Artykuły

Kołobrzeg. Warsztaty recytatorskie dla młodzieży na festiwalu „Herbertiada”

Warsztaty recytatorskie dla młodzieży ponadgimnazjalnej odbędą się w czwartek w Kołobrzegu w ramach XXI edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada". Organizację wydarzenia wspiera Polska Fundacja Narodowa.



Jak przypomniała Polska Fundacja Narodowa w komunikacie przesłanym PAP, "Herbertiada" jest świętem kultury odbywającym się od 2000 r., którego celem jest "upowszechnianie wiedzy o Zbigniewie Herbercie i jego dorobku, szczególnie wśród młodego pokolenia Polaków".


"To jedyna cykliczna impreza kulturalna w Polsce poświęcona pisarzowi o niezwykłym dorobku twórczym. Możemy wesprzeć wydarzenie, które na trwałe wpisało się w świadomość młodych, ambitnych twórców. Konkurs oraz warsztaty recytatorskie przeznaczone dla młodzieży z całej Polski są wymiernym efektem podtrzymywania trwałej pamięci o Zbigniewie Herbercie" - powiedział prezes zarządu PFN Marcin Zarzecki, cytowany w tekście.


Tegoroczna edycja przeglądu rozpoczęła się w sobotę 22 sierpnia koncertem "Struna światła". "To premierowy projekt oparty na wierszach Zbigniewa Herberta według wyboru Natalii Sikory i z muzyką Hadriana Tabęckiego, specjalnie przygotowany na tę edycję "Herbertiady". Tego samego dnia został przedstawiony film dokumentalny "Powrót Pana Cogito" z archiwum TVP" - czytamy.


Kolejne wydarzenie "Herbertiady" - warsztaty recytatorskie dla młodzieży ponadgimnazjalnej pod kierunkiem aktora Przemysława Tejkowskiego - odbędzie się w czwartek. "Herbertiadę” zwieńczy program literacko-muzyczny pt. "Wisełka, Frąckowiak i Jego Pan" wieczór poświęcony trwającej ponad cztery dekady relacji dwojga wielkich polskich poetów Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta, której obraz został ukazany w korespondencji bohaterów zebranej oraz opracowanej przez Ryszarda Krynickiego w tomie pt. "Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie" - dodała PFN.


Zbigniew Herbert (1924-98) był poetą, eseistą, dramatopisarzem i autorem słuchowisk z wykształcenia ekonomistą, prawnikiem i filozofem. Na łamach prasy zadebiutował w 1950 r. a sześć lat później ukazała się jego pierwsza książka - tom wierszy "Struna światła". Do najbardziej znanych i cenionych utworów Herberta należy cykl wierszy o Panu Cogito - "postaci zanurzonej we współczesności, a jednocześnie mocno zakorzenionej w europejskiej tradycji kulturowej".


Rok 2008 Sejm RP ogłosił Rokiem Zbigniewa Herberta - ten czas w Polsce i w wielu miejscach na świecie był wypełniony inicjatywami inspirowanymi jego twórczością. W 2010 roku poeta został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.


Patronat Honorowy nad "Herbertiadą" sprawuje m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.



Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji