Artykuły

Irena Telesz-Burczyk Honorowym Obywatelem Olsztyna. Radna prawicy: "Promuje cywilizację śmierci"

Radni olsztyńscy niemal zgodnie głosowali za przyznaniem tytułu Honorowego Obywatelstwa Olsztyna aktorce Irenie Telesz. Tylko przedstawicielka Solidarnej Polski wyraziła swoje zastrzeżenia.


Honorowy Obywatel Olsztyna to wyjątkowe wyróżnienie przyznawane od 1991 roku. Irena Telesz-Burczyk jest 28. osobą, która otrzymała ten tytuł.


Podpadła radnej Solidarnej Polski


Wniosek o przyznanie Irenie Telesz-Burczyk tytułu Honorowego Obywatela Olsztyna złożyli radni Koalicji Obywatelskiej.


Wskazali oni na bogaty, związany z Olsztynem życiorys znanej w Olsztynie aktorki oraz jej dokonania w sferze społecznej czy walki o odzyskanie wolności w czasach PRL-u w strukturach Solidarności.


Radni zajęli się uchwałą na sesji rady miasta z 16 grudnia. - Irena Telesz-Burczyk to ikona Olsztyna - mówi Robert Szewczyk, przewodniczący rady miasta w Olsztynie. - Starałem się dokładnie przedyskutować tę sprawę na komisjach, żeby uchwała nie spowodowała sporów.


Mimo to doszło do zgrzytu. Przy tej okazji postanowiła się pokazać Elżbieta Wirska z Solidarnej Polski. - Nie znam z bliska działalności pani Telesz, choć słyszę, że opinie o niej są dobre. Ja bardzo różnię się jednak z panią Telesz światopoglądowo. Jej uczestnictwo w "Czarnych marszach" nie pozwala mi na to, żeby głosować za tym, żeby została honorowym obywatelem naszego miasta - stwierdziła radna prawicy.


Radna Wirska uznała, że Irena Telesz-Burczyk tym samym popiera zabijanie nienarodzonych. - Jeśli pani Telesz promuje cywilizację śmierci, to ja się muszę wstrzymać od głosowania - podkreśliła.


Pozostali radni - także PiS-u - nie wyrażali żadnych zastrzeżeń.


Długa kariera i zasługi


Irena Telesz-Burczyk urodziła się 1940 roku. Karierę artystyczną zaczęła od Wyróżnienia w VIII Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w Gdańsku w 1961 r.


Na scenie debiutowała w Teatrze Rapsodycznym Gdańsku rolą Kirke w Odysei Homera. W 1966 zdała egzamin eksternistyczny organizowany przez Związek Artystów Scen Polskich. Od 1969 w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu. Od 1975 aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.


To dwukrotna laureatka Nagrody Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego 2003 i 2010 roku; odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi 2005. Uhonorowana nagrodą na festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu za najlepszą rolę kobiecą (1981). Trzykrotnie otrzymała nagrodę publiczności w plebiscytach prasowych. Nagroda prezydenta Olsztyna za całokształt pracy twórczej oraz pracę na rzecz upowszechniania kultury (2001). Nagroda Prezydenta Olsztyna „Statuetka Świętego Jakuba” (2007). Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2016).


Irena Telesz to pedagog wiersza klasycznego w studium aktorskim przy teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Wiceprzewodnicząca Solidarności w regionie Warmii i Mazur w 1980 r. Pod koniec lat 80. przewodniczyła komisji kultury przy Komitecie Obywatelskim.


Radni podkreślali jej pracę społeczną m.in. w środowisku Romów, a także przy resocjalizacji więźniów.




Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji