Artykuły

Rybnik. Kazimierz Kutz patronem Placu Teatralnego

Od przyszłego roku Kazimierz Kutz będzie patronem Placu Teatralnego w Rybniku. Zadecydowali o tym rybniccy radni - pisze Tomasz Czoik w Gazecie Wyborczej-Katowice.


Pomysłodawcą zmiany nazwy placu Teatralnego w Rybniku na „plac Teatralny im. Kazimierza Kutza” był europoseł Łukasz Kohut. Pismo z taką propozycją wysłał kilka tygodni temu do Rady Miasta w Rybniku i prezydenta Piotra Kuczery.


Kohut wziął udział w czwartkowej sesji Rady Miasta w Rybniku, podczas której radni przeanalizowali sprawę uhonorowania Kazimierza Kutza.


Europoseł przypomniał, że zmarły w 2018 roku reżyser często denerwował się brakiem zrozumienia Śląska i jego mieszkańców przez resztę Polski. Podkreślał, że felietony Kutza prowokowały do wspólnego działania i zwiększenia obywatelskiej aktywności na rzecz „lepszego, ekologicznie czystszego i bardziej otwartego na drugiego człowieka Śląska”.


– Nie mam żadnych wątpliwości, że Kazimierz Kutz był prawdziwym śląskim patriotą. Dlatego też powinien mieć swój plac właśnie w Rybniku, w mieście, które wraz z powiatem rybnickim odznacza się największym odsetek osób o narodowości śląskiej. Ta inicjatywa powinna  zjednoczyć ludzi z różnych opcji politycznych, bo łączy nas Śląsk – powiedział Kohut.


Patronem placu Teatralnego w Rybniku Kazimierz Kutz będzie od 2021 roku


Ostatecznie za uchwałą zagłosowało 17 radnych. Dwóch było przeciw, pięciu się wstrzymało. Oznacza to, że Kazimierz Kutz patronem placu Teatralnego w Rybniku będzie od 1 stycznia 2021 roku.


Kazimierz Kutz urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach. Swoją filmową karierę zaczynał jako asystent Andrzeja Wajdy przy realizacji „Pokolenia”. Jego reżyserski debiut to „Krzyż walecznych” z 1959 roku. Od tego czasu wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych, w tym „Sól ziemi czarnej”, „Perłę w koronie" i „Paciorki jednego różańca”. Reżyserował również dla teatru telewizji i największych polskich scen.


W 2000 roku „Gazety Wyborcza” zorganizowała plebiscyt na najwybitniejszego Ślązaka XX wieku. Kutz zajął trzecie miejsce, więcej głosów od niego zdobyli tylko Wojciech Korfanty i Jerzy Ziętek.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji