Artykuły

Austria. "Elektra" w reż. Krzysztofa Warlikowskiego na otwarcie Festiwalu w Salzburgu

Premiera "Elektry" Richarda Straussa w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego otworzy w sobotę 100. jubileuszowy Festiwal w Salzburgu. Podczas imprezy odbędzie się również premiera spektaklu "Zdenek Adamec" według najnowszej sztuki noblisty Petera Handkego.

Premiera "Elektry" Richarda Straussa w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego otworzy w sobotę 100. jubileuszowy Festiwal w Salzburgu. Podczas imprezy odbędzie się również premiera spektaklu "Zdenek Adamec" według najnowszej sztuki noblisty Petera Handkego.


Festiwal w Salzburgu powstał z inicjatywy trzech wielkich Austriaków - pisarza, poety i dramaturga Hugo von Hofmannsthala, reżysera teatralnego i aktora Maxa Reinhardta oraz kompozytora Richarda Straussa. "Elektra" to owoc współpracy von Hofmannsthala i Straussa, a prapremierę w 1903 r. wyreżyserował Max Reinhardt.

"Elektra" to tragedia antyczna Sofoklesa, na jej bazie Hugo von Hofmannsthal stworzył własną wersję dramatu. Krzysztof Warlikowski w rozmowie z "The New York Times" mówił, że w greckich mitach zawsze fascynowała go brutalność. "Jest w nich matkobójstwo, dzieciobójstwo, ojcobójstwo, kazirodztwo, a nawet zjadanie ciał swoich dzieci" - podkreślił w rozmowie z dziennikarzem "NYT".


Klitajmestra morduje swojego męża w zemście za zabójstwo ich córki, które popełnił wiele lat wcześniej. Jak pisze Matthew Anderson w "NYT", żeby odwrócić uwagę od motywacji matki, Warlikowski rozpoczyna spektakl jej monologiem. Tanja Ariane Baumgartner (mezzosopran), która wcieli się w Klitajmestrę, stwierdziła w jednym z wywiadów, że ten mówiony prolog był dla niej szansą obrony bohaterki, ukazania jej motywacji. Warlikowski zaś przypomniał, że w swoich spektaklach zawsze unika klisz, broni przed wtórnością.


Podczas festiwalu, który kojarzy się przede wszystkim z operą, wystawione zostaną jedynie dwa dzieła z tego gatunku - oprócz "Elektry" "Cosi fan tutte" Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Christofa Loya, jednak w skróconej wersji. "Będzie to bardzo skromny zestaw, bardzo skromne kostiumy, bardzo skrócony czas próby" - powiedział w jednym z wywiadów dyrektor artystyczny Markus Hinterhauser. "Inne +Cosi fan tutte+ w czasach koronawirusa, jeśli mogę tak powiedzieć, to moja mała niespodzianka" - dodał. Zarówno spektakl Warlikowskiego, jak i "Cosi fan tutte" będzie transmitowane na stronie https://www.arte.tv/, będzie można obejrzeć tam również niektóre koncerty.


Odbędzie się także 14 przedstawień "Jedermanna" Hugo von Hofmannsthala w reżyserii Michaela Sturmingera. Spektakle będzie można oglądać na placu przed katedrą, gdzie odbyła się prapremiera tego utworu reżyserowana wówczas przez Maxa Reinhardta, co oficjalnie zainaugurowało pierwszą edycję festiwalu.


Osiem razy zostanie wystawiony najnowszy dramat noblisty Petera Handke "Zdenek Adamec" w reżyserii Friederiki Heller, jego światowa prapremiera przypada na niedzielę. Sztuka jest inspirowana wydarzeniem z 2003 r., kiedy to 19-letni Czech Zdenek Adamec podpalił się na placu Wacława w Pradze.


W tym roku przypada 250. rocznica urodzin Ludwiga van Beethovena. Podczas festiwalu Filharmonicy Wiedeńscy pod przewodnictwem Riccardo Mutiego wykonają jego opus magnum, czyli 9 symfonię d-moll. Podczas festiwalu orkiestra pod dyrekcją Andrisa Nelsonsa zagra też 6 symfonię a-moll Gustava Mahlera, w roku 160. rocznicy jego urodzin. Na jednym z koncertów będzie można usłyszeć Wiedeńczyków pod dyrekcją Christiana Thielemanna, wykonają dzieła Antona Brucknera i Richarda Wagnera.


Podczas festiwalu z recitalem wystąpią Renaud Capuçon i Martha Argerich. Wykonają utwory Prokofieva, Beethovena i Cesara Francka. Publiczność będzie też miała okazję wysłuchac recitali pianistów - Daniela Barenboima, Grigory'ego Sokolova, Andrasa Schiffa i Daniila Trifonova.


Oprócz Warlikowskiego w festiwalu wezmą udział inni polscy artyści. Pianista Jan Lisiecki z barytonem Matthiasem Goernerem wykonają pieśni Beethovena. Piotr Beczała (tenor) wraz z Tanją Ariane Baumgartner (mezzosopran) zaśpiewają partie solowe w "Pieśni o ziemi" Gustava Mahlera, towarzyszyć będzie im wiedeńska ORF Radio-Symphnieorchester pod dyrekcją Kenta Nagano.


Włoska śpiewaczka Cecilia Bartoli (mezzosopran koloraturowy), znana najbardziej z wykonawstwa muzyki barokowej, wystąpi z zespołem Les Musiciens du Prince-Monaco. Wykonają dzieła George'a Friedricha Haendela, Nicoli Porpory, Johanna Adolfa Hasse, Georga Philippa Telemanna oraz Antonio Vivaldiego.


Podczas tegorocznego festiwalu na żywo zaprezentowanych zostanie 90 z 212 pierwotnie zaplanowanych przedstawień. Impreza potrwa do 30 sierpnia.





Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji