Artykuły

Częstochowa. Muzeum zaprasza na piątek wypełniony opowieściami o Witkacym

"Witkacy. Niezwykła biografia. Fascynujące portrety" to tytuł wykładu, który w piątek 4 września o godz. 18 wygłosi w ratuszu historyk sztuki Natalia Kruszyna. Bilety kosztują 10 zł - w cenie jest możliwość zwiedzenia wystawy "Witkacy" prezentowanej w Galerii Dobrej Sztuki.


Historyk sztuki i pracowniczka Muzeum Historii Katowic Natalia Kruszyna po raz kolejny przyjęła zaproszenie, które wystosowało Muzeum Częstochowskie. Powodu ponownie dostarczy zaś Stanisław Ignacy Witkiewicz. Tu przypomnienie: w styczniu 2019 r. Kruszyna opowiadała o "Asymetrycznej Damie", częstochowiance Eugenii Wyszomirskiej, której artysta poświęcił kilkadziesiąt portretów (pisaliśmy o niej TUTAJ).


Okazji do powrotu do Częstochowy dostarczy wykład "Witkacy. Niezwykła biografia. Fascynujące portrety". Zaplanowano go na piątek 4 września na godz. 18 w ratuszu. Co warto podkreślić, będzie to pierwsze tego typu wydarzenie, na które instytucja zaprosi od czasu pandemii (poprzednie propozycje organizowano on line albo w plenerze). Ilość miejsc ograniczona, a podczas wydarzenia obowiązuje reżim sanitarny. Bilety w cenie 10 zł można nabyć w ratuszu.


Po wykładzie warto wybrać się na wystawę!


W cenie biletu na wykład jest też możliwość zwiedzenia ekspozycji "Witkacy". Wystawa fotografii Stanisława Ignacego Witkiewicza ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem przygotowanej we współpracy z Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach. Jej kuratorami  są Danuta Janusz i Kamil Kłeczek (wydarzenie zapowiadaliśmy TUTAJ). Wernisaż odbył się na początku czerwca (można w nim było uczestniczyć za pośrednictwem internetowej transmisji).


W ramach częstochowskiej prezentacji można zobaczyć 68 fotografii (wybranych z ponad 250 negatywów i pozytywów) z lat 1898–1913 autorstwa nie tylko Witkiewicza, ale też Józefa Głogowskiego, mieszkającego w Zakopanem fotografa amatora i przyjaciela artysty.


– Witkacy jest zatem autorem zdjęć, ale też obiektem fotografowanym. Jak wiadomo, artysta często eksperymentował za pomocą aparatu fotograficznego z własną osobą, tworząc na kliszach swoisty „teatr min”, tym cenniejsze wydaje się zatem, dzięki zdjęciom Józefa Głogowskiego, oglądanie tego zapisu od drugiej strony obiektywu. Kuratorzy wystawy Danuta Janusz i Kamil Kłeczek podzielili fotografie na kilka cykli tematycznych przedstawiających najbliższą rodzinę artysty, przyjaciół, ważne w jego życiu kobiety (w tym narzeczoną Jadwigę Janczewską), relacje z ojcem, pejzaże, jak również wspomniane już portrety Witkacego autorstwa Józefa Głogowskiego – zaznacza Anna Krakowian, kurator wystawy w Muzeum Częstochowskim.


Ekspozycję można oglądać do 13 września w Galerii Dobrej Sztuki (Al. NMP 47). Szczegóły na muzeumczestochowa.pl


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji