Artykuły

Poznań. Przestępstwem jest tęczowa flaga na pomniku wieszcza, ale na innych nie?

Wczoraj tęczowe flagi zawisły m.in. na budynku Centrum Kultury Zamek. Miejskie instytucje kultury sprzeciwiają się nagonce na środowisko LGBT. Prokuratura zleciła policji zbadanie kto stoi za poniżeniem pomnika Adama Mickiewicza tęczową flagą. To przestępstwo.


W Poznaniu od weekendu zrobiło się tęczowo na niektórych obiektach kulturalnych. Tęczowe flagi, na znak solidarności ze środowiskiem LGBT, zawisły na Teatrze Polskim, Scenie Roboczej, Galerii Arsenał czy Centrum Kultury Zamek. Tęczowe szarfy pojawiły się też na pomnikach. A to zdaniem prokuratury już przestępstwo.


Po ostatnich wydarzeniach, które rozegrały się w Warszawie i dotyczyły zatrzymania transseksualnej aktywistki z kolektywu Stop Bzdurom - Margot (oficjalnie Michała Sz.) za udział w niedawnym napadzie na ciężarówkę fundacji pro-life, wiele osób wyraża solidarność ze społecznością LGBT. W wielu dużych miastach (także w Poznaniu) odbywają się wiece poparcia, bowiem zdaniem niektórych dochodzi do nadużyć ze strony polityków, jak i służb mundurowych. Środowisko LGBT podkreśla, że od momentu kampanii wyborczej stara się zatrzymać mowę nienawiści w nie wymierzoną. Uważają, że politycy, zwłaszcza partii rządzącej, dehumanizują osoby homoseksualne, transseksualne i nastawiają resztę społeczeństwa przeciwko nim.


Flagi na teatrach


Już w weekend można było zobaczyć, jak tęczowe flagi powiewają z budynków miejskich i obiektów kultury.


„Sprzeciwiamy się wszelkim przejawom dyskryminacji i wykluczania obywateli naszego kraju ze względu na orientację seksualną i płeć! W naszym społeczeństwie nie powinno być miejsca na homofobię" - napisali przedstawiciele Teatru Polskiego w Poznaniu, którzy zaapelowali o podobny gest do innych jednostek kultury. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać.


Podobne flagi wywieszono na budynku Sceny Roboczej czy Centrum Kultury Zamek. Z kolei drzwi Galerii Miejskiej Arsenał przyozdobiła tęcza.


Tęcza na pomnikach


W tęczową flagę ubrany został nawet pomnik Adama Mickiewicza, który umieszczony jest na cokole, wysoko nad ziemią w centrum miasta. W tęczę ubrano też niewielkie pomniki przed wejściem do parku Wilsona.


Chociaż poznańska policja nie otrzymała żadnych zgłoszeń niezadowolonych z tego faktu mieszkańców, poznańska prokuratura postanowiła, by jednak służby zajęły się tęczową szarfą na pomniku wieszcza.


- Prokuratura zleciła czynności w trybie 308, czyli w niezbędnym zakresie policja ma zbadać sprawę - przyznaje w rozmowie z nami rzecznik prokuratury okręgowej Łukasz Wawrzyniak.


Zlecenie dotyczy tylko pomnika Adama Mickiewicza, nie innych obiektów przybranych tęczową flagą. Przypomnijmy, że w Poznaniu wielokrotnie już dochodziło do dekoracji pomników: koziołków czy Starego Marycha. Miały na sobie ubrane czapki, a nawet kibicowskie szaliki. Wówczas prokuratura nie zlecała policji zajęcia się sprawą. - W tym przypadku prokuratura uznała, że trzeba zbadać czy doszło do popełnienia przestępstwa - tłumaczy Łukasz Wawrzyniak.


Prezydent Konina wspiera


Z kolei prezydent Konina, Piotr Korytkowski w geście solidarności ze środowiskiem LGBT na portalu społecznościowym Facebook do zdjęcia profilowego dołożył tęczową flagę, a na Twitterze zajścia w Warszawie porównał do okupacji hitlerowskiej.


„Takie łapanki Warszawa widziała ostatnio podczas okupacji hitlerowskiej. Bardzo dużo podobieństw..." - napisał.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji