Artykuły

Przestrzenie sztuki z tańcem w roli głównej

Kielecki Teatr Tańca uczestniczy w pilotażowym programie „Przestrzenie sztuki", finansowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Celem programu jest m.in. wsparcie artystów w trudnym czasie pandemii.


„Przestrzenie Sztuki" to ogólnopolski program, którego ideą jest łączenie działalności artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki poprzez wspólne inicjatywy, a także aktywizacja środowisk, które do tej pory z tańcem czy teatrem nie miały wiele wspólnego. W ramach projektu będzie prowadzona również działalność edukacyjna i animacyjna, angażująca społeczności lokalne.

Spektakl łączący taniec z operą

Kielecki Teatr Tańca znalazł się wśród ośmiu instytucji wybranych do projektu z całej Polski, które będą regionalnymi koordynatorami pilotażowego projektu z wiodącą rolą tańca lub teatru. Przestrzenie Sztuki poza Kielcami powstaną w Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze.

- Mamy nadzieję, że projekt będzie długofalowy i będzie przynosił satysfakcję, rozwój artystyczny, możliwości i środki do tego, żeby spełniać marzenia we wszystkich płaszczyznach społecznych. Chodzi nie tylko o prezentacje spektakli, ale także włączenie mieszkańców w ich tworzenie - mówi Grzegorz Pańtak, wicedyrektor Kieleckiego Teatru Tańca.

Jednym z czterech dużych projektów, realizowanych przez Kielecki Teatr Tańca w ramach programu „Przestrzenie Sztuki", jest spektakl społeczno-artystyczny „Pożegnanie Króla: Verdi", którego premiera odbyła się 18 września. Spektakl, inspirowany tragedią Williama Szekspira i muzyką Giuseppe Verdiego, wyreżyserował Michał Znaniecki.

- Cieszę się, że rozpoczynamy bardzo ważny projekt, który powinien być przyszłością wszystkich artystów, którzy przez pandemię znaleźli się w niebezpieczeństwie. Dzięki takim projektom przeżyliśmy i mamy po co iść do przodu - mówi reżyser Michał Znaniecki.


Na scenie oprócz zespołu baletowego Kieleckiego Teatru Tańca, wystąpiła grupa taneczna seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem", chór kameralny Fermata i orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali.


Warsztaty dla seniorów i nie tylko

„Przestrzenie sztuki" to nie tylko spektakl, ale również warsztaty artystyczne. Kielecki Teatr Tańca prowadzić będzie lekcje tańca towarzyskiego i musicalowego dla seniorów. Zajęcia mają pokazać korzystny wpływ tańca na nasze zdrowie.

- Chcemy otwierać takie zajęcia dla wszystkich grup wiekowych. W tym projekcie skupimy się na seniorach, aby pokazać, że taniec można uprawiać przez całe życie, dopóki człowiek chce żyć i być zdrowym - mówi Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca. -Utworzyliśmy już trzy grupy. Jeśli będzie większe zainteresowanie, to uruchomimy kolejne - informuje dyrektor KTT.

W szkołach rozpoczęto już cykl wykładów poświęconych wpływowi tańca na zdrowie fizyczne i psychiczne, a także kontakty międzyludzkie. W kolejnym roku projekt zostanie poszerzony o inne grupy społeczne, np. osoby na wózkach.

Taniec i film

Kolejnym projektem, realizowanym w ramach programu będą ogólnopolskie, profesjonalne warsztaty filmowania i montażu tańca. Zostaną skierowane do twórców związanych z tą tematyką.

- W czasach pandemii nasze kontakty często odbywały się online i umiejętność filmowania tańca okazała się bardzo ważna. Dlatego postanowiliśmy sięgnąć po pomoc profesjonalistów - mówi Grzegorz Pańtak, wicedyrektor Kieleckiego Teatru Tańca.

Rezydencje twórcze

Ostatni, czwarty element projektu będzie polegać na rezydencji dla artystów, którzy potrzebują miejsca do produkcji spektakli lub warsztatów. KTT udostępni tancerzom czy choreografom sale do ćwiczeń w zamian za poprowadzenie zajęć w ramach szkoły lub teatru tańca. Główny cel takich pobytów, to wymiana doświadczeń.

W tym roku Kielecki Teatr Tańca otrzyma 200 tysięcy złotych na realizację programu „Przestrzenie Sztuki". Pilotaż potrwa do grudnia 2020 roku. Artyści mają nadzieję, że projekt będzie kontynuowany w kolejnych latach na terenie całego kraju.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji