Artykuły

Kraków. Kantor tu jest! Spacer dźwiękowy

Jak brzmi miasto, kiedy wsłuchamy się w jego codzienny gwar? Co mówią twarze przechodzących obok nieznajomych? Które miejsca mogłyby być szczególnie bliskie artystom? Włóż słuchawki, włącz aplikację i sprawdź, czy "Kantor TU jest!".


Autorem spaceru dźwiękowego jest Wojciech Kiwer, realizator dźwięku w Narodowym Starym Teatrze, twórca muzyki do spektakli i filmów oraz budowniczy nietypowych instrumentów.


- Technologia pozwala nam dziś na to, by spacery dźwiękowe były dostępne dla każdego, kto ma smartfona z lokalizatorem GPS. By podążyć szlakiem Kantora, nie trzeba wypożyczać dodatkowego sprzętu, wystarczy włączyć aplikację - mówi artysta. I zachęca: - Każdy, kto weźmie udział w spacerze, może jednocześnie przenieść się w inny wymiar. Z uczestnika ruchu miejskiego stać się obserwatorem. Kiedy w słuchawkach słyszy archiwalne wypowiedzi Kantora i muzykę, jego wyobraźnia zaczyna pracować. Od razu inaczej patrzy się wtedy na miasto, architekturę i otaczającą go rzeczywistość.


Usiądź na ławce, rozejrzyj się wokół


Spacer dźwiękowy „Kantor TU jest!” składa się z trzech warstw: archiwalnych wypowiedzi Kantora, głosu przewodnika czytającego teksty artysty (w tej roli Radosław Krzyżowski) oraz muzyki. Przygoda rozpoczyna się w dawnej pracowni Kantora przy ulicy Siennej 7, a kończy w Cricotece na Nadwiślańskiej. Nie są to jednak punkty w żaden sposób ograniczające spacerowiczów.


- Chcemy pokazać Kantora jako człowieka wychodzącego w przyszłość, którego geniusz działa na ludzi aż do teraz, którego postać inspiruje współczesnych twórców. Spacer jest skonstruowany tak, by uczestnik mógł dołączyć się do niego w dowolnym momencie. Nie trzeba zaczynać w pracowni i kończyć w Cricotece, można wybrać własną trasę - zaznacza Kiwer.


Spacer z wykorzystaniem aplikacji ma być przede wszystkim dobrą zabawą i przypomnieniem o dokonaniach Kantora. - Bawimy się jego twórczością, łączymy archiwalne nagrania ze współczesną architekturą miasta. Jeden z przystanków spaceru to mur na Kazimierzu. Wtedy w słuchawkach pojawia się fragment wypowiedzi Kantora o tym, do czego artystom potrzebny jest mur. Jego zdaniem to symbol zmagania się z czymś, pokonania własnych słabości. Lektor daje nam też wskazówki, które motywują odbiorcę do aktywnego uczestnictwa w spacerze, np. „Usiądź na ławce, rozejrzyj się wokół”, „Spójrz na twarze ludzi i zastanów się, co one wyrażają”. To skłania do własnego przeżywania i odkrywania Krakowa na nowo - podkreśla artysta.


Premiera spaceru dźwiękowego „Kantor TU jest!” 8 grudnia (wtorek) o godz. 20 na fanpage’u Cricoteki na Facebooku. Autorką tekstów lektora jest dramatopisarka Agnieszka Jakimiak, a tła dźwiękowego Wojciech Kiwer i Piotr Peszat.


Wieczór z Kantorem


W tym roku są aż trzy okazje do przywołania Kantora: 30. rocznica śmierci artysty, 105. rocznica jego urodzin oraz 40-lecie Cricoteki. Potrójny jubileusz Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora będzie celebrował 8 grudnia. Jego gośćmi będą wybitni kuratorzy sztuki współczesnej: Anda Rottenberg i Jarosław Suchan. W dyskusji "Gdzie jest Kantor?", którą poprowadzi Agnieszka Obszańska, weźmie też udział dyrektorka Cricoteki Natalia Zarzecka.


- Rozmowa na temat dziedzictwa Tadeusza Kantora w Cricotece będzie okazją, by przyjrzeć się, jak z tego dziedzictwa czerpią widzowie i kolejne pokolenia twórców, w jaki sposób instytucja założona przez artystę jako archiwum jego twórczości może być miejscem żywych idei, także po jego śmierci. Porozmawiamy również o tym, jakie szanse i wyzwania stoją przed tego typu instytucjami - zapowiada Zarzecka.


W programie „Wieczoru z Kantorem” również projekcja archiwalnego nagrania „Żywych Pomników” z udziałem aktorów Teatru Cricot 2, Wacława i Lesława Janickich oraz Jana Książka (godz. 13, fanpage Cricoteki) oraz premiera spaceru dźwiękowego „Kantor TU jest!” (godz. 20).


Rozmowa „Gdzie jest Kantor?” 8 grudnia o godz. 18. Streaming będzie można obejrzeć na fanpage’u Cricoteki oraz na platformie PLAY Kraków.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji