten temat jest również mało obecny w dzisiejszej dyskusji przedwyborczej. Pozwalając na rezydenturę, system jednocześnie wyklucza nowych mieszkańców z możliwości realnego wpływu na politykę państwa, w którym mieszkają. Taki mechanizm prowadzi do dyskryminacji, która niezmiernie utrudnia proces integracji.

Autorka projektu:

Marta Romankiv - urodzona w 1995 roku we Lwowie. Jest artystką interdyscyplinarną, twórczynią instalacji, prac wideo oraz sytuacji społecznych. Ukończyła kierunek ceramiki artystycznej w Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej. Tytuł licencjata zdobyła na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, na kierunku Sztuka i Media. Obecnie studiuje na Akademii Sztuki w Szczecinie. Interesuje się różnego rodzaju mniejszościami, a zwłaszcza tematyką narodowości, obywatelstwa oraz związanymi z tym nierównościami społecznymi, problemami tożsamościowymi, jak i prawnymi. Traktując język sztuki jako narzędzie do przekraczania granic, Romankiv dąży do wyjścia poza tradycyjną rolę artysty. Mieszka i pracuje w Polsce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji