Artykuły

Kraków. Europejskie smoki Groteski

Parada Smoków organizowana dorocznie przez teatr Groteska odbędzie się w tym sezonie nie tylko w Krakowie, ale także w Pradze i Dublinie.

W czerwcu przyszłego roku na Wiśle będą pływać jak zwykle smoki krakowskie, którym tym razem towarzyszyć będą irlandzkie węże morskie oraz wodne stwory z Wełtawy. Zanim to jednak nastąpi, smoki krakowskie pojawią się w marcu w Dublinie, a w maju w Pradze. A wszystko dlatego, że projekt teatru Groteska "Międzynarodowa parada smoków: mity i legendy Europy" otrzymał wsparcie Unii Europejskiej.

- To duża sprawa, nie tylko dlatego, że teatr wchodzi w obieg międzynarodowy, ale także dlatego, że będziemy w Europie - poprzez nasze mity i legendy - promowali Kraków. Udowodnimy, że kultura jest inwestycją i dobrym narzędziem promocyjnym - mówi Adolf Weltschek, dyrektor Groteski. - Jesteśmy zadowoleni z otrzymanego grantu i pełni nadziei na nowe kontakty. Ale trzeba pamiętać, że nie byłoby tego międzynarodowego projektu, gdybyśmy nie mogli rozwijać parady tu, na miejscu, dzięki wsparciu miasta i prezydenta Jacka Majchrowskiego.

W "Międzynarodowej paradzie smoków" obok Groteski, która jest liderem projektu, udział wezmą artyści z Maskaron Divadlo w Pradze oraz z St. Patrick's Festival. Oprócz trzech wielkich widowisk plenerowych i spektakli na wodzie prezentujących europejskie legendy, a także parad ulicznych odbędą się również warsztaty dla dzieci i młodzieży. Ich efektem będą wystawy dziecięcych prac plastycznych, które zostaną pokazane również w krajach spoza Unii Europejskiej, m.in. na Ukrainie i w Rumunii.

- Akcja edukacyjna w postaci wykładów warsztatów i konkursów jest bardzo ważna. Krakowskie mity i legendy poznają dzieci Czech i Irlandii, zaś nasze dzieci odkryją świat nieznanych w Polsce legend irlandzkich i czeskich. Dzięki temu Europa stanie się dla najmłodszych mieszkańców bardziej znana i ciekawa. Będzie to interesujące doświadczenie, tym bardziej że w każdym z tych krajów istnieją różne wyobrażenia o smokach - mówi Adolf Weltschek.

Projekt "Międzynarodowa parada smoków: mity i legendy Europy" jest finansowany z programu Kultura 2000. Przedstawiciele teatru Groteska wniosek złożyli w grudniu ubiegłego roku, w lipcu dostali potwierdzenie otrzymania grantu, a teraz umowę na realizację. - Jesteśmy zadowoleni, bo jako zespół dorośliśmy do skomplikowanych działań międzynarodowych - mówi Adolf Weltschek.

O dofinansowanie z Unii Europejskiej ubiegało się 175 projektów z całej Europy, z czego w kategorii sztuka performantywna - 31. Projekt teatru Groteska uzyskał dwunaste miejsce w całej Europie i drugie - po Akademii Muzycznej w Warszawie - wśród projektów polskich.

Unia Europejska zdecydowała się przekazać na potrzeby Międzynarodowej Parady Smoków 150 tys. euro. - To nie jest dużo, gdyż rozkłada się na trzech partnerów projektu. Dlatego teraz musimy szukać pieniędzy na wkład własny, na wyprodukowanie widowiska w Krakowie, bo na przeniesienie go do Dublina i Pragi mamy już z Unii pieniądze - podkreśla Adolf Weltschek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji