Artykuły

Warszawa. Protest ludzi kultury: "Dzień Zaduszny jako metafora ludzi tworzących w Polsce sztukę"

Powrót do minimum 50-proc. frekwencji i comiesięczne rekompensaty strat dla wszystkich artystów na samozatrudnieniu i freelancerów. To dwa z sześciu postulatów środowisk artystyczno-kreatywnych, których spełnienia domagać się będą protestujący w Warszawie 2 listopada - pisze Łukasz Kamiński w Gazecie Wyborczej.

Powrót do minimum 50-proc. frekwencji i comiesięczne rekompensaty strat dla wszystkich artystów na samozatrudnieniu i freelancerów. To dwa z sześciu postulatów środowisk artystyczno-kreatywnych, których spełnienia domagać się będą protestujący w Warszawie 2 listopada - pisze Łukasz Kamiński w Gazecie Wyborczej.


"Celem protestu jest zwrócenie uwagi rządu oraz opinii publicznej na dramatyczną sytuację szeroko pojętej branży artystycznej i zawodów jej towarzyszących" - piszą w zaproszeniu na protest organizatorzy i dodają: "Dzień Zaduszny został wybrany jako smutna metafora sytuacji ludzi tworzących w Polsce kulturę i sztukę oraz wszelkich zawodów z nimi nierozerwalnie związanych".


Jak podają organizatorzy, w sektorach kultury i kreatywnych zatrudnionych jest w Polsce ponad 300 tys. osób (około 2 proc. wszystkich zatrudnionych). Jedną piątą stanowią artyści i twórcy. Wkład kultury do PKB to 3,5 proc., a więc niewiele mniej, niż wnoszą sektor hotelarski i gastronomiczny. Wytwarzana wartość dodana to około 30 mld zł, czyli około 2 proc. wartości dodanej w całej gospodarce. 


Kultura podobnie jak inne sektory gospodarki została mocno dotknięta przez pandemię. Nałożone obostrzenia i limity frekwencji (dostępne jedynie 25 proc. miejsc w salach koncertowych, teatrach, kinach) oraz powszechny strach sprawiły, że sytuacja artystów stale się pogarsza. W związku z tym organizatorzy protestu przygotowali pięć postulatów do rządu:


1. Powrót do minimum 50 proc. frekwencji podczas wszelkich wydarzeń kulturalnych.


2. Zwolnienie z ZUS-u od marca 2020 do końca pandemii dla samozatrudnionych ludzi kultury i sztuki, a także wszystkich zawodów współtworzących wydarzenia kulturalne.


3. Comiesięczna rekompensata strat dla wszystkich artystów na samozatrudnieniu i freelancerów, a także wszystkich zawodów współtworzących wydarzenia kulturalne, w wysokości 80 proc. średniego miesięcznego dochodu za działania artystyczne w roku 2019, począwszy od marca 2020 r. do końca pandemii.


4. Utworzenie Krajowej Rady Artystów Polskich (nazwa robocza), czyli demokratycznie wybieranego ciała, które zostanie usankcjonowane prawnie przez Sejm RP. Rada będzie posiadała inicjatywę ustawodawczą oraz stanie się jednostką dialogu i konsultacji dla rządzących przy wprowadzaniu jakichkolwiek ustaw dotyczących szeroko pojętej branży artystycznej.


5. Przyspieszenie prac nad kartą artysty.


6. Usankcjonowanie wszelkich opłat za treści audio-wideo od zagranicznych nadawców.


Protest odbędzie się w poniedziałek, 2 listopada, o godz. 15 w Alejach Ujazdowskich 1/3. Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku (tu link).


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji